PlayStation Vita – skvelá konzola, na ktorú by však Sony radšej zabudlo

Nástupca populárnej hernej konzoly PlayStation Portable priniesol výkonnejší hardvér, kvalitnejší displej, dotykové ovládanie a dokonca aj podporu 3G sietí. Dnes si ale na konzolu PlayStation Vita spomenie len málokto vrátane Sony, ktoré po tomto zlyhaní zo sveta prenosných konzol úplne vycúvalo.

Nedávno ubehlo deväť rokov od vydania prenosnej hernej konzoly PlayStation Vita. V našich končinách sa začala predávať 22. februára 2012 za cenu od 249 eur a na jej vydanie čakali milióny fanúšikov a spokojných majiteľov predchádzajúcej konzoly PlayStation Portable. Niet sa čomu čudovať, Vita svojim hardvérom tak trochu predbehla dobu.

Jedným z jej najväčších ťahákov bol dotykový 5“ OLED displej s qHD rozlíšením (960 x 544), ale aj výkonný hardvér, dvojica fotoaparátov, dotyková zadná plocha a konečne aj duálna zostava analógových páčok, ktoré na pôvodnom „PSPčku“ tak chýbali. Ak ste si boli ochotní priplatiť 50 eur, do výbavy ste k tomu mohli dostať aj podporu mobilných 3G sietí.

Vita mala s týmto hardvérom našliapnuté stať sa ideálnou hernou konzolou na cesty, k čomu sa pridávala bohatá knižnica zaujímavých exkluzívnych hier vychádzajúcich z obľúbených titulov dostupných na vtedy aktuálnu konzolu PlayStation 3. Do predaja tak mierila spolu s hrami ModNation Racers: Road Trip, Uncharted: Golden Abyss či Wipeout 2048, ku ktorým sa krátko na to pridala prenosná verzia hry LittleBigPlanet či strieľačka Killzone: Mercenary.

ZDROJ | PlayStation

Problémom je, že do dnešného dňa sa zoznam hier, ktoré si na inej platforme nezahráte a pre ktoré by sa teda oplatilo Vitu kúpiť, oproti týmto spomínaným titulom príliš nerozšíril. Vita mala tvorcov odrádzať vysokými nákladmi na vývoj hier, hráčov zas následne absenciou zaujímavých exkluzívnych titulov.

K tomu všetkému sa pridávala pomerne vysoká cena samotnej konzoly, ako aj využívanie drahých proprietárnych pamäťových kariet. Na trh sa pritom v tej dobe dostávali čoraz zaujímavejšie smartfóny a tablety, ktoré doslova pohltili celý trh s prenosnou elektronikou, od fotoaparátov, cez prehrávače až po prenosné herné konzoly.

Proprietárna pamäťová karta pre hernú konzolu PlayStation Vita mala odradiť pirátov, v skutočnosti však bola kvôli svojej cene tŕňom v oku aj pre poctivých hráčov.ZDROJ | Xmagic5589

Akoby zázrakom toto smartfónové tsunami prežilo iba Nintendo, ktoré sa teší obrovskému úspechu hernej konzoly Nintendo Switch. Zdá sa, že podľa Sony je aktuálne na trhu priestor iba pre jednu prenosnú hernú konzolu a svoju energiu bude radšej investovať do zábavy v obývačkách.

Pozrite siSea of Solitude je adventúra, ktorá rieši ťažké témy šikany či rozvodu

Vitu nezachránil ani novší variant PCH-2000 s tenším a ľahším šasi vybavený lacnejšou LCD obrazovkou s dlhšou výdržou batérie, ako ani pokus vykresliť ju ako ideálneho parťáka k domácej hernej konzole PlayStation 4.

Výroba konzoly PlayStation Vita bola oficiálne ukončená 1. marca 2019. Oficiálnych údajov o predajoch sme sa od Sony v závere životného cyklu konzoly napokon nedočkali, podľa odhadov USgamer sa však predaje mohli zastaviť na zhruba 16 miliónoch kusov, čo je mimochodom číslo, ktoré konkurenčný Switch prekonal už po zhruba roku a pol od uvedenia na trh.

Finálny umieračik tejto konzoly má podľa dohadov prísť v priebehu tohto leta, kedy má Sony vypnúť prístup k digitálnemu hernému obchodu z konzol PlayStation 3, PlayStation Portable a PlayStation Vita. Ak vám teda na Vitu niekde doma sadá prach, skúste ju oprášiť a najneskôr do leta si do nej stiahnite vaše obľúbené tituly, ktoré už nemusia byť po vypnutí obchodu nikdy dostupné.

Komentáre k článku