Prvý Apple iPad, ktorý zmenil svet tabletov, má už 9 rokov

Apple, presnejšie Steve Jobs, koncom januára 2010 predstavil svetu podľa neho ďalšie revolučné zariadenie, ktoré zmení svet. Jobs ukázal prvý tablet z dielne Apple, iPad. Svet ho prijal pozitívne a podstatne lepšie, ako iPhone kedysi. Ako novinka vyzerala pred 9 rokmi?

https://www.youtube.com/watch?v=qxWEpp206lg

Už smrteľne chorý Steve Jobs v čase predstavenia nemohol vedieť s úplnou presnosťou, že iPad bude úspešný, ale vďaka svojim vizionárskym schopnostiam sa to iPadu podarilo. Hoci predaj tabletov z roka na rok upadá (aj kvôli rastúcim uhlopriečkam smartfónov a zmenšovaniu notebookov), iPady sú stále najpredávanejšie. Tie nové sa oproti prvej generácii ale výrazne odlišujú. Veď sa len pozrite…

Mimochodom, iPad nebol prvý tablet na svete, ale pozrite sa, čo bolo v roku 2010 na výber.

V prerastenom balení je len základ. Tablet, návod, nabíjačka…

Spomínate si ešte na tento 30-pinový konektor? :)

Všimnite si aj pomer displeja k telu. To malo rozmery 242,8 x 189,7 x 13,4 mm, hmotnosť dosahovala takmer 700 gramov! Displej ponúkal uhlopriečku 9,7″ a rozlíšenie 1 024 x 768 px. Čerešničkou bola ale technológia IPS LCD s kapacitnou dotykovou plochou. 99% tabletov v tom čase malo TFT displeje, rezistívne displeje neboli tiež ničím výnimočným.

Tlačidlo Home. Kto z vás by ho chcel späť v tejto podobe?

30-pinový port Apple a mono reproduktor v spodnej časti hliníkového unibody tela. Štýl Apple mal jednoducho vždy.

Na bočnej strane bolo tlačidlo blokovania otáčania displeja a ovládanie hlasitosti.

V hornej časti bol 3,5 mm audio port, otvor mikrofónu a ON/OFF tlačidlo.

Ľavá strana tabletu je úplne prázdna.

Na zadnej strane unibody hliníkového tela nesmelo chýbať logo Apple, ale ani základné informácie o modeli… Všimli ste si, že iPad nepotreboval žiadny fotoaparát?

Apple iPad sa držal celkom pohodlne, hoci 680-gramové telo bolo v jednej ruke cítiť.

Legendárna úvodná obrazovka a patentovaný systém odomykania, kvôli ktorému sa Apple dokázalo aj súdiť. Operačným systémom bol v čase uvedenia iOS 3.2. Ako písal kolega Marek: „Vďaka spoločnému operačnému systému s iPhonom je možné na iPade spustiť akúkoľvek aplikáciu pre iPhone alebo iPod Touch. Vzhľadom k tomu už v momente predstavenia bolo k dispozícii viac ako 140 000 aplikácii v Apple App Store. Okrem predinštalovaného App Storu je v iPade dostupná aj mobilná verzia iTunes a nová aplikácia iBook Store, určená na nákup a čítanie elektronických kníh.” Úžasné. Bez srandy. Na tú dobu… Jediným mínusom mohla byť chýbajúca webkamera.

Aj TECHBOX.sk vyzeral celkom inak, ako ten súčasný… :)

Lahôdkou iPadov bola práca s multimédiami. Všetko to fungovalo vďaka procesoru Apple A4 s taktom 1 GHz, 256 MB RAM a PowerVR grafike. Na dnešnú dobu smiešne čísla, ale v tom čase patrili medzi to najlepšie na trhu.

Batéria mala kapacitu 25 Wh a vydržala 10 hodín na jedno nabitie pri neustálom používaní. V predaji bol aj 3G model s HSDPA modemom (do 7,2 Mbit/s), ktorý bol ťažší (730 g), ale vedeli ste sa pripojiť k internetu kdekoľvek mal operátor pokrytie. Inak bolo možné využiť iba Wi-Fi 4 (b/g/n). K dispozícii bolo aj Bluetooth, no len vo verzii 2.1, aspoň že s EDR a A2DP.

Apple iPad sa na Slovensku predával až koncom roka 2010. Cena začínala na 599 €. V tom čase sme ho aj testovali. Kolega Roman o ňom ešte v časopis BCMOBIL & TECHBOX napísal:

Apple iPad je prístroj, ktorý má svoje opodstatnenie. Bude pravdepodobne najväčšou konkurenciou pre súčasné netbooky, nakoľko je to presne zariadenie, ktoré si kúpite ak už vlastníte smartfón aj notebook. Vďaka podpore aplikácií známych z iPhonov cez App Store, ale i kvalitnému spracovaniu, pútavému dizajnu a špičkovému ovládaniu, mu ťažko nájdete konkurenta. Azda najväčšími môžu byť chystané Android tablety, ktorých jednoduchosť ovládania si viem predstaviť. Zamrzí však chýbajúci slot pre pamäťové karty či USB vstup, taktiež kamera na prednej strane, ale tieto nevýhody môžete vyriešiť príslušenstvom. Neriešiteľná je zatiaľ chýbajúca podpora flash, čo považujem za poriadnu ranu pod pás….”

Podpora flashu bola nakoniec rana pod pás práve prístrojom, ktoré ho podporovali :)

Ako ste na tom boli vy? Mali ste prvý iPad lebo vás zaujal? Alebo preto, lebo ste ho potrebovali k práci?

 

Komentáre k článku