Smart ochrancovia domácnosti – Čím si vybaviť a ochrániť domov?

Možno ste to zažili. Vrátili ste sa z dovolenky či služobnej cesty a dom ste mali hore nohami. Nie, určite vám to neprajeme, to ani náhodou, no stáva sa to čoraz častejšie. Na trhu sa tiež čoraz častejšie objavujú rôzne bezdrôtové systémy na ochranu domácnosti. Po ktorom siahnuť?

Apple MacBook

Keďže sme podobnú nepríjemnú skúsenosť zažili aj my, pozreli sme sa na to, čím okrem klasického elektronického zabezpečovacieho systému (EZS) si môžete vybaviť domácnosť na komplexnú ochranu a nemusí vás to ani veľa stáť.

recenziaFibaro si konečne rozumie aj s HomeKit domácnosťou

Cena je však relatívny pojem, veď si chcete ochrániť svoj majetok, domov, ktorý ste si budovali roky a investovali do neho možno aj desiatky tisíc eur. Určite sa tiež hodí snímač dymu alebo vytopenia. To síce nemá nič s vykrádaním, no ochrana domácnosti je aj o takýchto riešeniach.

POZRITE SI: Inteligentné žiarovky BeON by chcel aj Kevin zo Sám doma

Z čoho vyberať?

Pri každom spôsobe ochrany nájdete aj príklady s orientačnými cenami komponentov, ktorými si môžete vybaviť domácnosť. Samozrejme je na vás, ako si ju zabezpečíte, náš príklad berie do úvahy kompletné zabezpečenie, takže aj senzorov je o čosi viac.

Ukazkova domacnost

V prípade ukážkovej domácnosti sme na každé okno a vchodové dvere/garážovú bránu dali senzor otvorenia, do každej dôležitej miestnosti senzor dymu (červené body), pridali sme aj niekoľko kamier (fialové body) a senzorov pohybu (zelené body). Senzor na terase byť vôbec nemusí, informuje len o tom, že sa niekto motá pred vchodom, určite by ale nemal spôsobovať poplach, veď to môže byť aj poštár. Do kompletnej ochrany sa hodí aj senzor vytopenia (tyrkysové body) a okenné, resp. dverové senzory (modré body).

Pozor však na systémy, ktoré síce vyzerajú ako bezpečnostné, no s normou ako STN EN 50131-1 toho veľa spoločného nemajú. Ak si chcete byť 100% istí zabezpečením domácnosti, overte si či systém, ktorý chcete inštalovať spĺňa aspoň túto normu. Inak môžete mať problémy v prípade poistnej udalosti.

Fibaro flood

Kábel alebo vzduch?

V základe existujú dva spôsoby, ako si zabezpečiť domov – káblovo, alebo bezdrôtovo. Prvý spôsob je lacnejší len v prípade, ak si svoj domov ešte len budujete. Na funkčnosť systému totiž musíte ťahať káble prakticky po celom dome. Ideálne je vopred si naplánovať, kde bude aký senzor, a zároveň myslieť na to, že niekde musí aj ústiť. Potrebujete teda aj nejakú skrinku, do ktorej vmestíte celý zabezpečovací systém/ústredňu, ideálne aj s monitorom. Ide to však aj bez monitora či ďalších vymožeností.

Nespornou výhodou takýchto riešení je zabezpečenie domácnosti aj v prípade výpadku elektrickej energie.

Každý systém má totiž vlastné batérie. V už vybudovanom dome takéto káblové riešenie môže byť často problém. Vám by sa tiež nechcelo robiť nové drážky v už vystierkovaných a vymaľovaných stenách a prevrtávať betónové stropy.

Ešte raz však upozorním, že ak ešte len plánujete a staviate svoj vysnívaný dom, poobzerajte sa po káblových riešeniach, môžu vás vyjsť o čosi lacnejšie. Hlavne myslite na to, že len profesionálne riešenie, ktoré spĺňa normy bude v prípade krádeže alebo inej poistnej udalosti uznané poisťovňou!

Vedeli ste, že existujú snímače pohybu pre poplašné systémy, ktoré nereagujú na mačku, psa či iného domáceho miláčika, alebo dokonca ani na robotický vysávač?

Zabezpečenie ukážkovej domácnosti pri káblovom riešení EZS: cca 1 100 € (cez inštalácie).

Fibaro zostava

Druhý spôsob, moderné bezdrôtové spojenie senzorov, je jednoduchší, ale má tiež svoje háčiky a úskalia. Pokiaľ siahnete po Wi-Fi zariadeniach, musíte mať na mysli, že pri každom senzore potrebujete aj elektrickú sieť.

