Skončí 3,5 mm audio port ako disketa alebo CD? Áno!

Apple v stredu opäť ukázal, ako vie vzbudiť rozruch. Z presláveného a ikonického smartfónu iPhone v tomto roku úplne zmizne 3,5 mm audio port. Skončí ako kedysi slávna disketa alebo CD? Áno, skončí. Berme to ako fakt.

apple-iphone-7-by-apple-ok-3
ZDROJ | Apple

Kedysi, už tak dávno, že si dnes na to takmer nik nespomenie, Apple zrušil vo svojich počítačoch disketovú mechaniku a nahradil ju CD mechanikou. Všetci si ťukali na čelo, príp. nadávali Jobsovi do blázna (i horšie).

O pár rokov na to zmizla z notebookov aj CD/DVD mechanika. Už nejaký ten mesiac ju dokonca nenájdete ani v all-in-one počítačoch iMacoch či v špičkovom Mac Pro, v ktorých by miesto na ňu bolo, ale „kazila“ by dizajn.

Rieši to dnes niekto? Nie, naopak, k tomuto trendu sa pridali aj všetci výrobcovia notebookov. Áno, sú notebooky, v ktorých CD/DVD mechanika stále je, no pokiaľ chce výrobca vyrobiť tenký notebook, mechaniku vyhadzuje ako prvý komponent.

To však neznamená, že CD, DVD či Blu-ray disky zmizli z trhu. Boli, sú aj (nejaký čas ešte) budú. Stále si totiž vedia nájsť svoje využitie, napr. v multimediálnom priemysle, v domácich kinách alebo audio zostavách.

Našťastie nie tak skoro ich ale čaká podobný osud ako diskety či už tej 5,25″ alebo 3,5″. Príde doba, kedy o CD/DVD/BD diskoch budeme hovoriť už iba v minulom čase. Chce to však ešte čas. Povedal by som, že ešte veľa času.

Spoľahlivejších flash diskov sa asi tak skoro nedočkáme, takže bude musieť prísť nová technológia na ukladanie dát. To, či to bude ukladanie dát výhradne do cloudu, alebo nebodaj do ľudského tkaniva, je stále hudbou budúcnosti.

Kam tým smerujem? Apple iPhone 7 a iPhone 7 Plus už nebudú disponovať malou dierkou na slúchadlá a svet z toho robí drámu storočia.

Pozrite siBude sedmička šťastným číslom aj pre nový iPhone 7?

apple-iphone-7-02
ZDROJ | Apple

Adaptér v balení

To, že zmizol 3,5 mm port však neznamená, že slúchadlá nebudú môcť majitelia použiť cez (samozrejme, biely) pribalený adaptér. Ten síce stratia skôr, ako ošúchajú zadnú stranu ich najnovšieho telefónu, ale predsa…

Okrem toho, že tento 9-dolárový adaptér je naozaj nevkusný, má jednu veľkú chybu – pokiaľ ho používate, nemôžete telefón nabíjať alebo doňho prenášať dáta.

Aj toto chce Apple riešiť predajom tzv. iPhone Lightning Docku, ktorý má v zadnej strane aj 3,5 mm audio port. Dock je ale priveľký na to, aby bol mobilný.

Ďalšie riešenie predstavil Belkin so svojim adaptérom Lightning Audio + Charge RockStar, akousi rozdvojkou pre Lightning konektor. Ani tá ale nie je o nič praktickejšia, ako iné adaptéry.

https://www.youtube.com/watch?v=U5kqV9mMHnE

Predpokladám, že ešte tento mesiac príde výrobca (výrobcovia) príslušenstva, ktorý pridá k puzdru malú „bradu“ a v nej tak potrebný 3,5 mm audio port bude. Tak si prídu na svoje mnohí majitelia iPhone 7 a výrobca puzdier bude s predajom určite spokojný.

Pozrite siAké sú rozdiely medzi novými Apple iPhone 7 a iPhone 6/6S?

Už len Lightning?

