Samsung má dnes narodeniny. Viete koľko má rokov?

ZDROJ | Samsung

Aj obrovský nadnárodný multimiliardový koncern musel raz začať. Svetoznámy Samsung, ktorý dnes poznáme hlavne vďaka vynikajúcim smartfónom a QLED televízorom. Spoločnosť však prišla na svet oveľa skôr.

Samsung má dnes výročie. Spoločnosť založil v Taegu 1. marca 1938 Byung-chul Lee. V tom čase sa mesto Taegu venovalo hlavne predaju sušených rýb, ovocia a zeleniny, odkiaľ sa dovážali do okolia, hlavne však do Mandžuska a Pekingu. Hoci spoločnosť začínala skromne, po niekoľkých rokoch prevádzkovala vlastné mlyny, výrobne a predajne. Zhruba po 30-tich rokoch od vzniku sa už Samsung venoval rôznym odvetviam a založil množstvo dcérskych spoločností. Elektronike a priemyselnej výrobe sa začal venovať až v 70. rokoch.

Pozrite siMicrosoft Windows 1.0 má presne 35 rokov!

Samsung Sanyo (neskôr premenovaný na Samsung Electronics a sa stal najväčšou spoločnosťou v odvetví elektrotechniky) pôsobil nielen na domácom, ale i globálnom trhu. V roku 1970 začal Samsung Sanyo vyrábať čiernobiele televízory, o pár rokov neskôr predstavil svoje prvé chladničky a práčky.

Samsung
Byung Chull Lee – zakľadateľ spoločnosti SamsungZDROJ | Samsung

Viete, že…

Samsung v doslovnom preklade znamená tri hviezdy? Koncept názvu je prevzatý z východnej náboženskej tradície Sanxing, ktorých súčasťou sú traja bohovia šťastia: Fu – boh prosperity, Lu – boh spoločenského postavenia a Shou – boh dlhovekosti.

Samsung má na svojom konte niekoľko rekordov. Je napríklad výrobcom prvého najmenšieho a najľahšieho videorekordéra na svete. Ako prvý na svete vyrobil práve 64 MB operačnú pamäť (RAM). Spoločnosť tiež vyvinula a začala vyrábať prvý mobil s MP3 prehrávačom.

ZDROJ | Samsung

V 80. rokoch Samsung Electronics začal masívne investovať do výskumu a vývoja. Tieto investície boli rozhodujúce pri stúpaní spoločnosti na popredné miesto v globálnom elektropriemysle. Do roku 1989 vyrobila táto značka viac ako 20 miliónov farebných televízorov.

Začiatkom 90-tych rokov sa spoločnosť zaoberala aj vývojom mobilných telefónov. Prvým mobilným telefónom, ktorý Samsung vyrobil je model SH-100, ktorý sa vo svojich prvých podobách objavil už v roku 1988. V roku 1991 bol vývoj prvého mobilného telefónu Samsung ukončený.

Samsung
Samsung SH100ZDROJ | Samsung

Samsung sa však ani dnes nevenuje len elektronike. Zameriava sa prakticky na všetko, je napríklad druhý najväčší výrobca lodí na svete (Samsung Heavy Industries), má dve veľké stavebné spoločnosti (Samsung Engineering a Samsung C&T Corporation), má 14. najväčšiu poisťovňu na svete (Samsung Life Insurance), prevádzkuje najstarší zábavný park v Južnej Kórei.

Pozrite siPoznáte filmy Rodinka Úžasných či Príbeh hračiek? Štúdio Pixar má 35 rokov!

Samsung má silný vplyv na hospodársky rozvoj, politiku, médiá, ale i kultúru Južnej Kórey. Jej pridružené spoločnosti produkujú zhruba jednu pätinu (!) celkového vývozu z Južnej Kórey. Príjmy spoločnosti Samsung v roku 2013 (podľa BusinessWeek) sa rovnali 17 % z HDP Južnej Kórey, čo predstavuje 1 082 miliárd dolárov (895 miliárd eur).

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojTECHBOX.sk

Komentáre k článku