Roaming na celom svete za rozumné peniaze? Chce to svetovú SIM kartu

ZDROJ | Incipio

V pokračovaní roamingového seriálu sa pozrieme na ďalšie riešenie, ako neplatiť v zahraničí (mimo EÚ) obrovské sumy za telefonovanie, SMS a hlavne dáta, ktoré vás môžu pokojne vyjsť aj na sumy cez 10 000 € za 1 GB. Existujú totiž svetové SIM karty, ktoré ponúkajú výrazne lacnejšie služby a na rozdiel od lokálnych kariet je ich možné za rovnakých podmienok využívať vo väčšine krajín sveta.

TÉMAČo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

Počas písania posledného článku s roamingom sme zistili, že najväčším žrútom peňazí je dátový roaming, ktorý je aj v prípade doplnkových roamingových balíčkov extrémne drahý. Navyše balíčky sú obmedzené len na vybrané krajiny.

Čo teda robiť, ak sa chystáte tam, kde nie je možné využívať ani výhodnejší roamingový balíček vášho operátora? Okrem toho, že si môžete vypnúť telefón a užívať si dovolenku, existuje aj iná možnosť – svetová SIM karta.

Tá má výhodu v tom, že funguje vo väčšine, ak nie vo všetkých oficiálnych krajinách sveta. Na trhu je veľké množstvo spoločností, ktoré celosvetové SIM karty ponúkajú. Prezreli sme vyše tridsať z nich a našli tri najvýhodnejšie.

Nedá sa povedať, že svetová SIM karta bude spasením a vďaka nej budete mať mobilné pripojenie ako doma, na Slovensku, no v porovnaní s roamingovými cenami slovenských operátorov ide o 10 až 100-násobne nižšie ceny, hlavne čo sa týka dát.

Pozrite siAko nezaplatiť na dovolenke za 1 GB dát 10 000 €?

Druhou nevýhodou je, že mnohé spoločnosti ponúkajú oddelené SIM karty pre hlas a pre dáta, resp. tie s hlasom majú drahšie dáta, ako čisto dátové SIM karty. Navyše, tie hlasové, z ktorých a na ktoré sa dá dovolať sú zas mínusom pre tých, ktorých máte doma – oni totiž volajú na zahraničné mobilné číslo, čím môžu narásť náklady práve im.

Riešením je presmerovanie hovorov na globálnu SIM kartu, čo sme odporúčali v staršom roamingovom článku v úvode mesiaca. Na to ale treba myslieť skôr ako pár dní pred dovolenkou či pracovnou cestou.

3 najlepšie celosvetové SIM karty

Pri hľadaní tých najlepších globálnych, resp. svetových SIM kariet sme nedbali len na cenu, ale hlavne pokrytie. Mnohé sa totiž chválili dostupnosťou vo vyše 100 krajinách sveta, no medzi podporovanými krajinami sme nenašli ani Andorru, ani Egypt, ani Tunisko či ďalšie krajiny, ktoré sme námatkovo skúmali v poslednom článku o roamingu.

Žiaľ, nenašli sme len jedinú globálnu SIM kartu, ktorá je dostupná pre všetky krajiny zo spomínaného zoznamu čo sa týka dát. Zaujímavé je, že práve krajiny Afriky sú v podporovaných zoznamoch v menšine. Chýba v nich nielen Tunisko, ale aj Tanzánia. SAE, Egypt či Turecko ale nechýbajú, rovnako ako desiatky ďalších krajín. Hovory sú však dostupné vo vyše 200 krajinách sveta.

PREHĽAD9 dovolenkových destinácií a ich roamingové i domáce ceny

OneSimCard

OneSimCard je jednoznačne víťazom čo sa týka pokrytia sveta. V zozname má vyše 200 krajín, pričom podľa OSN je na svete len 195 krajín. Služba totiž zahŕňa aj nezávislé územia, ktorých je tak s oficiálnymi krajinami cca 210.

K dispozícii je viacero možností služieb, pre nás sú zaujímavé dve SIM karty – PLUS a Data & Roam. V oboch prípadoch je ich cena takmer 40 dolárov (cca 34,20 €). V tomto poplatku je zároveň 10-dolárový kredit. Pozitívom je, že prichádzajúce volania sú v desiatkach krajín bezplatné. Dátové spojenie je dostupné pre vyše 170 krajín. Tunisko ale napríklad chýba.

https://www.youtube.com/watch?v=ugkpTm80RNc

Zároveň si môžete vybrať dve telefónne čísla. Jedno bude európske, takže si môžete zvoliť slovenské číslo, čím vaši príbuzní a známi nebudú priplácať za hovory. Odchádzajúce hovory stoja od 0,29 USD (cca 0,25 €) za minútu.

