DOVOLENKA | Vieme, kde hľadať a ako ušetriť!

ZDROJ | pixabay.com

Vyberáte dovolenku a rozhodli ste sa ušetriť tým, že si všetko zorganizujete na vlastnú päsť? Máme pre vás tipy na vyhľadávače zvýhodnených cien, rovnako tak na slovenské Facebook cestovateľské skupiny a tipy ako šikovne preskúmať cieľovú destináciu.

Cestovatelia svorne tvrdia, že ak chcete nájsť čo najlepšiu cenu leteniek, alebo ubytovania, používajte vo vyhľadávači inkognito karty. Dôvod? Cookies. Vyhľadávače sú nastavené tak, že pri opätovnom vyhľadávaní umelo navyšujú ceny. Cieľom je vystrašiť vás rastúcou cenou a prinútiť k okamžitej kúpe.

ZDROJ | pixabay.com

Po každom vyhľadávaní si zapíšte presné údaje, aby ste let či hotel opäť našli a zatvorte inkognito okno. Po zatvorení sa Cookies resetujú. Keď sa k vyhľadávaniu budete opätovne vracať, v novom inkognito okne vám vyhľadávač ponúkne nezmenenú cenu. Samozrejme, v prípade, že sa letenky nevypredali alebo neskončila akcia.

Skratky na otvorenie inkognito karty sú v Chrome a Safri Commnad, v MacOS, Control v PC, Shift a N. Vo Firefox a Internet Explorer Command, v MacOS, Control v PC, Shift a P.

airbnb.com

To, čo nenájdete v hoteloch a na hosteloch, nájdete priamo v bytoch lokálnych. Airbnb je najznámejšou službou zdieľanej ekonomiky. Môžete si vybrať, či si chcete prenajať len izbu alebo celý byt.

Raketový nárast popularity tejto služby spôsobil, že sa ponuka rozrástla z bytov, na najrôznejšie druhy ubytovania. Môžete tu nájsť dom na strome, či ubytovanie v kajute na rieke.

ZDROJ | airbnb.com

Airbnb je viac ústretové ubytovanie, než tradičný hotel. Cestuje s vami váš domáci maznáčik? Na Airbnb to nie je problém! Radi sa stretávate s miestnymi ľudmi? U jedného z nich budete bývať! Hľadáte tipy pre cieľovú destináciu? Domáci vám ich s radosťou poskytne.

Pozrite siČo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?

Služba po rezervácii posiela kód s niekoľko percentnou zľavou na ďalšiu rezerváciu. Ak chcete ušetriť hneď, spýtajte sa na cestovateľských facebookových stránkach. Ľudia sa zvyknú o zľavové kódy podeliť.

Booking.com

Zrejme najznámejšia rezervačná stránka, ktorá má najväčšiu ponuku ubytovacích zariadení absolútne všetkých kategórií. Cez službu viete rezervovať aj letenky, prenajať auto alebo letiskové taxi, čo nie je úplne bežná ponuka obdobných služieb.

ZDROJ | booking.com

Služba ponúka veľmi podrobné kategorizovanie, či už ide o ubytovanie a lebo vyhľadávanú destináciu. V tipoch je kategorizovanie až na regióny. Výsledky vyhľadávaní sú doplnené o štítky s popularitou alebo informáciou, koľko ľudí si ubytovanie práve pozerá, či rezervovalo v posledných dňoch.

Pozrite si9 cestovateľských aplikácií pre väčší zážitok z ciest

Booking.com nie je vždy najlacnejší, no nakoľko ide o globálny renomovaný rezervačný systém, máte garanciu poskytovaných služieb. Tiež tu dokážete nájsť ubytovanie doslova na poslednú chvíľu.

ZDROJ | booking.com

Zaujímavý je vernostný program .genius, do ktorého sa automaticky dostanete po zrealizovaní niekoľkých rezervácií. Po tom, čo sa stanete členom, budete dostaváť tipy na zvýhodnené ubytovania, informácie o akciových cenách v predstihu a na každú rezerváciu získate automaticky 10% zľavu.