Vzhľadom ale na to, že Apple predáva desiatky miliónov telefónov ročne, je veľmi pravdepodobné, že jeho majitelia si postupne zvyknú na to, že 3,5 mm audio port nemajú a „nepotrebujú“ ho.

Zároveň budú mať akýsi vnútorný dôvod vymeniť svoje káblové slúchadlá s 3,5 mm jackom za novší model s Lightning konektorom.

Lightning má pritom aj svoje výhody. Napríklad vie zásobovať energiou DAC a zosilňovače priamo v slúchadlách, či technológiu na odbúravanie okolitého hluku. To tretie ale dokáže aj 3,5 mm port.

Analógové pripojenie ale nevie posielať dáta späť do zariadenia, to vie len digitálne pripojenie, akým je práve Lightning, alebo USB-C.

Apple iPhone 7 dummy 24

Máme aj Bluetooth

Druhým riešením sú bezdrôtové slúchadlá. Jedny také, dokonca plne bezdrôtové, predstavil aj samotný Apple. Všetci mu vyčítajú krátku výdrž a vysokú cenu, no v tomto ho musím podržať.

Pozrite siAirPods sú prvé kompletne bezdrôtové slúchadlá od Apple

Videli ste cenu Samsung Gear IconX, Nuhera IQbuds, Bragi Dash, Onkyo W800BT, Pearbuds a mnohých ďalších? Ani jedny z menovaných nestoja menej, ako AirPods od Apple. Ani jedny pritom neponúkajú toľko funkcií a celkom vydarený dizajn, ako AirPods.

Majte ma za blázna, ale toto sa Apple podarilo. Nestáva sa totiž, aby mal v ponuke niečo lacnejšie, ako konkurencia. Verím tomu, že nielen cenu si všimnú a uvedomia majitelia nových iPhonov a AirPods sa budú predávať ako teplé rožky.

Bluetooth slúchadlá majú jednu obrovskú výhodu – nemajú káble, ktoré by sa zamotávali už len tým, že ich položíte na stôl. Majú ale aj obrovskú nevýhodu – treba ich nabíjať. Ako inak, káblom…

O, a ešte jedna nevýhoda, bez pripojeného kábla od slúchadiel k telefónu nefunguje FM rádio! Spomenie si vôbec niekto na túto absentujúcu drobnosť v telefónoch, ktorá už nikomu nevadí?

Lenovo Moto Z a Moto Z Force 6
ZDROJ | Lenovo

3,5 mm port zmizne aj inde

Tak, ako zmizli diskety a CD z počítačov, zmiznú 3,5 mm porty aj z iných značiek. Ukázala to už napríklad Motorola Lenovo v modeloch Moto Z.

Robil niekto okolo toho taký rozruch, ako pri iPhone? Nie, lebo Lenovo Moto Z a Moto Z Force sa predá x tisíckrát menej. Je to teda o sile značky. Silná značka ako Apple si povedala, že nebude mať utesnený 3,5 mm audio port a bodka.

Komu to tak silno prekáža, nemusí kupovať iPhone 7, stále je na trhu iPhone 6S a stovky iných smartfónov. Je to teda presne taká istá situácia, ako s už niekoľkokrát spomínanou disketou a CD.

To, že nové Apple iPhone už nemajú 3,5 mm audio port je smutnou správou pre mnohých, no osobne si nemyslím, že to je až také zlé, ako to mnohí vykresľujú. Alebo nutne platí, že každý majiteľ iPhonu počúva hudbu na slúchadlách a nevie bez toho žiť? Ťažko. Tak, ako to bolo kedysi so zmiznutím diskety a CD mechaniky, aj teraz sa nájdu zarytí odporcovia, ale svet sa kvôli tej chýbajúcej malej dierke v telefóne určite nezrúti.

Pozrite siApple iPhone 7 vs top-end konkurencia. Ktorý je najlepší?

Len pripomeniem, Apple na Slovensku nemá žiadne zastúpenie. Apple iPhone som nikdy nevlastnil, ani dlhodobo nepoužíval.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku