Prvá selfie bola vytvorená už v roku 1839!

Cooperative of Photography zverejnil zaujímavé video, v ktorom v krátkosti priblížil históriu fotografie. Vedeli ste, že o prvé zábery sa snažili už v starovekom svete? Že prvá selfie fotografia bola vytvorená už v roku 1839?

Historia foto 1
ZDROJ | COOPH

Tých zaujímavostí je vo videu omnoho viac. Ale poporiadku. Prvý aparát, ktorý by bolo možné nazvať fotoaparátom je tzv. camera obscura, na ktorej princípe fungujú aj v súčasnosti využívané pinhole (dierkové) fotoaparáty.

S camera obscura sa spájajú také mená ako Mozi, Aristoteles, DaVinci, Rembrandt či Caravaggio.

Až v roku 1724 Johann Heinrich Schulze objavil, že nitrát strieborný reaguje na slnečné žiarenie. Fotografie ale dlho nevydržali. V roku 1826 bola objavená heliografia. Exponovanie obrazu však trvalo aj niekoľko dní.

Historia foto 2
ZDROJ | COOPH

Fotografovanie (Photography) je z gréckych slov Phós a Graphé, čo znamená svetlo a kreslenie.

https://www.youtube.com/watch?v=JoxGEymA8ro

O pár rokov neskôr francúz Louis Daguerre predstavil svetu fotoaparát Daguerreotype. Práve z neho vzišla prvá fotografia človeka, ktorej exponovanie trvalo vraj „iba“ 7 minút.

Historia foto 3
ZDROJ | COOPH

V roku 1839 vznikla aj prvá selfie fotografia, ktorú Robert Cornelius neodfotil z ruky, ale zo statívu. Neskôr sa objavil fotoaparát Calotype založený na vyvolávaní fotografií z negatívov, ktorý vynašiel Henry Fox Talbot.

Historia foto 4
ZDROJ | COOPH

Viete prečo sa ľudia na všetkých starých fotografiách neusmievajú? Pretože exponovanie trvalo niekoľko minút, tak sa ľudia radšej neusmievali, aby nemali rozmazané ústa a časť tváre.

Historia foto 5
ZDROJ | COOPH

V roku 1861 bola vytvorená prvá photoshop fotografia, v ktorej hlava Abrahama Lincolna poputovala na telo noblesnejšieho človeka. V tom istom roku bola vytvorená aj prvá farebná fotografia.

V roku 1885 George Eastman založil Kodak a vytvoril prvý fotoaparát na film. Na trh sa dostal v roku 1888. Kodaku sa darilo ešte aj v digitálnej dobe. V roku 1975 inžinieri Kodaku vymysleli prvý digitálny fotoaparát.

Historia foto 6
ZDROJ | COOPH

To ale predstaviteľov Kodaku neohúrilo a digitálu sa venovali menej, ako klasickému filmu. To viedlo spoločnosť k bankrotu v roku 2012.

Pozrite siKodak Super 8 – návrat legendy s moderným vnútrom

Revolúcia vo fotografoví boli DSRL a digitálne kompakty, ktoré bežným ľudom ponúkli možnosť fotiť ako nikdy predtým.

Historia foto 7
ZDROJ | COOPH

Tou najväčšou revolúciu vo svete fotografie sú ale smartfóny, ktorých fotografické snímače sa neustále vylepšujú a dovoľujú používateľom fotiť všetko a všade, veď bez mobilu sa pohybuje čoraz menej a menej ľudí.

 

ZdrojCOOPH

Komentáre k článku