HotelsCombined.com 

Vyhľadávač výhodných cien hotelov, ktorý nie je online cestovný agent, teda si neúčtuje žiadne poplatky ani prirážky. V roku 2018 použilo tento vyhľadávač viac ako 400 miliónov cestujúcich. Čaro tejto služby? Lepšie ceny nájdete jedine na stránkach, kde máte nazbieraných množstvo vernostných bodov.

ZDROJ | hotelscombined.com

Služba si zakladá na tom, že vyhľadáva ponuky naprieč všetkými veľkými internetovými rezervačnými systémami a vyberá z nich najlepšie cenové ponuky. Hotelscombined dbá na to, že vás ako používateľa nezaťažuje zbytočnými informáciami. Ponúkne len to čo chcete a potrebujete.

Na hlavnej stránke nájdete okrem vyhľadávacieho panelu tiež aktuálne akčné ponuky, sekciu Môj zoznam prianí alebo Odporúčané destinácie. HotelsCombined ponúka ubytovanie všetkých kategórií a ak máte šťastie a trpezlivosť, tak cez službu dokážete nájsť 5-hviezdičkový hotel, za cenu hostelu.

KAYAK

Vyhľadávač najvýhodnejších leteniek kayak.com vznikol v 2004 v USA. Hlavnou myšlienkou služby je vyhľadávanie na základe dát a predikcií vývoja cien. Nejde teda o online cestovného agenta. Stránka dnes okrem výhodných leteniek ponúka ubytovanie, najvýhodnejšiu požičovňu áut, prípadne výhodny balíček letenky s ubytovaním.

Vyhľadávať môžete podľa celej plejády vstupných údajov. Okrem tradičných, ako je odletová a príletová destinácia či dátum, tiež podľa trvania letu, preferovanej leteckej spoločnosti alebo leteckej aliancie.

ZDROJ | kayak.com

Veľkou výhodou je, že služba pracuje s predikciou vývoja cien. To znamená, že pri výsledkoch vyhľadávania máte informáciu o tom, či sa letenka skutočne oplatí rezervovať alebo bude výhodnejšie počkať istú dobu, prípadne zmeniť dátum letu.

Pozrite si10 užitočných gadgetov nielen na leto do 40 €

kayak.com tiež slúži ako plánovač. Ak do služby vložíte rezervované letenky a ubytovanie, služba vám pripraví šikovný itinerár. kayak.com má tiež aplikáciu, ktorá vám podľa zadaných požiadaviek sleduje vývoj cien a posiela notifikácie v prípade možnosti výhodnej rezervácie.

Kiwi.com

Česká služba pre vyhľadávanie najvýhodnejších leteniek je online travel agentom. Znamená to, že letenku rezervujete priamo na stránke Kiwi. Má to výhody napríklad v tom, že ak budete musieť riešiť nejaký problém, bude to cez kiwi.com, nie priamo cez leteckú spoločnosť.

ZDROJ | kiwi.com

Stránka ako novinku ponúka vyhľadávanie podľa bodu záujmu. Teda letenky viete nájsť, napríklad, podľa kľúčového slova Colosseum. Nemusíte hľadať letisko v okolí. Užitočnou funkciou je tiež Radius. Stačí na mape označiť miesto, ktoré vás zaujíma, nakresliť kruh a služba nájde najbližšie letiská.

Novinkou na stránke je tiež zobrazenie najvýhodnejších cien v tabuľke podľa dátumov. Ak nemáte vybranú cieľovú destináciu, stačí označiť vo vyhľadávaní do cieľovej destinácie zapísať kamkoľvek, a nechať sa inšpirovať podľa vyhľadaných možností.

