REPORTÁŽ: Kórea so Samsungom (4. časť)

Južná Kórea je rodiskom mnohých v súčasnosti veľmi úspešných spoločností. Naša redakcia mala možnosť spoznať, čo v Kórei znamená svetová jednotka v mnohých oblastiach – Samsung. Pozrite sa s nami do krajiny „Samsungovo“.

Odštartovali sme sériu reportáží priamo z Južnej Kórei. Pozrite si:
REPORTÁŽ: Kórea so Samsungom (1. časť)
REPORTÁŽ: Kórea so Samsungom (2. časť)
REPORTÁŽ: Kórea so Samsungom (3. časť)

Soul Korea 2012

V predchádzajúcich častiach našej reportáže priamo z Južnej Kórei sme navštívili obrovský komplex Samsung Digital City v meste Suwon, reprezentačné priestory Samsung d‘ v Soule a ukázali sme vám spoluprácu Samsungu s automobilkou KIA, ako i operátorom SK Telecom. Tentokrát sa pozrieme, ako to vyzerá v hlavnom meste Južnej Korei – Soule, kde vidíte Samsung takmer na každom kroku. Prechádzka hlavnými ulicami mesta Soul je pre našinca veľký zážitok. Ľudia sú úplne iní, mnohým názvom obchodov absolútne nerozumiete a s angličtinou pochodíte u predajcov len veľmi sporadicky. Upútalo nás množstvo pojazdných stánkov, ktoré doslova zaplnili ulice a križovatky. Nájdete tu všetko, na čo si len spomeniete, od jedla, oblečenia, rôznych gýčových predmetov až po obrovský výber príslušenstva – hlavne rôzne kryty pre váš mobilný telefón.

Soul Kórea 2012

Samsung je v Kórei veľmi obľúbený a takmer všetkým obchodom dominujú hlavne dva, v čase našej návštevy najpredánejšie modely, Samsung Galaxy S II (na prelome máj/jún 2012 ešte nebol Samsung Galaxy S III v Kórei predstavený) a Samsung Galaxy Note. Hlavne Note šialenstvo sme nečakali. Má ho tu snáď úplne každý, no najmä tíneďžeri. A pritom je tu drahší ako na Slovensku! „Cítil som sa ako ryba vo vode, sám používam Galaxy Note už od jeho uvedenia na trh a tu som nikomu nemusel vysvetľovať, že čo za veľké čudo to mám v rukách, skôr naopak – akoby som sem patril“. Samozrejme nik z kórejčanov nenosí svoj telefón len tak „holý“, kryt či puzdro je tu povinnou jazdou. Prečo nedať ružovú na biely Note? Ľudia si tu dokonca kupujú viac farieb krytov, často len aby im ladili k oblečeniu.

Obľúbený Samsung Galay Note - Kórea, Soul 2012

Obľúbený Samsung Galay Note - Kórea, Soul 2012

Stánkov, ako vidíte na obrázku nižšie v uliciach Soulu nájdete desiatky. Žiaľ takmer všetky majú to isté – puzdra, kryty, puzdra a kryty… Hľadali sme nejaké zaujímavé príslušenstvo, niečo čo sme ešte nevideli a radi by sme si doniesli domov. Žiaľ márne.

Kórea, Soul 2012

Samsung nám ukázal aj špeciálny trh s mobilnými telefónmi a službami operátorov. Celé poschodie obchodného domu tvorila viac ako stovka malých boxov, kde ste si mohli kúpiť váš vysnívaný telefón. Ceny nie sú nikde uvedené a dohadujete si ich individuálne. Závisí aj od toho, akú službu chcete s mobilným telefónom používať. Dohadujete si hlavne hovory a správy, dáta sú samozrejmosťou – celá Kórea totiž funguje už na vyspelých LTE sieťach. Preto aj taký Samsung Galaxy S II či Note majú štandardne LTE, ale i anténu pre príjem TV signálu. Kórejci sú naozaj ďalej, ako Európa či Slovensko.

Kórea, Soul 2012, trhu s telefónmi

Z trhu s mobilnými telefónmi na 4. poschodí obchodného domu sme však mali zmiešané pocity. Navštívili sme ho cez týždeň a okrem nás tu nebol takmer žiadny zákazník. Navyše nám boxy pripadali úplne rovnaké a nezaujímavé, ak si pozriete Samsung d‘ store, o ktorom sme písali v 2. časti nášho seriálu, pochopíte ten obrovský rozdiel!

Kórea, Soul 2012, trhu s telefónmi

Naopak v podzemnom nákupnom centre v Soule sme si prišli na chuť v špecializovanom Samsung obchode s názvom Samsung GALAXY. V jednom obchodnom centre mal Samsung až tri obrovské priestranstvá.

Kórea, Soul 2012, Samsung Galaxy

Ružová je v Kórei mimoriadne žiadaná farba smartfónov. Pozrite sa, akú špeciálnu edíciu Samsung Galaxy S II si tu môžu kúpiť baby či ženy. Bobbi Brown obsahuje i zrkadlo, samozrejmosťou je opäť aj TV anténa. Ružový si kúpite aj Samsung Galaxy Note.

Kórea, Soul 2012, Samsung Galaxy

V obchode Galaxy Zone sme objavili aj jednu zaujímavú vychytávku. Zadarmo vám totiž na zadný kryt vášho smartfónu dokážu laserom vypáliť akýkoľvek text či grafiku. Pozrite sa, ako sme si skrášlili náš redakčný Galaxy Note.

