Prísada tofu nahradí v solárnych článkoch toxické kadmium

Hoci tenkovrstvové solárne články sľubujú prienik do inštalácií na najrôznejšie typy povrchov a oproti klasickým článkom z amorfného, aj kryštalického kremíka sú aj lacnejšie, majú aj svoje nevýhody. Patrí medzi ne používanie chloridu kadmia, čo je nedostatkový, drahý a toxický materiál používaný pri výrobe tenkovrstvových článkov na báze kadmium-teluridu (CdTe). Vedci z University of Liverpool však otestovali jeho náhradu v podobe chloridu horečnatého, čo je neškodná zlúčenina používaná aj pri výrobe tofu.

Pokrytím solárnej bunky filmom z kadmium-teluridu CdTe (pri jeho výrobe sa používa CdCl) výrazne rastie jej produkcia energie. Výrobný proces je však toxický, potenciálne karcinogénny a navyše drahý.

solar-cell-ucinnost

Účinnosť solárnych článkov podľa technológií a prognóza. Tenkovrstvové články = zelená. Obr.: IEEE

Ióny kadmia, ktoré sa dostanú počas výroby do vody, vyžadujú dôkladnú filtráciu odpadových vôd a pracovníci musia nosiť ochranné pomôcky. Našťastie, finálna vrstva kadmia v hotových solárnych článkoch nie je jedovatá.

Vedecký tím z University of Liverpool pod vedením fyzika Jona Major sa pokúsil nájsť náhradu v podobe iných solí a osvedčil sa chlorid horečnatý. Ten sa používa aj na koaguláciu sójového mlieka pri výrobe tofu, ako prísada do kúpeľových solí, alebo ako cestná odmrazovacia prísada.

Chlorid horečnatý je pritom nielen rovnako účinný ako chlorid kadmia, ale je aj asi 300-násobne lacnejší a nevyžaduje žiadnu zložitú ochranu životného prostredia, alebo bezpečnostné zariadenia. Navyše môže byť aplikovaný pomocou jednoduchých postrekovačov, namiesto komplikovaných systémov nanášania potrebných pre chlorid kadmia.

Thin film cells

Rôzne typy tenkovrstvových solárnych článkov. Články na báze CdTe patria k najrozšírenejším. Obr.: IEEE

Odborníci z branže fotovoltaických panelov hovoria, že zlacnenie jediného komponentu ešte nemusí nevyhnutne viesť k podstatnému zlacneniu solárnych panelov, uviedol portál GIZMODO. Ich inštalácia naďalej zostáva náročnou investíciou. Zámena toxického kadmia neškodným chloridom horečnatým však bude určite prínosom pre ťažko skúšané životné prostredie.

Komentáre k článku