ZDROJ | kiwi.com

kiwi.com rovnako ponúka možnosť vyhľadať a rezervovať auto. V prípade ubytovania vás však presmeruje na dobre známy booking.com.

momondo

Služba sa pýši prívlastkom najrýchlejšieho vyhľadávača cenovo výhodných leteniek. Nie je online travel agentom, ide vyslovene o službu, ktorá prehľadáva a zbiera údaje o najvýhodnejších ponukách. Priamo na stránke teda nemôžete rezervvať letenku. Služba je bez skrytých poplatkov.

ZDROJ | momondo.com

V prípade, že vás zaujíma čo všetko ovplyvňuje cenu vašej letenky, poteší vás Flight Insight. Po kliknutí na túto možnosť sa vám zobrazia grafy, ktoré vám pomerne presne ukážu, za akých podmienok môžete nájsť naozaj lacnú letenku do vami preferovanej destinácie.

Momondo veľa cestovateľov preferuje najmä preto, že letenky vyhľadáva u viac ako 1 000 leteckých spoločností. Aj preto v ponuke nájdete také, o ktorých existencii ste netušili, aj keď ste na letiskách prežili pol života. Nie malá skupina leteckých spoločností, s ktorými vyhľadávač pracuje, neoperuje v Európe, preto sa oplatí cez Momondo vyhľadávať letenky na vzdialenejšie výlety.

ZDROJ | momondo.com

Nechýba rovnako inteligentné vyhľadávanie cenovo výhodného ubytovania alebo manažér dovolenky, či výletu. Tejto funkcii musíte dať povolenie na prehľadávanie vášho mailového účtu, aby sa informácie automaticky do plánovača sťahovali a organizovali sa.

skyscanner

Služba skyscanner je klasikou vo vyhľadávaní cenovo výhodných leteniek. Služba bola spustená v roku 2002, je v čínskom vlastníctve, no základňu má v Edinburgu.

Na hlavnej stránke vám ponúka destinácie podľa predošlých vyhľadávaní. Ak chcete skúsiť niečo úplne nové, skúste vyhľadávanie podľa mapy. Po zadaní miesta odletu a mesiaca, v ktorom chcete letieť, sa vám priamo na mape zobratia dostupné letiská. Sú farebne odlíšené v troch kategóriach podľa ceny.

Pozrite si8 TOP gadgetov pre plavcov nie len do bazéna

Ak máte vybranú cieľovú destináciu nemusíte hľadať podľa konkrétneho dátumu. Skyscanner umožňuje zvoliť ako dátum odletu celý mesiac. Otvorí sa vám kalendár, kde je na každý deň uvedená cena letenky.

ZDROJ | skyscanner.net

Rovnako všeobecne môžete zadať miesto príletu. Selekcia letov je tu veľmi podrobná, môžete, napríklad, nastaviť približný čas odletu alebo cenové rozpätie letenky, a služba vám vyhľadá všetky výhodné lety podľa zadaných požiadaviek z odletového letiska.

Cenovo výhodné letenky na slovenskom Facebooku?

Hľadať cenovo výhodné letenky, či ubytovanie, prípadne celé dovolenky, nemusíte nutne na zahraničných stránkach a službách. Aj na Slovensku máme lovcov, ktorí sa postarajú o to, že vás dovolenka nevyjde tak draho.

Letenky za babku

Vo facebookovej skupine Letenky za babku nájdete najmä akciové letenky po Európe, no nepravidelne sa objaví výborná ponuká aj do USA alebo Tanzánie.

Vyhľadávač lacných leteniek ponúka tiež množstvo blogov, rád a tipov na zaujímavé a najmä lacné cestovanie.

Pozrite si6 najväčších noviniek, ktoré oznámila spoločnosť Facebook

Ak sa necítite na cestovanie na vlastnú päsť Letenky za babku ponúkajú sekciu last alebo first minute dovolenky. Tieto ponuky odkazujú na slovenskú cestovnú kanceláriu invidia.

pelikan.sk

Najväčší online predajca leteniek na Slovensku, pelikan.sk, vznikol už v roku 2004. Okrem leteniek ponúkajú ubytovanie, cestovné poistenie a doplnkové služby spojené s cestovaním. Pre klientov majú inteligenté riešenia 24/7.

