Steve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

Meno Steve Jobs je rovnako známe, ako Apple. Za Apple ale stál aj iný Steve, Steve Wozniak. Ten bol akýmsi protikladom Steva Jobsa a na verejnosti ho bolo vidieť podstatne menej. Napriek tomu za Apple môžeme vďačiť aj tomuto človeku. Kto to vlastne je?

ZDROJ | CNBC

Stephen Gary Wozniak (aka Steve Wozniak, alebo Woz) sa narodil 11. augusta 1950 v Kalifornii. Podľa informácií kolujúcich po internete si už v 13 rokoch dokázal postavať vlastný počítač. To je ale celkom silné tvrdenie, alebo skôr označenie niečoho, čo zostrojil. V roku 1963 boli známe skôr sálové počítače. Tým však nechceme dehonestovať jeho unikátne inžinierske schopnosti. Tie mal asi v génoch, jeho otec bol inžinier v spoločnosti Lockheed Missiles and Sapce Company.

Aj napriek tomu bol ale veľmi nedisciplinovaný študent, ktorý mal problémy nielen s učením, ale aj so samotnou školskou inštitúciou. V 17 rokoch Woz vyrobil zariadenie pripomínajúce tykajúcu bombu a strčil ju spolužiakovi do školskej skrinky. Ten keď ju otvoril, „bomba” začala tykať rýchlejšie. Za tento žartík skončil na noc v base, kde zas vraj učil väzňov ako rozobrať ventilátor a zapojiť káble na mreže, aby strážnikov „potriasla” elektrina.

Steve Wozniak a Steve Jobs pri Apple I. ZDROJ | Justin Sullivan

O rok neskôr nastúpil na University of Colorado v mestečku Boulder, kde ale vydržal iba jeden rok. Neskôr nastúpil na University of California v Berkley, kde sa spoznal so Stevom Jobsom. Woz v tom čase vytvoril tzv. Blue box, malú krabičku, ktorou sa vedel nabúrať do telefónnej siete a volať zadarmo aj na opačnú stranu Zeme. S Jobsom a iným spolužiakom začali Blue box predávať na škole iným študentom.

O pár rokov neskôr Wozniak odišiel aj z Berkley a začal pracovať v Hewlett-Packard Company. V roku 1975 prišiel na trh prvý mikroprocesor Intel 8080 a Woz z neho vytvoril svoj vlastný návrh osobného počítača. V tom čase bol Wozniak zároveň i členom klubu Homebrew Computer Club, v ktorom bol aj Jobs.

Ten keď videl čo Wozniak dokázal prakticky na kolene vytvoriť, presvedčil ho, aby dali dokopy spoločnosť a počítač predávali bežným ľudom. Stalo sa tak v roku 1976, kedy Jobs, Wozniak a Wayne založili Apple Inc.

Vznikol Apple I, prvý počítač s logom Apple. O rok neskôr už pracovali i vyvinuli Apple II, na ktorom mal opäť najväčšiu zásluhu práve Steve Wozniak. Čo všetko odvtedy Apple dokázalo sme rozobrali v samostatnom rozsiahlom článku z jeho histórie – ZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy.

https://www.youtube.com/watch?v=5X6O5yOaEGM

Wozniak to ale nemal úplne jednoduché. V roku 1981 havaroval s malým lietadlom, ktoré pilotoval. Okrem fyzických zranení utrpel aj poranenie mozgu – stratil pamäť a schopnosť pamätať si nové zážitky. Trvalo to našťastie len pár týždňov a dokázal sa dostať do normálu. V rehabilitácii mu vraj pomáhali hry na jeho Apple II počítači.

V polovici 80. rokov Wozniak opustil Apple aj kvôli značnej frustrácii z pracovnej náplne. Tak, ako to bolo v knihe či filme, už to nebola preňho tá zábava čo kedysi. Po odchode z Apple Wozniak predal väčšinu svojich akcií. Dokončil si vysokú školu, ale keďže bol už v tom čase svetovo známy, do školy sa zapísal pod pseudonymom Rocky Raccoon Clark. Také meno má aj na diplome.

https://www.youtube.com/watch?v=R3OcY37GOAA

Wozniak neskôr učil na základnej škole, no popri tom založil niekoľko spoločností a organizácií. Zaujímavé však je, že aj napriek tomu, že Woz z Apple odišiel, zamestnancom Apple je dodnes. Stále vystupuje aj v mene spoločnosti Apple, hoci nie vždy podľa jej predstáv. Neraz sa stalo, že Apple kritizoval.

Pozrite siSteve Wozniak opúšťa Facebook kvôli škandálu s používateľskými dátami

Apple dokázal ale aj poriadne pochváliť, napríklad v minulom roku sa vyjadril, že Steve Jobs by bol na Apple hrdý. Steve Wozniak je zároveň už dlhé roky aj filantrop. Podporuje viaceré organizácie a múzeá. Wozniak má na konte aj mnohé ocenenia a uznania, je dokonca aj v sieni slávy National Inventors Hall of Fame.

ZDROJ | CNBC

Tento článok nemá byť kompletným životopisom človeka ako Steve Wozniak. Na to by bolo treba minimálne rovnako hrubú knihu, ako napísal Issacson o Jobsovi. Samotný Woz o sebe ale napísal knihu – iWoz. V novej sérii článkov vám chceme ukazovať osobnosti z IT sveta, ktoré možno až tak nevidieť, no zaslúžili sa o to, kde dnes sme.

ZdrojWikipedia,Britanica

Komentáre k článku