Rovnako je potrebné, aby ste mali v častiach domácnosti, kde chcete umiestniť senzory či kameru, dostatočne kvalitný WLAN signál. Z toho vyplýva aj iný problém – nutnosť byť neustále exponovaní Wi-Fi sieťou, čo vraj neblaho pôsobí na náš organizmus a spánok.

Zabezpečenie domácnosti pomocou Wi-Fi zariadení je však aj najmenej efektívne. Neobsahuje okenný, dymový senzor a ani senzor vytopenia. Myslite tiež na to, že Wi-Fi zabezpečovacie systémy sú len doplnkové.

Väčšinou sa kupujú v kusoch a „len pre istotu“. Nevýhod je tak hneď niekoľko, zásadnou je napríklad aj výpadok Wi-Fi signálu či elektrickej energie.

D-Link mydlink Home

Príklad s Wi-Fi komponentami D-Link mydlink Home:

7x pohybový senzor (do zásuvky) á 39,90 €

9x okenný senzor (nevyrába sa) –

5x dymový senzor (nevyrába sa) –

2x senzor vytopenia (nevyrába sa) –

3x bezpečnostná kamera (Full HD DCS-935L) á 99,00 €

SPOLU: 576,30 €

Fibaro motion sensor

Omnoho praktickejšie je bezdrôtové pripojenie pomocou pomerne nových sietí Z-Wave či DECT-ULE. Ani takéto riešenia však nespĺňajú dôležité bezpečnostné normy, čiže opäť ide len o doplnkové systémy.

Z-Wave znie lepšie, keďže sa s ňou kamaráti čoraz viac výrobcov a zariadení. My sme sa pohrali s riešením od poľskej spoločnosti Fibaro, no už aj D-Link nedávno oznámil nové domáce zariadenia s technológiou Z-Wave. Výrobcov je ale viacero, stačí posurfovať internetom.

D-Link mydlink Home

Na báze DECT-ULE zas pracujú produkty od Panasonicu či Gigaset Elements, ktoré sme testovali pred pár mesiacmi. Z-Wave i DECT-ULE majú obrovskú výhodu v tom, že pracujú pri nižších frekvenciách, prenášajú menej dát, a tým pádom nepotrebujú toľko energie.

Vlastne jej potrebujú tak málo, že na chod senzorov stačia batérie. Vďaka tomu nemusíte nikde nič vŕtať ani ťahať káble. Jediným háčikom je potreba základňovej stanice, s ktorou komunikujú všetky senzory. Tú pripojíte k vašej LAN sieti a máte spojenie s okolitým svetom vrátane mobilnej appky alebo web rozhrania.

POZRITE SI: Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Zariadenia Z-Wave ale nekončia len pár senzormi, ako napríklad Wi-Fi alebo DECT-ULE moduly. Veľmi nás prekvapilo, koľko najrôznejších modulov existuje na trhu. Bezdrôtovo tak môžete ovládať vypínače, ovládať žalúzie, radiátory, garážovú bránu, zámok dverí a množstvo ďalších vecí.

K Z-Wave sieti môžete pripojiť prakticky všetko, čo funguje na elektrickú energiu. Nevýhodou je vyššia cena senzorov a nutnosť elektrickej energie pre základňovú stanicu pripojenú k LAN sieti.

Ak nebude mať energiu, dom zostáva nechránený.

Hodila by sa nejaká záložná batéria a prípadne GSM modul.

Fibaro

Príklad zabezpečenia ukážkového domu systémom Fibaro:

7x pohybový senzor (Motion Sensor) á 57,99 €

9x okenný senzor (Door/Window Sensor) á 49,99 €

5x dymový senzor (Smoke Sensor) á 64,99 €

2x senzor vytopenia (Flood Sensor) á 59,99 €

3x bezpečnostná kamera (nevyrába sa) –

1x základňová stanica (Home Center Lite) á 279,00 €

SPOLU: 1 579,77 €

Čo je Z-Wave?

Je to pomerne nový bezdrôtový komunikačný protokol vytvorený práve pre domácu automatizáciu. Pracuje v pásme okolo 900 MHz a prenáša maximálne 100 kbit/s, čo je však pomerne málo na prácu s obrazom (foto/video).

Výhodou je vyšší dosah aj v rámci budov či menšia interferencia oproti Wi-Fi a Bluetooth signálu (2,4 GHz). Okrem toho každé Z-Wave zariadenie môže byť zároveň aj repeaterom signálu, takže v problémových budovách sa signál šíri s každým pridaným zariadením. Aktuálne so sieťou Z-Wave pracuje okolo 300 rôznych výrobcov, ktorí majú okolo 1 200 produktov.

Čo je DECT-ULE?

Je to podobne ako Z-Wave celkom nový bezdrôtový štandard, ktorý pracuje s frekvenciami okolo 1 900 MHz s prenosovou rýchlosťou do 1 Mbit/s, čo stačí aj na prenos videí. Keďže DECT-ULE prenáša väčšie objemy dát a pracuje pri vyšších frekvenciách, výdrž batérie nie je až taká, ako pri Z-Wave zariadeniach.

