Pozreli sme si zatmenie Mesiaca cez 3 000 mm objektív od Nikonu

Včera v noci sme sa dočkali malého vesmírneho divadla, ktoré ukáže zakrytú našu obežnicu, Mesiac. Zatmenie Mesiaca bolo pritom možné pozorovať aj zo Slovenska a hoci bolo v našich končinách viditeľné iba čiastočné, stálo to za to. Najbližšieho sa totiž dočkáme až o niekoľko rokov. Hviezdy k nám boli naklonené a práve počas tohto úkazu máme v redakcii malé delo, Nikon COOLPIX P1000 s až 125x optickým priblížením. Ako sa s takým niečím pozoruje zatmenie?

recenziaNa čo je dobrý 125x zoom v obrovskom Nikone COOLPIX P1000?

Nie je to jednoduché, ale ani nič zložité. Stačí mať poriadny statív, čo v našom prípade nebolo plne dosiahnuté. Guľová hlava je síce výborná vec, ale pri rozsahu objektívu 24 – 3 000 mm je aj ten najmenší záchvev pri plnom vysunutí objektívu (aj kvôli zmene ťažiska) citeľný ako zemetrasenie najvyššieho stupňa. 4-násobné digitálne priblíženie je prakticky nemožné udržať ani na statíve.

Maximálny zoom, teda 3 000 mm po prepočte na kinofilm.

Ukážka 4x digitálneho priblíženia, teda 12 000 mm.

Hoci má Nikon COOLPIX P1000 režim na snímanie Mesiaca, resp. nočnej oblohy, osobne mi prišiel ako nie celkom podarený. Ide totiž o nastavenie samospúšte na 3 sekundy, čo pri plnom vysunutí objektívu znamená milión záchvevov. Preto som radšej volil plne manuálny režim, v ktorom som po pár záberoch zistil najlepšiu kombináciu rýchlosti uzávierky a clony.

Automatické nastavenie ISO s maximom na ISO 800 bolo postačujúce, aparát si aj tak vo väčšine prípadov vyberal ISO 100, resp. ISO 200. Obrovská svietiaca guľa na oblohe poskytovala dostatok svetla, takže vyššie hodnoty by boli zbytočné, rástol by šum. Ten je však viditeľný už aj v tomto prípade.

Výsledný obraz nie je dokonalý, nemá dynamický rozsah, ako z profi aparátov. Uvedomiť si treba, že za tým obrím objektívom je snímač veľkosti, akú bežne nájdete aj v smartfónoch, 1/2,3″. Zoom, teda priblíženie vzdialených objektov je ale extrémny, čo môžete vidieť na fotkách nižšie.

Divadlo začalo iným sfarbením Mesiaca pred zatmením…

Neskôr sa začalo divadlo pre trpezlivých. Postupné zatmenie (u nás čiastočné) malo vrchol okolo 22:30. Zábery vznikali pri zhruba 2 600 – 2 800 mm, nie pri maxime 3 000 mm Nikonu COOLPIX P1000.

 

 

 

Komentáre k článku