Orange TechPark – najmodernejšie dátové centrum Orangeu

Boli sme sa pozrieť na najmodernejšie dátové centrum Orangeu v Bratislave, ktoré spĺňa parametre kategórie TIER 3 podľa štandardov The Uptime Institute.

Orange TechPark slúži operátorovi na zabezpečenie chodu svojej mobilnej, ale aj optickej siete vrátane TV služieb a umožňuje poskytovať služby housingu, hostingu či cloudové riešenia.

Dokonca Orange TechPark patrí k špičke, čo sa týka energetického riešenia, s koeficientom PUE (Power Usage Effectiveness) na úrovni 1,35. Samozrejmosťou je nepretržitý 24-hodinový bezpečnostný monitoring.

V prípade výpadku energie dokáže Orange TechPark fungovať vďaka 12-valcovému dieselovému agregátu CAT s výkonom až 1600 kVA, ktorý má v plnej záťaži spotrebu 540 litrov/hodinu. Sú k dispozícii dva!

 

Miestnosť pre technológie slúžiace na ukladanie dát a riadenie sietí operátora Orange je obrovská a musí byť špeciálne chladená.

Uličky medzi jednotlivými komponentmi sietí/úložísk sú uzavreté, aby bolo chladenie efektívnejšie. Pozeráte sa do vnútra uličky, kde bola skutočne zima.

Takto vyzerajú jednotlivé komponenty technologického vybavenia uložené vo vnútri uličiek, konkrétne vidíte technológiu zabezpečujúcu službu VoLTE.

Správa toku dát cez optické káble má samostatnú miestnosť s rozmermi približne 4 m2. Je tu obrovské množstvo optických káblov, ktoré sú logicky usporiadané.

V prípade požiaru je na hasenie pripravený hasiaci systém s plynom INERGEN, ktorý vyženie kyslík a nepoškodí technológie ani zdravie ľudí.

Hlavný rozvádzač energie so zbernicovým systémom, ktorý je neustále v prevádzke, má samostatnú miestnosť. Všetko je tu však duplikované, pre prípad výpadku.

Pozeráte sa na schému efektívneho systému chladenia, ktorý je umiestnený na streche budovy Orange TechPark a je mimoriadne ekologický.

Tak toto je jeden z dvojice identických dieselových agregátov, ktorý sa naštartuje za 1,5 sekundy a za 11 sekúnd preberie celú prevádzku dátového centra. Medzičas vykryje bezbatériová rotačná UPS.

Komentáre k článku