Prečo je aktualizácia operačného systému dôležitá?

Operačný systém Windows 7 čoskoro oslávi svoje 10. narodeniny, čím bude zároveň ukončená jeho oficiálna podpora. Ako sa na ňu pripraviť v prípade, že Windows 7 ešte stále aktívne používate?

Po 10 rokoch bude 14. januára 2020 ukončená podpora pre operačný systém Windows 7. Ak túto verziu systému Windows ešte stále používate, nemusíte sa strachovať že by vám po tomto dátume prestal fungovať váš počítač. Ak vám však záleží na bezpečnosti a ochrane proti malvéru a vírusom, na tento dátum by ste sa mali vopred pripraviť.

Oficiálne ukončenie podpory znamená, že Microsoft prestane pre Windows 7 poskytovať technickú podporu, aktualizácie softvéru a opravy zabezpečenia. Keď sa potom vo svete objavia akékoľvek nové bezpečnostné hrozby, so systémom Windows 7 už proti nim nebudete dostatočne chránení. Najlepším riešením je preto prechod na najnovší operačný systém Windows 10.

ZDROJ | Microsoft

Hoci to môže znieť komplikovane, v skutočnosti ide o jednoduchý proces, v rámci ktorého si do nového systému môžete pohodlne preniesť všetky vaše súbory a aplikácie aj bez pokročilých technických znalostí.

Windows 10 si samozrejme môžete nainštalovať aj na váš súčasný počítač, no za posledných 10 rokov sa technológie a najmä hardvér počítačov výrazne zmenil. Ideálnou cestou je tak kúpa nového počítača so systémom Windows 10, do ktorého si môžete niekoľkými spôsobmi preniesť všetky vaše dôležité dáta.

Najjednoduchším spôsobom prenosu vašich súborov a priečinkov medzi rôznymi OS Windows je služba OneDrive, ktorú nájdete na onedrive.live.com.

Tým najjednoduchším spôsobom je použitie cloudovej služby OneDrive, ktorá dokáže automaticky synchronizovať všetky súbory a priečinky z vášho súčasného počítača do nového počítača so systémom Windows 10. Pre použitie služby OneDrive vám stačí vlastniť konto Microsoft, ktoré ste si už možno v minulosti zakladali v rámci služieb Xbox, Office alebo Skype.

Ak konto nemáte, vytvoriť si ho môžete jednoducho na stránke onedrive.live.com. Každé konto má k dispozícii bezplatné úložisko s kapacitou 5 GB, no ak si už napríklad predplácate službu Office 365, spolu s ňou získavate prístup k úložisku s kapacitou až 1 TB.

Nový počítač so systémom Windows 10 vás už pri prvotnom nastavení privíta prihlasovacou obrazovkou do služby OneDrive, vďaka čomu sa všetky vaše súbory a priečinky zo systému Windows 7 objavia v Prieskumníkovi súborov v novom systéme okamžite po jeho prvom spustení.

Podmienkou v tomto prípade je samozrejme pripojenie k internetu. Ak nemáte k dispozícii pripojenie k internetu, použiť môžete aj funkciu Zálohovanie a obnovenie, ktorá vám umožní zálohovať všetky dôležité súbory a priečinky na externé úložisko.

Po obnovení tejto zálohy v systéme Windows 10 nájdete všetky vaše súbory na rovnakom mieste, na akom ste ich mali uložené v systéme Windows 7.

Alternatívou k tejto metóde je aj manuálne prekopírovanie súborov na externé úložisko, no v tomto prípade treba myslieť na to, že vaše súbory a priečinky môžete mať uložené na viacerých miestach. Pri tejto metóde si teda budete musieť dávať pozor na to, aby ste celý počítač dôkladne prehľadali a nezabudli tak na žiadne dôležité súbory.

ZDROJ | Microsoft

Po úspešnej obnove vašich dát v systéme Windows 10 je na rade inštalácia vašich obľúbených hier a aplikácií. Tie môžete jednoducho získať prostredníctvom obchodu Microsoft Store, kde nájdete bezplatné aj platené aplikácie, vrátane programov z balíka Office. Aj v tomto prípade vám pre ich získanie bude stačiť prihlásenie s kontom Microsoft.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY:

Ako môžem prejsť na Windows 10? Môžem ho získať aj zadarmo?

Možnosť bezplatnej inovácie zo starších verzií na Windows 10 bohužiaľ vypršala 29. júla 2016. Ak si však kupujete nový počítač s predinštalovaným systémom Windows 10, cena za licenciu je zahrnutá v cene počítača a za systém teda nemusíte platiť nič naviac. Windows 10 si taktiež môžete zakúpiť a stiahnuť priamo zo stránok spoločnosti Microsoft.

Aké výhody ponúka originálny Windows 10?

S legálnou kópiou systému Window 10 získavate prístup k pravidelným bezpečnostným a produktovým aktualizáciám, vďaka ktorým budete mať k dispozícii tie najnovšie funkcie a najaktuálnejšiu ochranu pred vírusmi, spywarom, malwarom a ďalšími hrozbami. S legálnym systémom sa taktiež v prípade výskytu akýchkoľvek problémov môžete obrátiť na kompletnú technickú podporu spoločnosti Microsoft, ktorá je dostupná aj v slovenskom jazyku.

Podpora končí aj pre Windows Server 2008 a 2008 R2

Na zmeny by sa mali pripraviť aj používatelia serverového operačného systému Windows Server 2008 a 2008 R2, ktorých podpora končí v rovnaký deň, teda 14. januára 2020.

Aj v tomto prípade to znamená, že servery využívajúce staršie verzie systému nebudú chránené voči novým hrozbám, čo v porovnaní s osobnými počítačmi predstavuje ešte väčšie a rozsiahlejšie bezpečnostné riziko vzťahujúce sa na všetkých používateľov servera.

Ukončenie podpory však zároveň predstavuje aj skvelú príležitosť na inováciu vašich serverov získaním prístupu k novým cloudovým nástrojom Azure, na zvýšenie bezpečnosti vášho serveru a vďaka bezplatnej predĺženej podpore pri migrácii aj na zníženie nákladov.

Microsoft ponúka pre plynulý prechod na služby Azure niekoľko nástrojov, medzi ktoré patrí napríklad Azure Site Recovery určený na rehosting virtuálnych strojov, Azure Database Migration Service určený na presun databáz alebo Azure SQL Database Managed Instance a Azure CosmosDB pre refaktorovanie a modernizáciu vašich aplikácií.

Po úspešnom prechode do cloudu samozrejme netreba zabudnúť ani na optimalizáciu, s ktorou vám pomôže bezplatný sprievodca optimalizáciou, zabezpečením a cenovým nastavením služieb, Azure Advisor.

Ak vaše aplikácie nie sú pripravené na prechod do prostredia Azure, alternatívu cestu predstavuje úvodný prechod na Windows Server 2012 alebo 2012 R2 a následný prechod na novší Windows Server 2016. Celý postup prechodu medzi jednotlivými verziami, ako aj viac informácií o prechode na nový Windows 10 a systémy Azure, nájdete na stránkach spoločnosti Microsoft.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku