Karol Flak – Orange TV je už dostupná kdekoľvek na Slovensku

V Orangei bolo v posledných mesiacoch poriadne horúco. Operátor totiž spustil úplne novú stanicu Orange Sport a priniesol aj vylepšenú službu Orange TV, kde nechýba ani možnosť príjmu televízie cez satelit či internet. Novinky operátora nám bližšie v rozhovore predstavil Karol Flak, manažér pre televízne služby Orange Slovensko.

Počas prázdninového obdobia ste neoddychovali, ale spustili novú stanicu Orange Sport a vynovenú službu Orange TV. Ako vznikla myšlienka prísť s novým športovým televíznym kanálom?

Je to výsledkom nášho úsilia o zlepšenie Orange TV. To sa naštartovalo, keď sme sa s českou O2 dohodli na distribuovaní exkluzívneho športového kanála, na ktorom budú všetky prenosy z Ligy majstrov a množstvo ďalšieho prémiového obsahu.

Pozrite siNová Orange TV už fičí naplno. Vieme čo ponúka a ako ju získate aj „zadarmo“!

Prečo práve športová televízia?

Vychádzame z trendov a z budúcnosti televízie ako takej. Športový obsah je a zostane pilierom televízneho obsahu – divákov zaujímajú živé zápasy, na ktorých sami nemôžu byť prítomní. S týmto prístupom Orange na Slovensku neprišiel prvý, je to overený postup, ktorý sa uplatňuje na mnohých iných trhoch.

Na náš trh ste predsa len priniesli niečo nové, a to prístup k takejto televízii.

Našim cieľom bolo sprístupniť obsah, ktorý sme získali, všetkým. Prvou podmienkou, ktorú sme si dali, bolo, aby naša televízia bola dostupná kdekoľvek na Slovensku. Druhou dôležitou vecou zase, aby bola televízia pre kohokoľvek, kto o ňu prejaví záujem. „Kdekoľvek“, to bola aj pre nás naozaj veľká vec. Doteraz budoval Orange televízne služby iba na miestach, kde mal svoje FTTH pokrytie, čo je dnes približne štvrtina slovenských domácností.

Snaha uspokojiť aj ostatných nás automaticky nasmerovala k satelitnému príjmu, ktorý je na Slovensku veľmi populárny. Podľa našich štatistík satelitný príjem využíva viac ako polovica slovenských domácností. Navyše ostala nám úloha pokryť aj tých, ktorí nemajú ani FTTH, ani si nechcú namontovať satelit, a tak sme priniesli aj tretí spôsob distribúcie – Orange TV cez internet.

Je práve možnosť objednať si stanicu Orange Sport cez internet aj prostredníctvom SMS správy, dokonca i na jeden deň, unikátna?

Chceli sme, aby si našu stanicu Orange Sport, mohol pozrieť naozaj ktokoľvek a mohol si ju najprv vyskúšať, preto sme priniesli služby „Orange TV Šport na deň“ a „Orange TV Šport na mesiac“. Nemusíte byť ani našim zákazníkom. Stačí poslať SMS správu od ktoréhokoľvek operátora na Slovensku a cez internet môžete sledovať naše vysielanie. Ak chcete vidieť konkrétny zápas, nie je nič jednoduchšie, predplatíte si službu vtedy, keď ho chcete sledovať.

Pozrite siOrange spúšťa televíziu Orange TV cez satelit a internet

Sledovanie stanice Orange Sport cez internet je samozrejme možné na mobilných telefónoch, tabletoch a počítačoch. Máte riešenie aj pre tých, ktorí chcú využívať služby Orange Šport cez internet, ale chcú si program pozrieť na televíznej obrazovke?

