Od dnes za PET fľaše a plechovky platíme zálohu 0,15 €! Ako na nich neprerobiť?

Od dnes, 1. januára 2022 Slovensko spúšťa systém zálohovania nápojových obalov, teda PET fliaš a hliníkových plechoviek. Za každý obal budeme pritom platiť zálohu 15 centov, takže napríklad za balenie aj obyčajnej stolovej vody priplatíme o takmer euro navyše. Ako na takomto priplácaní neprerobiť?

Pozrite siSlovensko spúšťa zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Ako to funguje na pozadí?

Do 4 rokov chce Slovensko zvýšiť podiel vyseparovaných nápojových obalov zo 60 % až na 90 %. Chce to dosiahnuť tak, že nápojové obaly, teda plastové fľaše a hliníkové plechovky budú výrobcovia zálohovať. V oboch prípadoch pôjde o sumu 0,15 €, o čo sa zvýši aj predajná cena nápojov.

Ak teda mesačne vypijete 30 fliaš akejkoľvek stolovej či minerálnej vody, „v plaste“ budete mať 4,50 €. K tomu možno počas mesiaca vypijete aj nejaké malé pollitrové nápoje či čokoľvek v plechovkách, vrátane piva a tak sa za mesiac dostanete pokojne aj na sumu 10 €. To je ročne 120 €. A to už nie je vôbec málo.

Ako na zálohovaných obaloch neprerobiť?

Počas novembra minulého roka sme sa boli pozrieť u najväčšieho dodávateľa zálohovacích strojov na Slovensku, firmy Tomra. Aj mňa samotného prekvapila technologická výbava a schopnosti strojoch, dokonca aj tých najmenších, ktoré nájdete možno iba v malých obchodoch aj na dedinách.

Hoci sú stroje extrémne sofistikované a múdre, nie sú schopné v súčasnosti detegovať aj pokrčené obaly. Je to obrovská škoda, pretože kvôli tomu musíme my, ako spotrebitelia, udržiavať zálohované obaly po spotrebovaní ich obsahu nepoškodené, nestlačené.

Zálohovacím strojom nestačí len EAN kód, ale potrebujú skontrolovať aj hmotnosť či tvar obalu. Práve tvar je v tomto prípade rozhodujúci. Umelá inteligencia v strojoch vie skontrolovať aj mierne pokrčený obal a akceptovať ho, no úplne pokrčenú fľašu či plechovku nie.

Práve preto musíme ako spotrebitelia dbať na to, že fľaše a plechovky už nebudeme stláčať a vhadzovať do separačných košov. Vyhadzovali by sme vlastné peniaze von oknom. Pokrčenú fľašu je možné ešte nafúknuť, s plechovkou to ale pôjde už ťažšie…

Pred tým, ako akýkoľvek takýto obal znehodnotíte, skontrolujte si, či na ňom nie je náhodou takýto znak zálohovania. Ak je, odložte obal niekde nepoškodený a zoberte ich so sebou pri najbližšej návšteve obchodu. Je pritom jedno či ste nápoj kúpili v jednom obchode a vracať ho budete do iného, systém by mal byť nastavený tak, aby recyklovateľné obaly akceptovali všetky predajne so zálohovacími strojmi.