Rýchla tlač fotografií z karty či smartfónu? CEWE vs. FaxCopy

Leto sa nezadržateľne blíži a s ním aj čas dovoleniek. Tí z vás, ktorí si stále radi vytvárate fotoalbumy aj zo svojich digitálnych fotografií, určite budete rozmýšľať nad tým, kde tieto zábery vytlačiť. Vyskúšali sme preto dve najväčšie služby na rýchlu a okamžitú tlač fotografií priamo z pamäťového média, či dokonca smartfónu. Fungujú takmer na celom Slovensku.

Vytváranie fotoalbumov z klasických fotografií má svoje čaro, niektorí dokonca hovoria o rituáli, ktorý je v nás zakorenený ešte z čias analógovej fotografie.

Kedysi sme totiž vyfotili film, zbehli do fotozberne, nechali ho vyvolať a pár dní čakali. Medzitým sme kúpili správny fotoalbum a ideálne počas nedeľného poobedia tieto fotky doň zakladali. Časy sa menia, no to dobré zostáva.

Máme na mysli zakladanie fotografií do albumov a ich následné prezeranie či ukazovanie kamarátom a návštevám. To horšie, teda čakanie na vyvolanie filmu, sa našťastie vytráca.

V súčasnosti si fotky môžete vytlačiť aj doma, no náklady na jednu malú fotku sú pomerne vysoké. Stačí však zbehnúť do fotozberne či inej predajne s fotokioskom a fotky si môžete vytlačiť priamo na ňom. Je to rýchle a cenovo dostupné.

Práve preto sme sa pozreli na zúbok dvom najväčším službám s fotokioskami pre rýchlu tlač fotografií. Navyše sme vyskúšali aj rýchlu tlač v menšom fotoštúdiu.

Konektivita

Kiosk CEWE, ktorý nájdete nielen v predajniach FOTOLAB, disponuje obrovskou škálou pripojení. Okrem najrôznejších pamäťových kariet je k dispozícii aj 2x USB port, DVD ROM mechanika či káble pre priame pripojenie smartfónu.

Využiť môžete aj Bluetooth. Nechýba ani skener, ak chcete svoje staršie fotky kopírovať. Čerešničkou je appka CEWE FOTOSVET, cez ktorú si môžete fotografie preniesť do kiosku a hneď vytlačiť.

K FaxCopy Fotokiosk sa môžete pripojiť tiež mnohými spôsobmi – USB, SD, mini SD, CF, MS/MS Duo, MMC či XD. Fotky môžete priniesť aj na CD, DVD, alebo v smartfóne, no len Androide. iOS podporovaný vraj nie je, keďže komunikácia prebieha cez Bluetooth.

Na druhej strane je ale k dispozícii káblové pripojenie aj iOS zariadení vrátane tých so starším konektorom. V klasickej fotozberni, ktorú sme vyskúšali na porovnanie, bol k dispozícii len USB port. Fotky z pamäťových kariet systém neprijímal. Tie vám ale vedia spracovať zamestnanci.

1:1

Výbava

V kioskoch CEWE si jednoducho vyberiete, čo chcete vytvárať, a to nielen klasické fotky, ale prakticky všetky služby, ktoré spoločnosť ponúka. Zo svojich fotiek si tak môžete i cez kiosk vytvoriť fotoknihu, obraz, kalendár a pod. Tie ale logicky nie sú okamžite hotové.

Prehľadný displej a jednoduché používateľské prostredie ponúkajú i jednoduché úpravy fotografií, Photoshop v ňom ale nečakajte.

Jediné, čo nám tu chýbalo, je možnosť vytvorenia fotografií na doklady priamo z našich fotografií. Čiastočne ich nahrádzajú tzv. fotosety, v ktorých si môžete na fotku 10×15 cm vyskladať fotky 3×4 cm, alebo 3,5×4,5 cm.

Cez fotokiosk FaxCopy je možné fotky taktiež i dodatočne upraviť, môžete to napríklad nechať na automatiku, otočiť, zväčšiť, orezať či upraviť jas, kontrast, vyváženie farieb a pod. Nechýba ani možnosť pridania textov či pár efektov.

Ak potrebujete fotku na doklady, stačí vybrať správnu veľkosť výsledných dokladových fotografií. Softvér sa postará o ich rozmiestnenie na papier 10×15 cm. Ak sa pozrieme aj na službu klasickej fotozberne, v nej sme mali k dispozícii len jednoduchý program na tlač niekoľkých rozmerov fotografií. Nič viac program neponúkal.

2:1

 

Používanie

Menu CEWE kiosku nás dostalo. Na úvodnej obrazovke si zvolíte, z akého média chcete fotky do systému nahrávať. Po zvolení v dvoch krokoch by sme však očakávali podobné ikonové menu aj pre výber služieb. Tie si ale musíte vybrať v hornom riadku.

Ďalej je už ale opäť všetko o ikonách a intuitívnych krokoch. Rozhranie je rýchle, rovnako i tlač, ktorá chŕli jednu fotku za druhou v zhruba 10-sekundových intervaloch.