ZDROJ | facebook.com/pelikan.sk

Výhodu ich facebookovej stránky je takmer nepretržitá ponuka lacných leteniek, pomerne často, napríklad, do USA. Ako cestovná agentúra si síce účtujú poplatok, no vrámci neho máte veľmi bohatú ponuku služieb a promptnú starostlivosť.

Pelikán na svojej Facebook stránke ponúka tiež tipy a triky na cestovanie, cestopisy alebo množstvo tematických súťaží.

Tour De Svet – Lacné Cestovanie

Cestovateľskú skupinu Tour De Svet založil fotograf a novinár Martin Hanzel, ktorý jedným z najväčších lovcov lacných leteniek a ubytovaní. Sleduje ako akciové zľavy, tak aj chybové ponuky.

ZDROJ | facebook.com/tourdesvet

Informácie o aktuálnej zvýhodnenej cene leteniek sú vždy doplnené o tipy na ubytovanie a body záujmu v danej lokalite. Martin často ponúka tipy aj na veľmi luxusné hotely za šokujúco nízke ceny.

Pozrite siSlužby Google Letenky a Destinácie na Googli dostupné už aj pre Slovákov

Skupina tiež slúži na diskusiu a odovzdávanie si tipov medzi cestovateľmi. Tipy sú bezplatné, odkaz je vždy priamo na leteckú spoločnosť alebo agentúru, ktorá za zvýhodnenú cenu letenku či ubytovanie ponúka.

SeatGuru

Aplikácia od známej cestovateľskej služby TripAdvisor vám pomôže pri výbere miesta v lietadle. Stačí zadať názov leteckej spoločnosti, dátum letu a jeho číslo. Ak ho neviete, stačí miesto odletu a príletu.

ZDROJ | SeatGuru

Aplikácia vám následne ukáže akým lietadlom poletíte a ako sú rozmiestnené sedadlá, kde je business a economy class, alebo tiež kde sú núdzové východy. Seat Guru dokáže sledovať lietadlo počas letu. Priamo v aplikácii viete vyhľadávať a nakupovať letenky.

ZDROJ | seatguru.com

Ak si chcete lietadlo pred kúpou letenky podrobnejšie skontrolovať, tak na webe aplikácie seatguru.com. Vyhľadávanie nie je podľa typu lietadla, ale podľa leteckej spoločnosti.

Pomôžu aj fotky

Máte vytipovanú destináciu, no nie ste si úplne istí, či sa vám na danom mieste bude naozaj páčiť? V tomto prípade najlepšie poslúžia fotky. Máte na výber hneď z niekoľkých možností.

ZDROJ | Instagram

Instagram je príjemná vizuálna zábava, ale aj fantastický zdroj informácií. Ak hľadáte niečo konkrétne, kliknite na vyhľadávanie a hneď pod ním zvoľte Miesta alebo Označenia. Vyhľadávanie pomocou Miesta vám zobrazí fotografie, ktorým boli priradené GPS súradníce. Označenia sú vlastne heštegy. V tomto prípade však skúste hľadať veľmi konkrétne kľúčové slová. Alebo, ak neviete kam cestovať, tak zvoľte všeobecný hešteg, ktorým by ste označili svoju fotografiu.

ZDROJ | maps.google.com

Výbornou pomôckou sú mapy od Google. Po vyhľadaní konkrétneho miesta sa vám okrem mapy zobrazí aj panel s časťou fotky. Ich zdrojom sú používatelia niektorej zo služieb od Google súvisiacej s fotografiami. Nájdete tu tiež fotografie z Google Street View a odkaz na samotnú službu, ktorá je tiež veľmi šikovným pomocníkom pri skúmaní destinácie cez internet.

Komentáre k článku