Steve Jobs by mal dnes 66 rokov

ZDROJ | Matt Buchanan

Spoluzakladateľ Apple a jedna z hlavných osobností počítačového priemyslu by dnes oslavovala 66 rokov. Steve Jobs patril medzi nepriehľadnuteľného vizionára, ktorý už počas života patril medzi legendy.

Skromnejšej povahe by stačila už len taká „maličkosť“, ako založenie Apple. Pre Stevena Paula Jobsa to bol len veľmi dobrý začiatok. Málokto totiž po vyhodení z vlastnej firmy dokáže vytvoriť ďalšiu významnú technologickú spoločnosť (NeXT Computer). A asi nikomu na svete sa nepodarilo po pár rokoch vrátiť naspäť do firmy z ktorej ho vyrazili, aby ju zachránil pred krachom. Že medzitým stál za zrodom iPodu a iPhonu asi nemusíme dodávať.

ZDROJ | Norman Seeff / Time Magazine

Steve Jobs sa narodil v roku 1955 v San Franciscu. Matka bola Američanka, otec sýrsky študent. Týždeň po narodení ho matka dala do detského domova, no rýchlo sa dostal do milej adoptívnej rodiny Clary a Paula Jobsovcov.

Napriek tomu, že bol Steve považovaný za temperamentného človeka, ostrého šéfa a nekompromisného podnikateľa, počas školskej dochádzky sa mu podarilo vyviesť niekoľko husárskych kúskov.

Obzvlášť dobrý fór sa volal Vezmite svojho miláčika do školy. Steve po celej škole rozvešal plagáty s týmto nápisom a v deň D sa neskutočne zabával, keď sa škola zaplnila chlpatými domácimi miláčikmi. „Bolo to šialené, psy všade prenasledovali mačky a učitelia boli celí bez seba,“ bavil sa na svojom žarte aj po rokoch.

O Jobsovi vyšlo niekoľko kníh (napríklad Steve Jobs, alebo Steve Jobs – Zrodenie vizionára) a bolo natočených niekoľko filmov. V snímke Jobs z roku 2013 ho skvelo zahral známy Ashton Kutcher.

Steve Jobs zomrel 5. októbra 2011 vo veku 56 rokov na rakovinu pankreasu. Ostali po ňom deti Lisa, Eva, Reed Paul a Erin Sienna. Apple po jeho smrti zverejnilo peknú vetu: „Svet je vďaka Stevovi nezmerateľne lepším“.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Komentáre k článku