Reklama

Steve Jobs tu s nami nie je už 9 rokov

Zdroj | Simon & Schuster
Richard Pliešovský
Zdroj | Simon & Schuster
Zdroj | Simon & Schuster

Vizionár zakladateľ a šéf Apple zomrel 5. októbra 2011 na rakovinu pankreasu. Aj vďaka nemu máme smartfóny s prívetivým používateľským rozhraním, spopularizoval digitálnu hudbu a zanechal po sebe jednu z najvýznamnejších technologických spoločností na svete.

Steven Paul Jobs patril počas svojho života medzi najvýraznejšie (a tiež medzi najkontroverznejšie) osobnosti počítačového biznisu. Narodil sa 24. februára 1955 v San Franciscu.

Ako mnoho iných technologických firiem, aj Apple Computer vznikol v garáži – samozrejme Jobsovej. Spoločnosť založil 1. apríla 1976 spolu so Steveom Wozniakom a Ronaldom Waynom. Táto trojica vytvorila stolový počítač, ktorý nazvala jednoducho: Apple I.

Zdroj | Norman Seeff / Time Magazine

Wozniak sa venoval technickým aspektom, Jobs sa zameriaval na obchod a investorov.

Apple koncom 70-tich rokoch minulého storočia pomohol rozbehnúť revolúciu osobných počítačov. Dnes je skôr než výrobca počítačov známejší ako producent iPhonov či iPadov.

Pozrite si

Steve Wozniak tvrdí, že Steve Jobs by bol na Apple hrdý

Steve Jobs videl ako jeden z mála komerčný potenciál grafického používateľského rozhrania a počítačovej myšky a práve vďaka jeho nadšeniu sa tieto technológie uplatnili v počítačoch Apple Macintosh.

Musíte nájsť to, čo máte radi.

Steve Jobs, Standford University

Po nezhodách je v roku 1985 vyhodený v Apple, zakladá počítačovú firmu NeXT. Jobs sa okrem toho stáva výkonným riaditeľom Pixar – v roku 2006 ju predáva spoločnosti Disney za 7,4 miliardy dolárov a stáva sa tak z neho najväčší samostatný akcionár Disney (zo zhruba 7 % podielom v akciách).

Vedeli ste, že..

jedným z prvých Jobsových pracovných miest bolo pôsobenie v Atari, kde navrhoval videohry?

V roku 1997, keď klesli ceny akcií Apple na minimum, sa podarilo Jobsovi presvedčiť predstavenstvo, aby prepustilo výkonného riaditeľa Gila Amelia. Dočasne nastúpil na jeho pozíciu a v roku 2000 sa stal generálnym riaditeľom. Vďaka radikálnemu zúženiu vyrábaného portfólia sa mu podarilo dostať Apple z najhoršieho.

Zdroj | Apple

O svojskej povahe Steva Jobsa sa toho napísalo veľa už počas jeho života. Bol perfekcionista, neznášal priemernosť, hovorieval, že vodca nemá nárok na žiadne výhovorky.

V roku 2005 vo svojom prejave na Stanfordskej univerzite k svojmu padáku z Apple povedal:

„Vtedy som to tak nevidel, ale ukázalo sa, že vyhodenie z Apple bolo to najlepšie, čo sa mi kedy mohlo stať. Ťažkosť úspechu vystriedala ľahkosť opätovného začiatočníka, ktorý si nie je istý všetkým. Oslobodilo ma to.“

Pozrite si

Najznámejší počítač má meno po nej: Zoznámte sa s Lisou Brennan-Jobs

Jobsovi bol v roku 2003 diagnostikovaný neuroendokrinný nádor pankreasu. Na pracovnú pozíciu rezignoval v auguste 2011, správnej rade okrem iného napísal: „Som si istý, že Apple má pred sebou svetlé a inovatívne dni. Budem spoločnosť monitorovať v inej úlohe a pomôžem jej uspieť“. Zomrel o dva mesiace neskôr na zástavu srdca, 5. októbra 2011 – presne pred deviatimi rokmi. Mal 56 rokov.

Po Jobsovi zostala manželka Laurene Powell Jobs, deti Reed Paul, Erin Sienna, Eva a dcéra Lisa Brennan-Jobs z predchádzajúceho vzťahu, ku ktorej sa dlho nepriznával.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.