FaxCopy Fotokiosk má vcelku prehľadné menu, ktoré sa taktiež ovláda pomocou dotykového displeja, no tlačidlá sú pomerne malé, odozva striedma a načítavanie dát pomalé. V porovnaní so systémom CEWE je to výrazne horšie po každej stránke.

Navyše na vytlačenie fotografií si počkáte, a to dosť dlho. Stroj Kodak tlačí fotky po 2 kusoch v zhruba minútových intervaloch. Už samotná tlač 16 ks fotografií trvá minimálne 5 minút.

Vo fotozberni to bolo ešte horšie. Pomalý systém a komplikované ovládanie pôsobilo ako z dôb dávno minulých. V tomto prípade rýchla tlač tiež znamená, že fotky si môžete vyzdvihnúť zhruba o 45 minút.

3:1

Kvalita fotografií

Celkovo sme v každom kiosku vytlačili 15 klasických fotografií 10×15 cm, ktoré boli nielen zo zrkadlovky, ale aj z kvalitného CSC foťáku či smartfónu s vysokým rozlíšením.

Mix fotografií mal ukázať, ako si s nimi poradia tlačiarenské stroje ukryté vo vnútri kioskov. V tomto prípade jednoznačne víťazí CEWE kiosk, ktorému sa podarilo fotky vytlačiť nielen farebne najvernejšie, ale aj najkvalitnejšie.

Detaily sú presne, ako majú byť, fotky nie sú poškodené nedoschnutou farbou, a navyše sú tlačené na kvalitný papier, čo cítiť už na prvý dotyk.

FaxCopy na tlač využíva lesklé papiere Kodak (165 g/m2) a sublimačnú tlač. Okrem toho, že tlač trvá dlho, sú fotky nekvalitnejšie a farebne presaturované.

Zľava: fotozberňa, FaxCopy, CEWE

Na niektorých fotkách sme dokonca postrehli výraznú stratu detailov, hoci u ostatných dvoch sérií fotiek sa nič také nestávalo. Veľmi dobre obstál aj malý fotolab s tlačou na papier Fujicolor Crystal Archive Paper Supreme.

Vľavo FaxCopy, vpravo CEWE.

V tomto prípade boli farby mierne vyblednuté, čo je ale vidieť len pri priamom porovnaní. Inak ide o veľmi kvalitný výtlačok s výborným podaním detailov. Vyskúšali sme si aj automatickú koláž na formát 15×20 cm. Rozdiel? Viditeľný aj na maličkých fotografiách.

4:1

Vľavo CEWE, vpravo FaxCopy. Všimnite si výraznú stratu detailov:

Cena

V tabuľke nižšie nájdete ceny vybraných služieb, ktoré ponúkajú kiosky oboch konkurentov. Z nich je jasným víťazom FaxCopy, ktorý dokáže tlačiť za podstatne nižšie ceny.

Ak vám teda ide o cenu, ste na správnom mieste. Na druhej strane ceny CEWE nie sú v prípade klasických fotografií až také vysoké.

Pri vytlačení viac ako 15 ks sa cena znižuje na 0,31 €/ks, pri viac ako 50 ks fotiek je cena len o cent vyššia, ako v prípade FaxCopy.

Keďže vo všetkých ostatných ohľadoch ho CEWE prevažuje, cena už taký zásadný problém nie je. Pri bežných fotkách. Výraznejšie rozdiely sú však viditeľné pri väčších rozmeroch, napríklad v prípade A4 fotky, teda 20×30 cm, je rozdiel na jednom kuse až 3 €.

CEWE Okamžitá tlač FaxCopy Fotokiosk samoobsluha
10×15 cm 0,27 – 0,35 € 0,26 €
13×18 cm 0,70 €
15×15 cm 0,70 €
15×20 cm 0,86 € 0,46 – 0,56 €
20×30 (30,5) cm 4,99 € 1,91 €
Foto na doklady (10×15 cm) 0,31 €
Kalendár 13x 15×20 cm 12,99 € 7,80 €
Kalendár 13x 20×30 cm 29,99 € 24,90 €
Kalendár 1x 15×20 cm 12,99 € 0,50 – 0,60 €
Kalendár 1x 15×15 cm 12,99 €
Kalendár 1x 20×30 cm 2,50 €
Koláž 10×15 cm 0,95 €
Koláž 15×20 cm 1,10 € 0,50 – 0,60 €
Koláž 20×30,5 cm 5,19 € 2,50 €
Pohľadnica 10×15 cm 0,50 €
Pohľadnica 15×20 cm 1,10 €
Pohľadnica 20×30 cm 5,19 €
DVD 1,99 € 1,20 €
Príplatok za obsluhu 0,00 € 0,25 €/ks

4:2

Nielen v počte bodov je víťazom CEWE a jeho služba CEWE FOTO IHNEĎ. V teste nás presvedčila výborným používateľským rozhraním v kioskoch, jednoduchou obsluhou, rýchlymi reakciami, a hlavne perfektne spracovanými fotkami. Za skúšobný fotoset (15x 10×15 cm + 1x 15×20 cm koláž) sme zaplatili síce o 1,30 € viac, no jednoducho platí, že za kvalitu sa platí. V tomto prípade to neľutujeme.

 

Komentáre k článku