Dáta stoja 0,02 USD/MB (cca 0,017 €), no je možné využívať aj dátové balíčky. 250 MB na 14 dní na celom svete vás vyjde na 25 dolárov (cca 21,40 €), 1 000 MB stojí 75 USD (cca 64,30 €) a 2 000 MB zas 99 dolárov (cca 84,90 €). Tieto balíčky sú platné 30 dní. Lacné to nie je, no v tom najlepšom prípade (bez balíčka) môžete mať cez sieť operátora 1 000 MB za 390 €, príp. až cez 11 000 €.

Napríklad z takej Tanzánie, ktorá bola v našom výbere vás minúta hovoru bude stáť od 0,94 USD (0,80 €), za prichádzajúci hovor s Data & Roam neplatíte, SMS stojí 0,85 USD (0,73 €) a 1 MB stojí 1,50 USD za 1 MB (cca 1,28 €).

ZDROJ | OneSimCard

TravelSim

Druhou veľmi zaujímavou službou je TravelSim. Taktiež sľubuje pokrytie vo vyše 200 krajinách sveta, z z toho v 135 krajinách sveta môžete prijímať hovory bez príplatku. Vaši známi zo Slovenska, resp. akéhokoľvek iného štátu budú priplácať za medzinárodný hovor.

Cez jednoduché rozhranie si vyklikáte čo chcete a objednáte domov. Trošku komplikovanejší je výber dátových balíčkov. Tie sú rozdelené podľa zón – A, B a C, resp. Európa. V prvej je 69 krajín sveta, v druhej 78 a v tretej 115 krajín sveta. TravelSim tak nemá dátové spojenie vo všetkých krajinách sveta.

https://www.youtube.com/watch?v=jRw60KiLbn4

Ceny začínajú (v Zóne C, čiže veľká časť sveta) na 19 € za 250 MB, za 1 GB zaplatíte 55 € a za 5 GB s platnosťou 30 dní zaplatíte 145 €. V Zóne A a B sú ceny podstatne nižšie. Záleží teda, do ktorej krajiny, resp. krajín cestujete a podľa toho si vyberiete potrebnú dátovú Zónu.

Taký hovor zo Zanzibaru na Slovensko vás ale vyjde na 0,69 € za minútu, SMS zas 0,85 €. Prekvapivo nechýbajú ani dáta, no tie nie je možné využívať v balíčku. 1 MB dát vás vyjde na 0,19 €, čo je 190 € za 1 GB. Stále ale menej, ako u slovenských operátorov. Ako ste si mohli všimnúť, ceny sú v eurách, ide totiž o estónsku spoločnosť.

ZDROJ | TravelSim

Telestial

Ďalšou zaujímavou spoločnosťou, ktorá ponúka hlasové pokrytie vo vyše 200 krajinách a dáta vo vyše 150 krajinách je Telestial. Hlasová a dátová SIM karta Pure World SIM Card stojí 19,95 USD (cca 17,10 €) s 5-dolárovým kreditom.

Za hovor z Tanzánie zaplatíte 0,75 USD/min (cca 0,64 €), SMS vás vyjde na 1,10 USD (cca 0,94 €) a 1 MB dát stojí až 1,02 USD (cca 0,87 €). Využiť ale môžete dátové balíčky s cenami od 15 dolárov (cca 12,85 €) za 150 MB, až do 179 dolárov (cca 153,40 €) za 2 GB dát.

ZDROJ | Telestial

S čisto dátovou SIM kartou Pure Data SIM Card vás dáta ale vyjdu lacnejšie. S touto SIM kartou žiaľ nie je možné telefonovať. V Zóne A, kde je vyše 60 krajín za 1 GB zaplatíte 19,95 USD (cca 17,10 €), v Zóne B, kde je vyše 110 krajín sveta (Tanzánia chýba) vás 1 GB vyjde na 99,9 USD (cca 84,85 €). V oboch prípadoch balíčky platia 30 dní. V Tanzánii (Zanzibar) vás 1 MB bude stáť 0,85 USD (0,72 €).

ZDROJ | Incipio

Mimochodom, zaujímavé ceny má aj služba Q-SIM od švajčiarskeho Qynamic, no pokrytie krajín je podstatne menšie. Ak si v zozname nájdete tie svoje, ušetríte ešte o čosi viac.

Máte, alebo poznáte aj vy nejakú globálnu službu, ktorú viete odporúčať? Dajte nám i ďalším čitateľov vedieť v diskusii pod článkom.

 

 

 

Komentáre k článku