REPORTÁŽ: Kórea so Samsungom (1. časť)

Južná Kórea je rodiskom mnohých v súčasnosti veľmi úspešných spoločností. Naša redakcia mala možnosť spoznať, čo v Kórei znamená svetová jednotka v mnohých oblastiach – Samsung. Pozrite sa s nami do krajiny „Samsungovo“.

Samsung Digital City

Na ďalekú cestu za poznaním sme zo Slovenska, na pozvanie spoločnosti Samsung – Telecom divízie, vyrazili len dve redakcie – TECHBOX a PCREVUE. Plných 6 dní vrátane cesty stálo za rozhodnutie prijať takúto ponuku. Už roky sme totiž túžili vidieť, ako to vyzerá v krajine, kde by nám odhodlanie ľudí a ich pracovná morálka mohli ísť príkladom. Výsledky tvrdej práce sú viditeľné na celom svete, porozmýšľajte, čo máte doma práve z portfólia Samsung? Môže to byť televízor, notebook, telefón, ale kľudne aj práčka, chladnička či klimatizácia. Samsung je totiž v súčasnosti svetovou jednotkou vo viacerých oblastiach, kde spomeniem napríklad TV, monitory, DRAM či NAND Flash pamäte a v tomto roku už i v oblasti mobilných telefónov (prvé miesto v smartfónoch si Samsung zabezpečil už minulý rok). Navyše Samsung patrí medzi prvých 100 najväčších svetových značiek, pričom mu patrí už 17. miesto (za rok 2011)!

Inspire the World, Create the Future

Horeuvedený slogan snáď ani netreba prekladať, stačí sa pozrieť na novinky, ktoré priniesol najnovší Samsung Galaxy S III. Niektoré sú skutočne revolučné, preto si určite počkajte na recenziu tohto dlho očakávaného smartfónu už v najnovšom vydaní TECHBOX 7-8/2012, vychádza totiž už 11. júla. Vedeli ste však, že spoločnosť Samsung vznikla v roku 1938? Presnejšie Lee Byung-chull založil v tom čase spoločnosť s názvom Samsung Sanghoe, ktorá sa zaoberala výrobou rezancov. Áno, čítate dobre, rezancov! Darilo sa a tak zakladateľ spoločnosti priberal nových ľudí a rozširoval portfólio služieb aj aktivít, dokonca začal podnikať v oblasti poisťovníctva. To už sa Samsung presťahoval do hlavného mesta Južnej Kórei – Soul. S elektronikou však Samsung začal naplno operovať až v roku 1969, kedy vzniklo niekoľko divízií Samsung Electronis s cieľom naplniť plán vtedajšej vlády – vytvoriť z krajiny silného hráča v oblasti elektronického priemyslu. Prvým produktom bol čiernobiely televízor. Pozrite sa, ako vyzerali prvé fabriky Samsung.

Samsung fabrika

Postupne Samsung rozširoval svoje portfólio a okrem televízorov sa pustil do výroby ďalších audio, video zariadení, ale i domácich spotrebičov a nezaostával ani v oblasti telekomunikácií. Už pred existenciou mobilných sietí Samsung dokázal vyrábať kvalitné analógové telekomunikačné ústredne. Ak sa pozrieme na logo Samsung, ktoré začala spoločnosť používať od roku 1969, tak základ tvorili tri hviezdy. Súčasná podoba loga vznikla až v roku 1993.

Samsung loga

Dnes Samsung pôsobí v 72 krajinách sveta, vrátane Slovenska. Hlavné sídlo spoločnosti je v rodnom kórejskom Soule. Napríklad taký Samsung Galaxy S III sa vyrába v kórejskej fabrike Gumi v južnej časti krajiny. My sme však najskôr navštívili obrovský komplex Samsung Digital City v meste Suwon, len pár kilometrov od hlavného mesta Soul.

Samsung Digital City

Mesto v meste, aj tak by sa dal nazvať obrovský komplex Samsung Digital City, ktorý má rozlohu 1,72 mil. m2 a pracuje tu 29 400 ľudí! Tu sa sústreďuje najmä vývoj a výskum spoločnosti Samsung a marketingové oddelenia, ktoré riadia celý svet.

