Otestovali sme mestskú spotrebu Audi Q4 e-tron, dojazd prekonal 600 km!

audi Q4 e-tron test recenzia

Elektromobil Audi Q4 e-tron prišiel pomerne nečakane, no príjemne rozširuje ponuku elektromobilov Audi. Plnohodnotnú recenziu sme vám priniesli ešte počas leta, kde sme otestovali spotrebu na okresných cestách či diaľnici. Okrem toho sme ale nemohli vynechať test spotreby v meste, ktorý vám prinášame teraz.

Práve test spotreby v meste je veľmi dôležitý, nakoľko práve takýmto spôsobom sa dá veľmi jednoducho zistiť, ako efektívny daný elektromobil je. Určite viete, že elektrickým autám najviac vyhovujú mestské cesty. Pri nižších rýchlostiach sú efektívnejšie. Testoval som desiatky elektromobilov a zo skúseností viem, že nie každý dokáže jazdiť s nízkou spotrebou. Problémom pritom nemusia byť len menej efektívne motory, ale aj horšie odladená elektronika a softvér.

Pozrite siAudi Q4 e-tron 40 – prémiový elektromobil s vysokým dojazdom

O to viac som bol zvedavý, ako si v takomto teste poradí novinka Audi Q4 e-tron. Do rúk sa mi dostal model s označením 40, teda ide o verziu so zadným pohonom. Výkon elektromotora je 150 kW a krútiaci moment dosahuje 310 Nm. Ide o solídne čísla, stále ide o zábavné auto, ale v tejto konfigurácii nedokáže vyslovene ohúriť.

Z 0 na 100 km/h z rýchli za 8,5 sekundy. Osobne mi to ale neprekážalo a bol som s jazdnými vlastnosťami spokojný. Q4 e-tron je vlastne sesterský model ŠKODA ENYAQ iV a Volkswagen ID.4, nakoľko všetky zdieľajú elektrickú platformu MEB.

audi Q4 e-tron test recenzia

Mestskú spotrebu testujem štandardne v Trnave. Terén je teda viac-menej rovinatý, občas sa striedali cesty mierne z kopca a do kopca. Snažím sa krúžiť po meste rôznymi úsekmi, no zároveň vyberám také, pri ktorých nie je jazda príliš kúskovaná. Taktiež, vždy sa snažím prejsť od 15 do 30 kilometrov.

Pozorne sledujem, ako sa spotreba vyvíja. Ak vidím, že spotreba má stále tendenciu klesať, snažím sa prejsť čo najviac, ale maximálne 30 kilometrov. Keď to ale nemá význam a spotreba neklesá, končím už po prejdení 15 kilometrov.

Pozrite siAko sa nabíja Audi Q4 e-tron? 300 kilometrov sme dobili za pol hodinu

S Audi Q4 e-tron 40 som test absolvoval za pekného letného dňa. Vonku svietilo slnko a na teplomery bolo 25 stupňov. V rámci mesta som prešiel rovných 20 kilometrov s priemernou rýchlosťou 26 km/h. V aute som teda strávil 46 minút a konečnou spotrebou som bol naozaj prekvapený. Ustálila sa na 12,2 kWh / 100 km, čo je veľmi dobré číslo.

Ak by som jazdil iba v meste, za týchto podmienok by som zvládol spraviť na jedno nabitie viac ako 630 kilometrov! A to aj napriek tomu, že ide o takmer 4,6-metrové kompaktné SUV vážiace viac než 2,1 tony.

audi q4 e-tron spotreba

Ak nemáte skúsenosti s elektromobilmi, je dôležité vedieť, že so spotrebou je to v tomto prípade presne naopak ako pri autách so spaľovacím motorom. Sám som sa totiž už stretol s očakávaniami, že na diaľnici pri rozumnej rýchlosti prejde elektrické auto o niečo viac ako v meste. Pohon elektromobilov je skutočne veľmi efektívny, práve kvôli čomu má na spotrebu citeľný vplyv hneď niekoľko inak „zanedbateľných“ faktorov, teda aj aerodynamický odpor.

Pri rýchlej jazde po diaľnici je aerodynamický odpor vysoký, čo sa na spotrebe značne odrazí. Na druhú stranu, v meste je odpor vzduchu minimálny a navyše sa pridáva aj vyšší podiel rekuperácie, teda spätné premieňanie pohybovej energie na elektrickú pri brzdení. Samozrejme, toto je iba jednoduché porovnanie, nakoľko rovnica spotreby je celkovo zložitejšia, ale na základné pochopenie problematiky postačuje.

audi Q4 e-tron test recenzia

Komentáre k článku