Dosah siete je pritom okolo 50 metrov v zastavanom, resp. 300 m v otvorenom priestore. Moduly však nie sú aj repeatermi signálu, takže na kvalitnejší dosah je nutné používať samostatné opakovače signálu. Výrobcov DECT-ULE je omnoho menej a menej je aj produktov.

Fobaro Home Center

Fibaro

Od poľského výrobcu Fibaro sa nám podarilo otestovať základný balíček so systémom Home Center Lite asenzormi Motion Sensor, Door Sensor a Smoke Sensor.

Už na prvý pohľad nás prekvapil Motion Sensor, ktorý je až prekvapivo malý. S priemerom okolo 4,5 cm a hmotnosťou pár desiatok gramov ho môžete dať kdekoľvek. Jediným problémom je, že každý takýto senzor v dome musíte manuálne spárovať s Home Center Lite.

Snímač je až potom pripravený sledovať okolie. Na základe pohybov či osvetlenia vie systém vykonávať ďalšie operácie. Napríklad v prítmí môže zapnúť náladové osvetlenie domu, počas oslavy a zaznamenaní množstva osôb automaticky zapne lepšie vetranie, alebo vám pripomenie, že ste zabudli zapnúť poplašný systém, keď sa v dome nikto nepohybuje dlhší čas.

Fibaro Motion sensor

Čerešničkou na torte je akési oko, ktoré svieti pri zaznamenaní pohybu. To ale nie je všetko. LED dióda vo vnútri svieti aj podľa aktuálnej teploty v miestnosti. Ak je okolo 17°C, svieti namodro, ak je okolo 21°C, svieti nazeleno a ak sa teplota zvýši nad 29°C, svieti oranžovo-červeno.

Šikovný je aj senzor dymu, ktorý obsahuje aj senzor teploty, takže aj keď pri požiari nie je zaznamenaný dym, požiar vyhlási teplotný senzor. V takom prípade Fibaro môže spustiť ďalšie akcie – otvoriť okná, vetranie, garážovú bránu atď.

Tretím kúskom je senzor dverí. Vyrábaný je v 7 rôznych farbách, takže ho nenápadne prilepíte na čokoľvek, čo sa môže otvárať. Funguje na báze magnetu, ktorý v prípade vzdialenia vyhlási poplach a spustí naprogramované akcie. Nevýhodou však je, že ak vypadne elektrická energia, dom ostáva nechránený.

Fibaro

279,00 € (Center Lite), 57,99 € (Motion), 64,99 € (Smoke), 49,99 € (Door)

+ jednoduchá inštalácia, chod na batérie, možnosti rozšírenia, Z-Wave

– vyššia cena, manuálne pripájanie každého senzora

Gigaset elements

Gigaset Elements

Ešte v čísle TECHBOX 9-10/2014 sme testovali aj DECT-ULE zariadenia od nemeckého Gigasetu. Kolega si na vlastnej koži vyskúšal štartovací balíček so základňovou stanicou, senzorom pohybu a dverovým senzorom.

Po jednoduchej inštalácii s pripojením k LAN sieti a umiestnení senzorov stačilo cez mobilnú appku nájsť dostupné senzory a pripojiť ich do domácej siete. Aj následná komunikácia prebiehala cez mobilnú aplikáciu, no tá nevie hlásiť poplach formou hlasových notifikácií, len ich oznámi na displeji. Ďalšou nevýhodou je podobne, ako pri iných bezdrôtových riešeniach, vypadnutie komunikácie so základňovou stanicou v prípade výpadku prúdu.

Gigaset elemets screenshot

199,95 €

+ jednoduchá inštalácia a obsluha, prehľadná aplikácia, cena

– chýba siréna v základnom balení, chýba zvukové upozornenie v aplikácii

Čo si teda vybrať? Hoci máme radi moderné technológie, siahli by sme určite po klasickom zabezpečovacom systéme, ktorý má aj vlastné batérie v prípade odpojenia od elektrickej siete. Top výrobcovia robia nielen káblové, ale už aj bezdrôtové moduly. Okrem toho pribúdajú aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré vedia spravovať celý zabezpečovací systém. Jedinou nevýhodou je vyššia cena komplexného riešenia s bezdrôtovými modulmi a komunikáciou s mobilnými zariadeniami. Za všetko sa pripláca. Pre takéto prípady sa zdá byť najvhodnejším riešením kombinácia klasického zabezpečovacieho systému so smart systémom na báze Z-Wave, ktorý vám vytvorí aj (v prípade potreby) aj kompletnú smart domácnosť.

Foto: Apple, D-Link, Fibaro, Gigaset

Komentáre k článku