Spotify má dnes presne 15 rokov!

ZDROJ | THX

Čo ste robili pred pätnástimi rokmi? Žhavili CD prehrávače a hovorili si, aký úžasný zvuk ponúkajú? Alebo ste samoľúbo obdivovali svoju rozsiahlu zbierku platní, do ktorej ste investovali desaťtisíce korún? O eure sme vtedy ešte nechyrovali. Odvtedy sa spôsob počúvania hudby dramaticky zmenil…

Spotify dnes dostáva občiansky preukaz a už by sme mu nemali tolerovať detské choroby. Spotify je však dnes už pojmom samé o sebe, je najväčšiu hudobnou službou na svete.

ZDROJ | martechtoday.com

Spoločnosť založil v Štokholme v roku 2006 Daniel Ek. Podstata služby je veľmi jednoduchá, poslucháči namiesto toho, aby si museli kupovať fyzické albumy platia mesačný (resp. rodinný, študentský, ročný) paušál za prístup k obrovskému hudobnému archívu. Spotify má katalóg kde je zhruba 70 milónov skladieb od 7 miliónov umelcov!

Pozrite siVšetko o hudobných streamovacích službách: Spotify

Okrem platenej služby ponúka spoločnosť možnosť bezplatného počúvania s istými obmedzeniami – hudba je prerušovaná reklamami a nedá sa prehrávať off-line.

Spotify uvoľnilo verejnú bezplatnú registráciu vo februári 2009. Po obrovskom záujme sa na pár mesiacov muselo Spotify vrátiť na systém pozvánok. V USA sa služba objavila o dva roky neskôr, v júli 2011. Nových používateľov lákala na bezplatné 6-mesačné skúšobné obdobie s reklamami. V tom istom roku dosiahlo Spotify prvý významný míľnik, 1 milión platiacich zákazníkov.

V roku 2013 mala hudobná služba 24 miliónov aktívnych používateľov, z toho 6 miliónov platiacich. V decembri 2014 to už bolo 60 miliónov s 20 miliónmi platiacich poslucháčov.

Ako to funguje?

Na rozdiel od predaja platní, alebo súborov, kde dostane hudobník dohodnutú sumu, platí Spotify umelcom autorské honoráre na základe počtu prehratí. Dostávajú podiel na celkovom množstve streamovaných piesní. Spoločnosť rozdeľuje zhruba 70 % celkových výnosov medzi držiteľov práv. Tými sú zvyčajne nahrávacie spoločnosti, ktoré následne vyplácajú hudobníkov na základe samostatných zmlúv.

Pozrite siKedy si užijeme Spotify HiFi – zvuk v CD kvalite?

Spotify je najväčšou hudobnou streamovacou službou. Mesačne má viac ako 345 miliónov aktívnych používateľov, z nich je 155 miliónov platiacich používateľov (údaje z decembra 2020). Hlavným konkurentom je Apple Music – ten však neponúka bezplatnú možnosť počúvania huby.

Akú hudobnú službu využívate vy?

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Komentáre k článku