Slováci tvoria kancelárie budúcnosti

ZDROJ | HB Reavis / Marián Svítek

Nové Nivy, štvrť s mnohými projektmi, v rámci ktorej bude aj nová bratislavská autobusová stanica, je tak trochu krokom do budúcnosti. Moderne, funkčne a sviežo pôsobiaci projekt novej štvrte však nie je taký len na povrchu. Samotný developer HB Reavis sem presťahoval svoju centrálu aj slovenský tím a táto centrála slúži tiež ako showroom. Ide totiž o skutočné kancelárie budúcnosti. Navštívili sme ich a na Slovensku nemajú konkurenciu.

Trojpodlažný priestor kancelárií budúcnosti tvorí co-workingové centrum HubHub a kancelárie developera. Márne by ste tu hľadali tradičnú recepciu. Privíta vás otvorený, dizajnovo riešený priestor označený ako welcome zone. Dominantný baristický pult oceníte počas čakania na kolegov, nájdete tu tiež bistro, zasadačky rôznych veľkostí a zónu oddychu a zábavy. 2 300 metrov štvorcových tohto podlažia je využitých maximálne efektívne.

ZDROJ | HB Reavis / Marián Svítek

Spoločným prvkom oboch podlaží sú inteligentné zasadačky. Nachádza sa ich tu až 35. Vybavené sú ovládacím tabletom, na ktorom si pozriete informácie o obsadenosti, časovom harmonograme stretnutí, teplote, svetle v miestnosti, hluku, kvalite vzduchu či vlhkosti.

Tiež upozorňuje na to, ak sú tieto hodnoty nad alebo pod hranicou kvality prostredia. No tablet nemá len informačnú funkciu. S jeho pomocou viete ovládať svetlo, tienenie, alebo si objednať rôzne nápoje, kávu, prípadne ďalšie služby bez toho, aby ste museli inteligentnú zasadačku opustiť. Ak je, napríklad, niečo pokazené, viete privolať i servis.

Cez ovládací tablet si môžete v inteligentných zasadačkách regulovať množstvo parametrov a dokonca si objednať rôzne nápoje.

Navyše, kvalita prostredia v zasadačkách nie je nastavená univerzálne. Prispôsobuje sa podľa obsadenosti. V strope umiestnené tepelné senzory presne vedia, koľko ľudí sa v miestnosti nachádza, a podľa toho upravujú jednotlivé hodnoty. Vďaka tepelným senzorom dokáže monitorovací systém tiež preorganizovať rozvrh obsadenia zasadačiek tak, aby boli využité maximálne efektívne. Ak sa v miestnosti nikto nenachádza päť minút po začiatku rezervovaného času, miestnosť sa označí ako voľná. Naopak, ak je potreba rezerváciu predĺžiť, opäť je to možné cez tablet.

Inteligentné zasadacie miestnosti si o niečo viac rozumejú so zamestnancami HB Reavis. Klasické badge, ktoré poznáme aj z iných firiem, sú totiž súčasťou celého inteligentného systému. Do kartičky si zamestnanec vie nahrať preferencie hodnôt pracovného prostredia. Po tom, čo príde do zasadacej miestnosti, sa hodnoty prostredia upravia na preferované. V prípade, že sa v miestnosti stretne viac ľudí s prednastavenými hodnotami prostredia, inteligentná zasadacia miestnosť nájde optimálne hodnoty medzi všetkými požadovanými.

Badge sa využívajú tiež na lokalizáciu ľudí v priestore. To má hneď niekoľko výhod. Prvou sú reálne dáta o využívaní priestorov. HB Reavis podľa takto nazbieraných dát za čas pôsobenia v nových priestoroch, približne šesť mesiacov, už úspešne zefektívnil priestor, keď prerobil veľkú multifunkčnú miestnosť na dve menšie rôznej kapacity. Vďaka nazbieraným dátam vedia tiež prispôsobovať miestnosti podľa využitia v jednotlivých dňoch.

HB Reavis badge má množstvo funkcií a nechýba ani praktická lokalizácia v priestore.

Pri výpočte výhod lokalizácie zamestnancov pomocou badgov sa nesmie zabudnúť na krízové situácie. V prípade evakuácie by mali záchranné zložky presné informácie o polohe každého jedného zamestnanca.

Zaujímavosťou sú tiež nazbierané informácie o interakciách jednotlivých oddelení medzi sebou. Ak niektoré oddelenia spolu nadmieru komunikujú, prípadne sa pravidelne a opakovane stretávajú na určitom mieste, je im vytvorený komfortný pracovný priestor pre dosiahnutie čo najefektívnejších výsledkov.

Totemy sú špeciálne komunikačné body rozmiestnené v priestoroch kancelárií, kde si zobrazíte rôzne informácie vrátane podrobnej mapky HB Reavis.

Lokalizácia pomocou zamestnaneckých kartičiek je dostupná každému. Vďaka hlavným komunikačným bodom, vnútrofiremne nazývaným totemy, viete veľmi rýchlo nájsť kolegu, ktorého práve potrebujete. Nemusíte sa báť, že by ste ho rušili telefonátom na stretnutí. Totemy tiež ponúkajú možnosť zobrazenia podrobného 3D modelu priestoru. V prípade, že idete na oddelenie, ktoré dobre nepoznáte, máte k dispozícii podrobnú mapku.

Ďalej sa na totemoch dozviete, ktorá zasadacia miestnosť je kedy obsadená a množstvo ďalších užitočných informácií. Dokonca aj informácie o akciách v okolí budovy, ako sú napríklad street food festivaly. My sme mali možnosť nahliadnuť aj do samotných kancelárií developera HB Reavis, ktoré sa nachádzajú na vrchnom podlaží.