Áno, uvedomujeme si, že ľudia chcú pozerať futbalové prenosy na veľkej obrazovke, takže chystáme riešenie, ktoré umožní dostať obsah na veľkú obrazovku pomocou externého zariadenia, takzvaného TV sticku. Kto nechce čakať, môže si už dnes objednať paušál Orange Sport a prenajať si k nemu náš set-top box Arris VIP 4302, ktorý funguje aj cez akýkoľvek internet. Toto riešenie však vyžaduje, aby ste sa stali zákazníkom Orangeu a objednali si službu na faktúru. Samozrejme, športové balíky je možné si objednať aj k Orange TV cez optiku či satelit.

ZDROJ | Orange.sk

Na športovom kanáli Orange Sport ste stavili na Ligu majstrov. Koľko zápasov z nej pre zákazníkov odvysielate?

Voľba Ligy majstrov bola pre nás prirodzená a samozrejmá, chceli sme priniesť divákom to najlepšie, čo sa dá. Kolektívne športy určite na Slovensku vedú a najsledovanejšou súťažou v rámci futbalu je jednoznačne Liga majstrov. Rozhodli sme sa ale obsah doplniť aj ďalšími súťažami, ktoré sú fanúšikom futbalu blízke, ako sú slovenská a česká futbalová liga. Ale nebudú chýbať ani iné populárne športy ako hokej, basketbal či MMA.

Zabezpečiť vysielanie všetkých zápasov Ligy majstrov nie je jednoduché. Museli sme zvoliť technické riešenie, ktoré umožňuje odvysielať zápasy, ktoré sa hrajú paralelne. V skupinovej časti sa totiž hrá až 6 zápasov naraz. Diváci budú mať možnosť pozrieť si na Orange Sport v priamom prenose až štyri zápasy na štyroch paralelných kanáloch a zostávajúce dva zápasy následne zo záznamu. Nemali by teda prísť o žiaden zápas naživo alebo zo záznamu.

Budú všetky tieto zápasy komentované? V akom jazyku?

Keďže tento projekt je výsledkom spolupráce s českým operátorom, zápasy budú komentované v kombinácii slovenčiny a češtiny. Môžeme ale garantovať, že tie najdôležitejšie zápasy budú komentované v slovenskom jazyku.

ZDROJ | Orange.sk

Môžem si vysielanie stanice Orange Sport pozrieť aj v zahraničí, alebo iba na Slovensku?

Kanál Orange Sport je distribuovaný na území Slovenskej republiky, určený pre slovenského diváka. Je to bežný postup, televízne práva sa totiž kupujú pre určité územie. Na druhej strane, podľa nariadení EÚ musí mať zákazník službu, ktorú má dostupnú doma, k dispozícii aj v rámci Európskej únie, takže aj počas krátkodobého pobytu v zahraničí si viete pozrieť našu televíziu.

Pozrite siOrange začína Vianoce neskôr, ale sú bohaté

Vráťme sa späť k službe Orange TV. Je využívanie služby nejako podmienené využívaním iných služieb Orangeu? Môžu si ju objednať ľudia, ktorí majú zmluvy u iných poskytovateľov mobilných a internetových služieb?

Išlo nám presne o to, aby si našu televíziu mohol pozrieť každý. Samozrejme, že využívanie televízie v kombinácii s ostatnými našimi službami je finančne zaujímavé a výhodné. Môžete si ale pokojne najprv objednať iba kanál Orange Sport popri televíznej službe, ktorú využívate. O benefity, ktoré vám prináležia, keď si objednáte u nás ďalšie služby, určite neprídete.

Už ste spomínali, že jedným z pilierov bolo priniesť službu Orange TV každému a kdekoľvek. Preto ste okrem FTTH umožnili prístup aj cez satelit či internet. Čo to pre vás, ako operátora, znamenalo?

Ide o prirodzený krok, keďže sme mali záujem o celonárodné pokrytie. Súčasne ide o to, ako poskytnúť spolu s LTE na celom území Slovenska konvergentné služby. Televíziu vnímame ako jeden zo stavebných prvkov služieb Orangeu. Tie sú v podstate tri. Prvým je mobilná komunikácia, druhým sú internetové služby a tretím je televízia. Produkty pritom koncipujeme tak, že najväčší benefit získa zákazník, ak si zvolí viac našich produktov.

