Slovenskí operátori dávajú programy zadarmo. Čo pozerať v telke?

ZDROJ | OnePlus

Viacerí poskytovatelia tripleplay služieb, teda televízie, internetu a telefónu zareagovali na nepríjemnú situáciu s koronavírusom a sprístupnili hlavne detské príplatkové programy zadarmo minimálne na dva týždne. Prvý začal SWAN a Slovante, pridali sa k nemu Orange, Telekom aj UPC a ďalší.

Pozrite siČo robiť doma počas karantény? Nudou neumriete, pozrite sa okolo seba

Ako prvý prišiel s bezplatnými detskými programami operátor SWAN, ktorý svojim zákazníkom sprístupnil na 2 týždne detské kanály, ktoré sú bežne príplatkové. Konkrétne ide o programy JimJam, Cartoon Network, Boomerang, Nickelodeon, Nick Jr. a NickToons.

„Odborníci hovoria, že je dôležité čo najmenej sa zdržiavať na verejnosti a naopak, radšej ostať doma. Udržať však medzi štyrmi stenami deti nie je jednoduché a kladie to na rodičov zvýšené nároky, keď im musia neustále vymýšľať program. Veríme, že rodinám našich zákazníkov pomôžeme tým, že budú mať k dispozícii bezplatne na 14 dní niekoľko špecializovaných detských kanálov,“ hovorí generálny riaditeľ SWANu Roman Vavrík. 

Ten istý deň sa rozhodol venovať bezplatné programy aj Slovanet: „Milí naši zákazníci, z dôvodu mimoriadnej situácie, kedy zostáva doma množstvo detí a dospelých, sme sa v spolupráci s vysielateľmi rozhodli spríjemniť vám tento čas s našou televíziou. Preto od 12. 3. až do konca marca zdarma sprístupňujeme všetkým zákazníkom digitálnej televízie IPTV 10 skvelých TV staníc: Disney Channel, Nick Jr., Jim Jam, Nicktoons, National Geographic, Film+, AMC, FilmBOX Premium, TV Paprika a VH1.“

ZDROJ | Samsung

V piatok Orange oznámil, že všetky detské stanice (z balíkov Balík deti A a Balík deti Z, vrátane Disney Channel, Minimax a LaLa TV) a navyše balík FilmBox Premium budú mať jeho zákazníci bez akéhokoľvek príplatku do 31. marca, resp. 30. apríla 2020.

Aktivácia prebehne automaticky všetkým zákazníkom (okrem zákazníkov služby Biznis TV. ) na optike, cez  satelit alebo cez internet bez ďalších príplatkov a nastavení. Do konca marca sú bez príplatkov dostupné detské programy, do konca apríla zas FilmBox Premium.

Balík FilmBox Premium nie je len o filmoch, obsahuje totiž: FilmBox Extra HD, FilmBox Plus, FilmBox Premium HD, FilmBox Family, DocuBox HD, FightBox HD, FashionBox HD, Fast&FunBox HD, 360 TuneBox HD a kanály pre dospelých.

V Orangei zároveň naďalej pokračuje exkluzívne vysielane National Geographic Channel HD a National Geographic Wild (do 31. marca) a to taktiež bez ďalších poplatkov navyše.

Pozrite siTop 5 mobilných hier, pri ktorých môžete stráviť aj karanténu

ZDROJ | Samsung

Telekom od 13. marca tiež sprístupnil všetky detské programy, no pridal aj viacero filmových či lifestylových TV kanálov. Deti sa môžu tešiť na Ťuki TV, Duck TV či Nick Jr. Milovníci hudby si môžu skrátiť chvíle na MTV dance, MTV hits či MTV Rock. Fanúšikovia filmov môžu sledovať FilmBox Extra či FilmBox Premium. A do pozornosti dávame aj náš exkluzívny dokumentárny TV kanál BBC Earth s množstvom zaujímavých sérií. O aktiváciu nie je podľa operátora potrebné žiadať, všetky budú sprístupnené automaticky. Pre zobrazenie TV kanálov Telekom odporúča reštart Magio boxu.

Telekom plánuje tiež v najbližších dňoch zákazníkom s aktívnou službou Magio GO sprístupnenie filmov cez archív. Má ísť o tituly ako Hovory s TGM, Noc na Karlštejně, Ťah pešiakom, Syn zmaru, Nálet na Čchung-čching, Krajčírka, E. A. Poe: Archa bláznov, Nesmrteľná teta, Posledný bozk a Rezistencia.

ZDROJ | OnePlus

Ani UPC sa nedalo zahanbiť a tiež od piatku, 13. marca 2020, sprístupňuje detské programy Minimax, Jim Jam a Duck TV do konca marca tohto roku pre všetkých televíznych zákazníkov bezplatne. Programy sa zobrazia všetkým užívateľom digitálnej aj internetovej televízie Horizon TV bez ohľadu na predplatený balíček, a to automaticky a bez nutnosti reštartu prijímacieho zariadenia.