Pozeráte sa na prepracovaný 3D model priestorov, pričom oranžové body znázorňujú aktuálne využitie daných zón zamestnancami.

Už na točitých schodoch je jasné, že staromódnym konzervatívnym kanceláriám a riešeniam zvoní do hrobu. Namiesto tradičného turniketu je tu systém s biometrickým rozpoznávaním tváre. Nie sú tu žiadne obmedzujúce prvky, ani nič, čo by vám spôsobovalo stiesňujúci pocit. Kancelárie developera vás doslova vítajú. Biometria tváre je využitá takmer na všetkých vchodoch do priestorov. Zamestnanci badge na vstup potrebujú len veľmi výnimočne.

Dozvedeli sme sa, že až 97% z nich odovzdalo do systému potrebné údaje, aby mohli tento komfortný vstup na pracovisko využívať. Vďaka modernej biometrickej technológii sa výrazne jednoduchšie budujú vstupy bez bariér, cez ktoré prejdete hladko a rýchlo.

ZDROJ | HB Reavis / Marián Svítek

Celý priestor je rozdelený do piatich zón, ktoré sa od seba odlišujú farebným prevedením. Farby nie sú náhodné, vždy nejakým spôsobom súvisia s oddeleniami a ich činnosťami. Napríklad, v žltej industriálnej zóne sedí technický tím, oranžová zóna je vyhradená pre komunikačné oddelenie. Kreatívcov by ste našli v magenta zóne, právne a ekonomické oddelenie v urban zóne. Tá jediná nie je farebne striktne vyhradená, zdobia ju street artové diela slovenského pouličného umelca AC1. Posledná, zelená zóna, je určená na relax a oddych.

V Urban zóne nájdete aj street artové diela slovenského pouličného umelca AC1.

Samozrejme, v relax zóne sme sa zdržali trochu dlhšie. Miestnosť na jogu, masáž, štýlová tichá knižnica či hudobná miestnosť, to sú akési ostrovčeky oddychu, keď potrebujete uniknúť a nabrať energiu. Obzvlášť populárna je vraj hudobná miestnosť, ktorá je komplet zvukotesná. Zamestnanci ju využívajú aj na emotívnejšie riešenie vzniknutých situácií, keďže zatvorení v nej nerušia kolegov. Miestnosť získala neoficiálny názov „fight room“, čiže miestnosť na hádku.

Mimoriadne populárna je rozhodne aj hudobná miestnosť, ktorá je od okolia maximálne odhlučnená.

Efektivita využívania priestorov je tu citeľná naozaj na každom kroku. Teda zavedené inteligentné riešenia očividne fungujú. Dozvedeli sme sa, že senior manažment nemá vlastné kancelárie. Nakoľko väčšinu svojho času trávia na stretnutiach a veľa cestujú, ich kancelárie by neboli efektívne využité. Preto, ak potrebujú pracovať priamo v centrále, využívajú fokusové miestnosti alebo pracujú v spoločných priestoroch.

V HB Reavis v tomto vidia hlbší význam, nakoľko sa takto premiešavajú jednotlivé stupne hierarchie spoločnosti, vďaka čomu je vytvorené kreatívnejšie a produktívnejšie prostredie. Vyšší manažment ľahšie vníma podnety z iných oddelení a odstraňuje sa nechcené napätie pri stretnutí ľudí z rôznych úrovní hierarchie firmy.

ZDROJ | HB Reavis / Marián Svítek

Slovenská inteligentná centrála developera HB Reavis ponúka množstvo prvkov budúcnosti orientovaných na efektívne využívanie priestoru. Nezabúda však ani na well being certifikáty. S nimi majú našliapnuté na tie najvyššie bodové ohodnotenia. Kategória shell and core, ktorá sa orientuje na použité materiály na výstavbu priestorov, nie je pre developera problémom. Splniť však náročných 120 kategórií interiérovej certifikácie je už ťažší oriešok. Opäť však pomáha inteligentný systém merania teploty, CO2, vlhkosti či množstva svetla. Práve tieto kategórie HB Reavis vo svojich nových priestoroch hravo zvláda.

Prekvapila nás kategória nutrition, čiže výživa, ktorá napríklad zakazuje ponúkať zamestnancom ako benefit sladené nápoje. HB Reavis vo svojich priestoroch spolupracuje so známym bratislavským reťazcom bistier Mondieu. Ich ponuka je zameraná práve na zdravšie jedlá, preto developer môže získať vysoký počet bodov aj v tejto kategórii.

Nové sídlo HB Reavis je skutočne z budúcnosti. Priestor orientovaný na zamestnanca, podporu produktivity a kreativity, na efektívne využívanie priestoru, to všetko je jasným znakom modernej firmy. Dokonca unikátnej. HB Reavis má na tvorbu podobných priestorov recept, je to koncept Workspace as a Service – stratégia, ktorá spája rôzne elementy služieb pridanej hodnoty. Od odborných konzultácií tímom Origameo, cez technologické riešenia, ktoré ponúka Symbiosy, rôznorodé priestory kancelárií pre firmy rôznych veľkostí – Qubes, HubHub pre šikovných startupistov, to všetko prepojené do živej komunity vďaka eventom a službám More.

Podľa reakcií zahraničných spoločností, ktoré mali možnosť spoznať riešenia a prístup slovenského developera, sú niektoré elementy vyvinuté nad doteraz známu úroveň. HB Reavis má technologickú dvojičku kancelárií vybudovanú aj v Londýne. Britské kancelárie sú síce o niečo menšie, no ponúkajú široký priestor na skúmanie toho, ako jednotlivé riešenia, aplikované v kanceláriách budúcnosti, fungujú na rozdielne kultúry.

Komentáre k článku