Samsung Digital City

Samsung Digital City ma vlastné križovatky, obchody, lekáreň, polikliniku a samozrejme i stravovacie zariadenia. Nechýbajú ani plochy, kde zamestnanci trávia voľný čas, ako napríklad rôzne ihriská. Povedali by ste, že v Kórei je mimoriadne obľúbený basketbal či bejzbal? My sme sa však do Suwonu neprišli hrať, ale spoznávať. Najviac nás upútalo historické múzeum, kde sme naživo videli množstvo kľúčových produktov, ktoré Samsung počas svojej existencie vyrobil. Zaujímavé bolo vidieť napríklad 22-palcový LCD monitor z roku 1995! V tom čase stál neuveriteľných 22 000 dolárov. V múzeu je zakázané fotografovať, avšak podarilo sa nám vytvoriť snímku s prvým telefónom, ktorý Samsung vyrobil v roku 1988 – mal označenie Samsung SH-100. Pozrite sa, aký je rozdiel medzi mojím Samsung Galaxy Note a práve uvedeným Samsung SH-100. Je tomu „len“ 24 rokov.

Samsung SH-100 vs. Samsung Galaxy Note, Roman Calík

 TIP: Pozrite si video redakcie PCREVUE, v ktorom účinkuje aj naša redakcia :)

V rámci Samsung Digital City sa nachádza aj sieň plná najnovších produktov z portfólia Samsung. Hneď v úvode nás vítala obrazovka sledujúca dôležité čísla, ktoré Samsung posúvajú stále vyššie a vyššie. Všimnite si napríklad počet registrovaných patentov alebo trhový podiel v TV.

Samsung Digital City

Nechýbali tu samozrejme najnovšie SMART televízory Samsung s funkciami, o ktorých ste už možno počuli. Hlasové ovládanie či ovládanie gestami je podľa Samsungu budúcnosťou, ktorá je tu už dnes.

Samsung Digital City

Vyskúšali sme si aj „koncertnú“ sieň, ktorú ozvučil najnovší 7.1-kanálový 3D domáci systém Samsung HT-C9959W so skutočne luxusným vzhľadom i cenovkou na úrovni 2 000 €. Na 65-palcovej uhlopriečke sa koncert i dobre pozeral.

Samsung 7.1-kanálový zvuk

Niet nad názorné ukážky. Na obrázku nižšie totiž vidíte využitie bezdrôtových technológií v praxi. Sprievodca nás odfotil Samsung fotoaparátom, fotografiu bezdrôtovo odoslal do notebooku a do TV. Na fotografii je naša skupina aj s českými novinármi a zástupcami spoločnosti Samsung.

Samsung bezdrotovy prenos

Notebooky už tiež Samsung zvláda na výbornú. Dizajn najnovšieho ultrabooku série 9 sa páči aj nám. Nebudeme vôbec prekvapení, ak sa Samsung v najbližších rokoch stane jednotkou aj v tomto segmente.

Samsung ultrabook série 9

Transparentné displeje. WOW! Tak takéto okno by sme si vedeli doma predstaviť. Zatiaľ čo sa pozeráte na panorámu za vaším oknom, môžete browsovať internetom, alebo si len tak čítať knihu. Dokonca transparentný displej môže nahradiť aj žalúzie :)

Samsung transparentný displej

Chladničky, mrazničky… ale i klimatizácie. Vždy len to najnovšie sa dá vidieť v prezentačnej sieni. Povedali by ste, že dizajn môže zaujať aj na „obyčajnej“ klimatizácii? Na obrázku vpravo je klimatizácia, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani majiteľ luxusnej vily pod Bratislavským hradom. Dotykom ju totiž aktivujete, elegantne sa roztvorí a klímuje.

Samsung Digital City

Ekológia, úsporné zariadenia a systémy či využívanie solárnej energie. Samsung chce byť pri výrobe svojich produktov maximálne ekologický.

Samsung Digital City

A na záver prvej časti sa pozrite, ako má vyzerať značkový Samsung obchod so smartfónmi a tabletmi.

Samsung Digital City - Samsung Store

Zaujala vás reportáž Kórea so Samsungom? Pozrite si aj jej ďalšiu časť už tento štvrtok na TECHBOX.sk

Komentáre k článku