„V spoločnosti UPC chceme týmto spôsobom vyjsť v ústrety rodičom a pomôcť im v najbližších týždňoch zabaviť deti, ktoré pre situáciu s koronavírusom nemôžu tráviť čas v škole, či spoločnosti iných kamarátov. Uvedomujeme si, že mnohí rodičia pracujú v týchto dňoch z domu a zároveň robia s deťmi školské úlohy, preto im ponúkame tieto programy aj ako motiváciu pre deti k plneniu školských úloh,“ uviedol Martin Miller generálny riaditeľ UPC BROADBAND SLOVAKIA.

ANTIK chystá podľa vlastných slov štedré rozšírenie pre klientov. Aktuálne spustil špeciálne testovacie vysielanie Corona Virus Info TV – spravodajský informačný kanál k aktuálnej situácii s rozšírením pandémie koronavírusu na Slovensku a vo svete. Bude vysielať 24 hodín denne edukatívny a informačný obsah s cieľom inštruovať obyvateľov k zodpovednému správaniu. V priebehu týždňa bude k dispozícii pre všetkých klientov mobilnej a internetovej televízie AntikTV ako aj v internetovej ponuke pre klientov AntikSat.

Rovnako čosi chystá aj Skylink: „V súčasnej dobe intenzívne jednáme o voľnom šírení všetkých detských staníc v ponuke platformy Skylink. V prípade zavedenia tejto možnosti budeme verejnosť bezodkladne informovať,“ povedal Marek Němec, hovorca Skylink. V pondelok, 16. marca 2020 operátor doplnil: „Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy freeSAT, spoločnosť M7 Group, informuje o voľnom vysielaní 7 detských programov a troch v maďarskom jazyku. Voľné vysielanie bude k dispozícii všetkým zákazníkom freeSAT bez ohľadu na predplatené služby, a to v období od 16.3. do 31.3.2020. Dostupné budú stanice Minimax, Disney Channel, Nickelodeon, Nick Jr., JimJam, Nicktoons, ale aj Duck TV, Nickelodeon HU, Nick Jr. HU a Nicktoons HU.

Operátor SATRO tiež zareagoval na súčasnú situáciu: „V súvislosti s mimoriadnou situáciou, ktorá vznikla šírením nebezpečného vírusu COVID -19, sme sa v spolupráci s našimi partnermi rozhodli, odkódovať niektoré stanice v službe SATROdigital až do 31. marca 2020. Ide o stanice : Minimax, JimJam, Disney Channel, Disney Junior, Nickelodeon, Nick Jr., Baby TV, JOJ Cinema HD, National Geographic, NatGeo Wild, Viasat History, Viasat Explore, Viasat Nature HD, Epic Drama HD, Film Box, Film Box Plus, FilmBox Premium HD, FilmBox Extra HD, Fast&Fun Box a DokuBox.“

Čo teda pozerať?

Detské programy dospelých asi baviť nebudú, no deti zabavia určite aspoň na nejakú chvíľu. Neodporúčame, aby naši najmenší iba kvôli pohodlnosti nás dospelých presedeli pred televízorom celý deň, určite máte čo s nimi robiť aj bez telky. Ak neviete, čoskoro vám prinesieme samostatný článok ako na to. :)

Výber z programov prémiových staníc je podstatne zaujímavejší pre nás, dospelých. Nehovorím pritom o kanáloch pre dospelých, ale hlavne o filmových či dokumentárnych programoch. National Geographic má výborné seriály typu Vedecky preverené, ak preferujete histŕoriu, Viasat History a History Channel majú pre vás celodenné programy. Chýba vám cestovanie? Travel Channel je stvorený práve pre vás.

Pozrite si8 najlepších seriálov na Netflixe, ktoré stojí za to si pozrieť

Fanúšikov filmov a seriálov by mohli zaujať hlavne programy HBO, no aj tie sa dajú opozerať. Našťastie je výber filmových staníc podstatne väčší (záleží od operátora). Ak ale nemáte žiadny „filmový“ balík, naše odporúčanie je jasné – predplaťte si ho aspoň na ten mesiac.

Tých pár eur stojí za to, aby ste nemuseli pozerať bežné slovenské komerčné stanice, kde sú reklamy prerušované útržkami z filmov. Žiaľ, toto platí aj pre viaceré TV stanice z dokumentárnych balíkov či zahraničných komerčných staníc z okolitých krajín. Plusom ostávajú verejnoprávne médiá.

Ak vás omrzí aj to, stále máte možnosť si aktivovať Amazon Prime Video, Apple TV+, HBO Go či Netflix.

A ak vás omrzí už aj to, máme pre vás niekoľko tipov čo robiť počas nútenej alebo nenútenej karantény doma. Ak aj to bude málo, pozrite si našu rubriku SHUTDOWN, v ktorej nájdete ešte viac tipov na všetko možné počas karantény (a ďalšie budú pribúdať).

Všetci operátori v súvislosti s koronavírusom zároveň žiadajú klientov, aby pred návštevou predajní a zákazníckych centier uprednostnili telefonický alebo e-mailový kontakt, prípadne využili mobilnú aplikáciu. 

ZDROJ | OnePlus

ZdrojOrange, SWAN, Telekom, UPC

Komentáre k článku