Pred 5-timi rokmi sa začali predávať Apple Watch. Dieru do sveta neurobili

ZDROJ | AliveCor

Dnes sa to zdá možno čudne, ale prvá generácia Apple Watch, ktorá sa začala predávať pred piatimi rokmi, veľa toho nevedela. Chýbali jej kľúčové funkcie od konkurencie, ponúkali malý výkon a boli drahé. To všetko je dávna minulosť.

Apple Watch boli predstavené jeseň v roku 2014, ich predaj sa však spustil až po siedmich mesiacoch, presne 24. apríla 2015. Išlo o prvý nový produkt od smrti Steva Jobsa (zomrel v roku 2011) a tak sa naň kládli vysoké očakávania. Nielen zo strany fanúšikov, samotnej spoločnosti, ale aj jej akcionárov.

ZDROJ | Apple

V roku 2015 neboli nositeľné zariadenia úplne v plienkach, no nedosahovali (prirodzene) takú úroveň na akej sú dnes. Možno si spomínate na startup Pebble a jeho produkty, no aj Google už mal viac ako ročný náskok so systémom Android Wear (v súčasnosti Wear OS), ktorý využívali hardvéroví partneri ako ASUS, LG či Motorola. Nechýbali Fitbit či ďalší veľký rival Apple, Samsung. Jeho smarthodinky Galaxy Gear boli predstavené počas eventu Unpacked v Berlíne 4. septembra 2013.

Pozrite siNajočakávanejšie inteligentné hodinky Pebble sú hitom

Začiatok Apple Watch môžeme porovnávať s inými produktami prvej generácie od Apple – iPhonmi a iPadmi. Aj oni postrádali niektoré kľúčové funkcie, ale veľmi rýchlo sa stali obľúbenými. Apple medzitým zamakal na ich rozšíreniach a funkcionalite.

Apple Watch 1 neboli výkonné, spúšťanie aplikácií trvalo tak dlho, že používatelia radšej vytiahli iPhone a otvorili si ich na ňom. Výkon je dnes azda to posledné, čo majiteľov posledných generácií trápi.

Dizajnér Imran Chaudhri (pracoval v pôvodnom tíme Applple Watch) sa pri príležitosti výročia predaja prvej generácie podelil na Twitteri o zaujímavé informácie o ich vývoji.

Snímka bola urobená presne 24. 4. 2015, Imran Chaudhri je v strede.ZDROJ | Apple

Chaudri ukázal svoju pôvodnú skicu domovskej obrazovky s tvarom kruhovej ikony inšpirovaným hodinami a toho, čo sa pôvodne nazývalo docky.

ZDROJ | Imran Chaudhri

Apple Watch Series 2 prišli na jeseň v roku 2016, to už hodinky po vyriešení počiatočných problémov začínali dominovať na trh so smartwatch. Od roku 2017 sú Apple Watch najpredávanejšími hodinkami vôbec.

Apple Watch Series 2 konečne ukázali na aké využitie sú – zdravie a fitnes. Druhá generácia dostala GPS na presnejšie sledovanie športových aktivít bez nutnosti nosenia smartfónu. Hodinky získali vodovzdornosť a dnes už úplne bežné funkcie ako Dýchanie, Zdravie či snímač srdcového tepu. Okrem Apple Watch Series 2 bol predstavený lacnejší model Series 1.

Pozrite siAirPods: Najprv sa im smiali, teraz je z nich hit

O rok neskôr prišla na trh tretia generácia Apple Watch, ktorá definitívne potvrdila Apple ako jednotku medzi výrobcami inteligentných hodín. Pripomíname, že Apple Watch si stále rozumejú výlučne s iPhonmi, o to je ich úspech pozoruhodnejší.

Apple Watch Series 4 sa predstavili 12. septembra 2018. Jednou z veľkých noviniek, ktorou sa mohli pochváliť a prekonávali aj konkurenciu, bola funkcia merania EKG.

ZDROJ | Apple

Na jeseň minuý rok prišla zatiaľ posledná generácia. Veľa noviniek nepriniesla, dostala väčšiu internú pamäť, režim Always-On a nové materiály puzdier – pribudla oceľová, keramická a titánová verzia.

Donedávna sa predpokladalo, že na jeseň 2020 príde nová generácia, situácia s koronavírusom však môže pomiešať kartami aj tu. Mimochodom, nič by sa nestalo, keby Apple Watch Series 6 prišli až o rok. Očakáva sa, že prídu s novými funkciami, ako je monitorovanie hladiny kyslíka v krvi a sledovanie spánku.

ZDROJ | Apple

Apple Watch rokmi dozrievali a dnes môžeme smelo skonštatovať, že ide o mimoriadne úspešný produkt, ktorý Apple generuje tučné zisky, no hlave – prináša ich majiteľom úžitok a radosť z používania.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové zariadenia a stroje z technologického sveta.

Komentáre k článku