Reklama

Poznáte filmy Rodinka Úžasných či Príbeh hračiek? Štúdio Pixar má 35 rokov!

Zdroj | Pixar
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixar
Zdroj | Pixar

Príbeh hračiek, Hľadá sa Nemo, Príšerky, s. r. o., Ratatouille, Rodinka Úžasných, Autá… kto by nepoznal tieto skvelé filmy? Všetky majú jedno spoločné, pochádzajú z amerického filmového štúdia Pixar Animation Studios, ktoré produkovalo tieto filmy vďaka počítačovej animácii.

Práve dnes je tomu 35 rokov, keď Steve Jobs v roku 1986 odkúpil počítačovú divíziu od Georga Lucasa za 5 miliónov dolárov a založil samostatnú spoločnosť Pixar. Ďalších 5 miliónov do nej investoval. Lucas založil túto počítačovú divíziu v roku 1979 pod názvom Graphics Group. Slúžila na tvorbu efektov v jeho filmoch, napríklad v Hviezdnych vojnách.

Pozrite si

Apple pred 37 rokmi predstavil svoj prvý Macintosh

V roku 1986 pracovala v Pixare rôznorodá zmes technikov a umelcov, ktorí snívali, že jedného dňa vytvoria počítačom animovaný film. V tej dobe totiž neexistovala technológia, ktorá by to zvládla. Vedel to aj Jobs a preto sa v prvej fáze začal venovať predaju produktov.

Zdroj | Pixar

Prvým produktom bol počítač Pixar Image Computer, ktorý zhotovoval dychberúce snímky vo veľmi vysokom rozlíšení. Jeho cena bola neskutočných 135 000 dolárov. Napriek tomu sa z tohto modelu predalo zhruba sto kusov, jeho výkon zaujal nemocnice, ale aj spravodajské agentúry.

Pixar spolu so spoločnosťou Disney vytvoril CAPS, produkčný systém počítačovej animácie. Eliminoval potrebu ručne kreslených buniek a otvoril cestu pre pokročilé efekty. Prelomové filmy The Abyss (1989) a Terminator 2 (1991), mal na starosti systém od Pixaru, RenderMan.

Jobs onedlho predal hardvérovú divíziu Pixaru, začal sa venovať tvorbe krátkych animovaných filmov a reklám. Napriek tomu bol Jobs nútený do Pixaru neustále vkladať ďalšie peniaze. Do konca roku 1991 to predstavovalo približne 50 miliónov dolárov. Kľúčovou osobou v Pixare bol John Lasseter. Jeho Luxo Jr. získal Oskara za najlepší krátkometrážny animovaný film.

Zdroj | Pixar

Zlom nastal práve v roku 1991. Disney prejavil záujem o spolufinancovanie prvého celovečerného filmu Príbeh hračiek. Film prišiel do kín na Deň vďakyvzdania a počas prvého víkendu získal na tržbách 30 miliónov dolárov (celosvetovo utŕžil v kinách 362 miliónov dolárov). Pár dní po premiére Príbehu hračiek mal Pixar hodnotu 1,5 miliardy dolárov.

Jobs opäť zbohatol, napriek tomu vedel, ako získať ešte viac. V roku 1997 sa dohodol s výkonným riaditeľom Disney Michaelom Eisnerom o spoločnej produkcii piatich filmov. Obe strany sa zaviazali, že sa podelia o náklady aj o zisky. Pixar sa tak stal rovnocenným spoločníkom firmy, ktorá šesťdesiat rokov dominovala v animačnom priemysle.

Pixar bol na prelome tisícročí vo vrcholnej forme, keď bol najvýznamnejšou firmou v animovanej tvorbe. V súčasnosti je dcérskou spoločnosťou Walt Disney Studios. Filmy z dielne Pixar získali do júla 2019 na tržbách v kinách 14 miliárd dolárov, v priemere je to neskutočných 680 miliónov dolárov na jeden film.

Vedeli ste, že…

15 filmov spoločnosti Pixar je umiestnených v 50 najlepšie zarábajúcich animovaných filmoch všetkých čias?

Príbeh hračiek 3, Hľadá sa Dory, Rodinka Úžasných 2 a Toy Story 4 patria medzi 50 najlepšie zarábajúcich filmov všetkých čias. Titul Rodinka Úžasných 2 je tretím najvýnosnejším animovaným filmom všetkých čias s (brutto) tržbami 1,2 miliárd dolárov.

Zdroj | Pixar

Steve sa chopil šance a veril v náš bláznivý sen o výrobe počítačovo animovaných filmov. Vždy hovoril: Urobte to jednoducho vynikajúco!

Lasseter a Catmull vo vyhlásení po Jobsovom úmrtí v októbri 2011

Dvadsať rokov po tom, ako Steve Jobs odkúpil Pixar, ho predal za 7 miliárd dolárov. Po Jobsovej smrti sa Lasseter vyjadril, že Jobsove DNA ostane navždy súčasťou DNA Pixaru.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.