Všetko je to o konvergencii. Náš fixný LTE produkt je napríklad kombinovateľný so satelitnou televíznou ponukou. Zmysel to pre zákazníka dáva nielen komerčne, ale i technicky. Napríklad pri samotnej montáži používame u koncového zákazníka jednotnú kabeláž pre satelit aj fixný internet. Symbióza medzi satelitom a internetom sa tak u nás prejavuje aj na takejto fyzickej vrstve, čo uľahčuje montáž a zvyšuje atraktivitu služieb. Zásah v domácnosti pri inštalácii našich služieb môže tak byť v niektorých prípadoch minimálny.

Koľko ma ako zákazníka bude stáť Orange TV cez satelit, ak doma nemám žiadne zariadenie?

Snažíme sa minimalizovať štartovacie náklady pre zákazníkov. Ak si vyberú spojenie satelitu a internetu, alebo aj samostatnú službu Orange TV cez satelit od základného balíka vyššie, tak inštalácia je bez poplatku. Čo sa týka koncových zariadení, pripravujeme vlastný set-top box. Ak však zákazníci nemajú vlastný set-top box, ktorý dokážu využiť, pri inštalácii im pracovníci vedia odporučiť a zabezpečiť vhodné koncové zariadenie. Alternatívou je aj CAM modul, ktorý vieme poskytnúť zákazníkom za veľmi prijateľných cenových podmienok.

Ak už som zákazníkom konkurencie, čo je podľa vás najväčším dôvodom alebo výhodou na prechod k Orangeu?

Najväčšou výhodou je kombinácia služieb. Najviac totiž viete u nás získať, ak si zoberiete dve alebo viac služieb. Vtedy dosiahnete benefity, ktoré sú v konečnom dôsledku výhodou v porovnaní s využívaním služieb od viacerých operátorov. Uvedomujeme si, že ide o beh na dlhé trate. Ak chce zákazník napríklad iba Orange Sport, môže naďalej využívať svoju existujúcu televíznu službu a zobrať si od nás len balík Orange TV Sport cez internet. So set-top boxom alebo bez neho.

Ak sa presvedčí, že naše služby sú spoľahlivé a kvalitné a prejaví záujem, ponúkneme mu komplexné riešenie so všetkými benefitmi kedykoľvek v budúcnosti. Vieme, že získať si dôveru zákazníkov na naše nové TV služby bude trvať určitý čas i to, že na Slovensku je miera konkurencie v televíznych službách veľmi vysoká.

náš tipAKO si naplno užiť novú TV stanicu Orange Šport

V súčasnosti poskytujete pri aktivácii Orange TV cez satelit, optiku aj internet s viazanosťou na 24-mesiacov aj benefit, ktorým sú programy HBO vrátane HBO OD spolu s balíkom Orange Šport na tri mesiace bez poplatku. Je nutné túto službu po troch mesiacoch deaktivovať, ak ju nechcem používať ďalej?

Áno, služba vyžaduje deaktiváciu zo strany zákazníka, avšak na končiace skúšobné obdobie každého zákazníka upozorňujeme viacerými SMS správami.

Neplánujete vylepšiť ponuku služieb Orange TV napríklad 4K alebo Full HD obsahom? Prípadne uvítali by sme aj novú stanicu Orangeu vysielajúcu vo vyššom rozlíšení.

Chápem, že od spoločnosti Orange sa vždy očakáva, že predbehne trh a prinesie niečo nové skôr ako ostatní. V oblasti televízie sme však stavili na postupné zdokonaľovanie. Na prevratné zmeny potrebujeme čas, ale určite máme v pláne nezaspať na vavrínoch a naše služby neustále zlepšovať.

Ďakujeme za rozhovor.

ZdrojČasopis TECHBOX jeseň 2018

Komentáre k článku