Operačný systém Android je s nami 12 rokov

ZDROJ | Google

Najpopulárnejší systém nás sprevádza už 12 rokov. Zo začiatku to však na hit vôbec nevyzeralo. Napríklad až do verzie 4.0 nebolo možné urobiť (dnes) takú triviálnosť, ako screenshot bez použitia vývojárskeho kitu. Dnes je všetko inak, Android má viac ako 2 miliardy aktívnych používateľov!

Android 1.0 bol oficiálne uvoľnený 23. septembra 2008, beta testovanie trvalo desať mesiacov, od 5. novembra 2007. Vývoj operačného systému začala spoločnosť Android ešte v roku 2003, o dva roky neskôr ju odkúpil Google.

Kľúčovým sa ukázalo rozhodnutie urobiť z Androidu operačný systém typu open-source. To mu umožnilo stať sa veľmi obľúbeným u výrobcov telefónov tretích strán. Len pár rokov po uvedení Android 1.0 boli všade na svete smartfóny s týmto OS.

Prvá verzia systému obsahovala základné aplikácie Google – Gmail, Mapy, Kalendár či YouTube. Ďalšia verzia 1.5: Cupcake priniesla tradíciu označovania podľa názvov cukroviniek. Dostala množstvo vylepšení rozhrania a tiež prvú klávesnicu na obrazovke. Cupcake priniesol rámec pre widgety aplikácií tretích strán, z ktorého sa stal jeden z najvýraznejších prvkov Androidu.

ZDROJ | Google

Nasledovala verzia 1.6: Donut. Tá obsahovala niekoľko zaujímavých prvkov, vrátane dôležitej schopnosti OS operovať s rôznymi rôznymi veľkosťami a rozlíšeniami obrazoviek.

V systéme Android 1.6. sa po prvý raz objavilo univerzálne vyhľadávacie pole.ZDROJ | Google

V rýchlom tempe nasledovali nové verzie 2.0, 2.1, či 2.2: Froyo, ktorý priniesol vylepšenie výkonu, spodný dock na displeji a novinku – hlasové ovládanie. Okrem toho začal podporovať Flash, v tej dobe nesmierne používaný a vytrvalo ignorovaný Applom.

Android 2.3: Gingerbread začal získavať dizajnovú identitu, objavil sa maskot robota Android. V roku 2011 prišila verzia 3.0 až 3.2: Honeycomb, ktorá bola určená pre tablety. Aj keď išlo o špecifické rozhranie, priniesla viacero nápadov, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou Androidu ako ho poznáme dodnes.

Pozrite siZNAČKY | Google – história vyhľadávacieho giganta

Aj Android 4:0: Ice Cream Sandwich prišiel s prvkami systému, ktoré vídavame doteraz – tlačidlá na obrazovke, vzhľad kariet či prepínač aplikácií. V novej línii pokračovali verzie 4.1 až 4.3: Jelly Bean. Pribudla podpora viacerých používateľov či umiestňovanie widgetov na zamknutú obrazovku.

KitKat, verzia 4.4, prišla koncom roka 2013 a zaujala svetlejšími motívmi, neutrálnymi zvýrazneniami a bielymi ikonami, ktoré dávali systému moderný vzhľad. Objavila sa prvá verzia hlasového ovládania OK, Google.

Viete, že…

Android OS bol pôvodne určený pre digitálne fotoaparáty? V tom čase však trh s digitálnymi fotoaparátmi klesal, preto sa spoločnosť Android rozhodla zamerať na využitie OS v inteligentných telefónoch.

Android 5.0 a 5.1: Lollipop priniesol stále aktuálny Material Design, ktorý sa rozšíril na všetky systémy Android, aj na iné produkty od Google. Zlepšilo sa hlasové ovládanie, pribudla podpora viacerých používateľov telefónov a prioritný režim pre lepšiu správu hlásení.

Android 6.0: Marshmallow nepriniesol veľa nového. Začal podporovať snímače odtlačkov prstov a štandard USB-C. Ďalšie verzie, 7.0 a 7.1: Nougat prišli s natívnym režimom rozdelenej obrazovky, šikovnou funkciou Šetrič dát a Google asistentom.

ZDROJ | Computer World

Android 8.0 a 8.1: Oreo potešili funkciou Obraz v obraze či možnosťami odloženia notifikácií. Ďalšia verzia s číslom 9 (Pie) prišla v auguste 2018. Priniesla napríklad hybridný navigačný systém gest (tlačidiel), inteligentnejší spôsob narábania s hotspotmi, ale aj lepšou ochranou osobných dát.

Android 10, prvá verzia bez cukrovinky za číslom, vyšla v septembri 2019. Opäť prepracovala rozhranie pre gestá, ktoré sú založené na navigácií potiahnutím prsta. Nechýba podpora tmavého režimu celého systému či nová funkcia Live Caption umožňujúca generovať priebežné titulky pre prehrávané média v smartfóne.

ZDROJ | Google

Android 11 prišiel na svet tento mesiac. Prináša zaujímavé novinky, napríklad nové ovládanie multimédií v lište s rýchlymi nastaveniami či upozornenia na možný kontakt s COVID-19. Opäť sa zlepšila bezpečnosť – používateľských dát aj aplikácií.

Pozrite siGoogle vytvoril 15 sôch pre 15 verzií Androidu, poznáte všetky?

Napriek tomu ostanú zrejme najviditeľnejším vylepšením smajlíky. Kolega Stano píše vo svojom článku: „Zrejme najvýraznejšou novinkou pre väčšinu používateľov pripravovanej aktualizácie budú takmer kompletne prekopané emoji smajlíky. Dizajn takmer všetkých emoji sa zmenil, je jednoduchší a menej priestorový. Google k ním navyše pridáva 117 úplne nových emoji a 55 nových variácií k súčasným emoji, ktoré sa od základných odlišujú vo väčšine prípadov najmä farbou pleti.“

Android je najpoužívanejším mobilným OS na svete. Porazil takmer všetkých konkurentov (Symbian, BlackBerry, Palm OS, webOS a Windows Phone). Ostal mu jediný rival – iOS od Apple.

Andorid mal v roku 2016 87,5 % podiel na trhu so smartfónmi, iOS získal 12,1 %. V roku 2017 predbehol Android aj Microsoft Windows a stal sa tak celkovo najpopulárnejším operačným systémom s prístupom na internet.

Čo sa týka počtu aktívnych používateľov – v septembri 2015 to bolo 1,4 miliardy, v máji 2017 to boli už 2 miliardy. Od septembra 2020 je Android 10 najpopulárnejšou verziou (32 %), za ňou nasleduje Android 9.0 Pie (27 %).

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojGoogle,Ars Technica,Computer World

Komentáre k článku