Kórea, Soul 2012, Laser Note

Kórea, Soul 2012, Laser Note

Zaujala nás aj akási škola práce s dotykovým perom S Pen. V rámci predajne Galaxy Zone sa môžu zákazníci bezplatne s inštruktorom učiť naplno využívať možnosti S Poznámok, ale aj iných aplikácií v Galaxy Note.

Kórea, Soul 2012, Galaxy Note škola

Neodpustili sme si aj prehliadku mesta, kde nechýbala návšteva obrovského kráľovského komplexu, ktorý prešiel rekonštrukciou. Veľká časť totiž bola zničená počas kórejskej vojny v 50-tich rokoch minulého storočia. Odvtedy strážia hranice Južnej Kórei so Severnou americkí vojaci. Aktuálne je ich 21 000, pričom kórejská vláda každému platí cca. 5 000 dolárov mesačne. A to ich bolo len do minulého roka až 42 000! Obavy z ďalšej vojny však obyvatelia Južnej Kórei nemajú. Cítia sa bezpečne a musíme spomenúť, že celkovo v Soule, ale vraj i v celej krajine sa niet čoho obávať – je tu vraj mimoriadne bezpečne aj pre turistov.

Kórea, Soul 2012

Kórejčania milujú plné stoly jedál. Miestnou špecialitou sú grilovačky priamo na stoloch v reštauráciách, kde prekvapivo mäso porcujú nožnicami vyzerajúcimi ako bežné domáce nožnice s plastovu rukoväťou. Musíme však priznať, že nám veľmi chutilo, no po plnohodnotnej večeri vstanete ráno tak, že nemáte chuť na raňajky.

Kórea, Soul 2012

V Soule žije cca. 11 miliónov ľudí, preto nás neprekvapili vysoké budovy v celom meste. Ak sa hovorí, že Petržalka je najväčšie sídlisko v strednej a východnej Európe, neviem ako nazvať bloky plné násťposchodových budov – Petržalka je proti nim sakra malá dedina. Niekde však tí ľudia musia bývať.

Kórea, Soul 2012

A aby sme sa vrátili k Samsungu. V Kórei Samsung znamená veľmi veľa. Tvorí totiž až cca. 20-percent HDP krajiny. V Soule sme videli aj obchody Samsung Fashion so značkovým oblečením. Na cestách zase premáva množstvo áut Samsung. Mnohé z nich by ste možno poznali, totiž Samsung spolupracuje so značkou Renault a napríklad taký model Samsung SM3 nie je nič iné ako Renault Fluence. Samsung SM5 je zase Renault Lattitude a mohli by sme pokračovať ďalej… Samsung vlastní a stavebné firmy (mimochodom, vedeli ste, že najvyššiu budovu sveta Burdž Chalifu v Dubaji staval práve Samsung?), angažuje sa v chemickom či strojárskom priemysle a v mnohých ďalších odvetviach. Kórea je hotové „Samsungovo“.

Kórea, Soul 2012

Kórea, Soul 2012

Keď už spomíname automobily, nemohli sme si nevšimnúť „nudné“ farby, ktoré tu dominujú. Autá sú totiž biele, čierne alebo v odtieňoch striebornej farby. Jedine autobusy sú modré a nové taxíky oranžové. V Soule nevidíte takmer inú verziu ako sedan. Extrémne je zastúpenie značiek, snáď až 90% áut sú len modely KIA a Hyundai!!! Kto vlastní európske auto, ukazuje, že je veľmi bohatý – zahraničné autá sú tu veľmi drahé. Ale ak vidíte Mercedes, tak rovno triedu S! Audi? A6 a vyššie. BMW? 5 a vyššie…

Kórea, Soul 2012

Kórejci si vyrábajú aj vlastné luxusné automobily. Napríklad Hyundai ponúka značku EQUUS alebo GENESIS. Nemôžeme si však pomôcť, ale pri týchto limuzínach sme mali pocit, že sa pozeráme na upravené Mercedesy, alebo iné kópie európskych áut.

Kórea, Soul 2012

A na záver si neodpustíme ukázať vám jeden fotoúlovok. Síce ide o fotografiu z autobusu, ale všimnite si tri farby automobilov pokope. To sa jednoducho naraz v Kórei ani nedá vidieť, spomínali sme, že tu jazdia len sivé automobily. Navyše tá symbolika farieb pripomínajúca trojicu operátorov na Slovensku (o smere jazdy už ani nehovoríme…) :)

Kórea, Soul 2012

Všetko však má svoj koniec, aj naša séria reportáží priamo z ďalekého Soulu v Južnej Kórei. Ak sme vás zaujali, kúpte si i nový TECHBOX 7-8/2012, ktorý vychádza už po 12. júli 2012, kde pripravujeme taktiež zaujímavú reportáž z našej ďalekej cesty. Za nezabudnuteľné zážitky, precízne pripravený bohatý program, ako aj spoznanie skutočného „Samsungova“ ďakujeme spoločnoti Samsung, ktorá nám umožnila vycestovať a hradila náklady našej redakcie, ako aj celému Samsung tímu, ktorý nám nedal vydýchnuť a ukázal nám maximum v rámci nášho pobytu. Ďakujeme aj za našich čitateľov.

Komentáre k článku