O čom sme v TECHBOXe písali pred 15 rokmi?

ZDROJ | Sony Ericsson

Kým web TECHBOX.sk oslávil tento rok 10 rokov, časopis TECHBOX, resp. jeho predchodca bc::mobil.sk oslávil 15. narodeniny. Pozrime sa preto, o čom sme písali vo svete technológií pred 15 rokmi. Určite si všimnite aj dobové fotografie mobilných telefónov, ktoré sme v tom čase používali. 

Jednoznačne najzaujímavejší je z pohľadu do minulosti určite svet operátorov. Pred 15 rokmi totiž bola doba, kedy ešte fungoval Flarion, začínali sme s 3G a stále sme mali iba dvoch operátorov – Orange a T-Mobile. Pozrite sa, čo sme písali na jeseň 2005.

ZDROJ | Nokia

Orange a 3G

Orange si v súčasnosti vyberá medzi dvoma technickými riešeniami, ktoré by mali poskytnúť megabitové prenosové rýchlosti po spustení sietí tretej generácie. Rozhoduje o technológii HSDPA, ktorá v ideálnych podmienkach umožní dosahovať maximálnu prenosovú rýchlosť až 14 Mbit/s. HSDPA je často označovaná ako základ pre sieť 3,5 generácie.

Výhodou môže byť skutočnosť, že podporu pre tento štandard plánujú poskytovať koncové zariadenia takmer od všetkých veľkých výrobcov ako Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung, LG, NEC, Sanyo či Sharp. 

Druhá z alternatív, technológia UMTS TDD, by mala poskytnúť maximálnu prenosovú rýchlosť 5 Mbit/s pri odozve pod 50 ms. Rozvoj tejto technológie môže v budúcnosti priniesť ďalšie zvýšenie prenosovej rýchlosti až na 13,5 Mbit/s. Výhodou tohto riešenia je reálna a odskúšaná aplikácia v sieťach 25 zahraničných telekomunikačných operátorov, najbližšie napríklad v susednej Českej republike.

Nevýhodou je naopak potreba vybudovania nadstavby siete UMTS s novými technologickými zariadeniami a integrácia technológie do základňových staníc siete tretej generácie, čo je finančne náročné.

ZDROJ | Nokia

Vianoce v Orangei

V rámci vianočných akcií Orange predstavil nový druh paušálnych programov, ktoré neobsahujú žiadne predplatené minúty ani SMS správy. Dôvod je jednoduchý. Boli by vám úplne zbytočné, nakoľko každý deň v čase od 8.00 do 18.00 hod., alebo od 18.00 do 8.00 hod. môžete v sieti Orange telefonovať bezplatne. V ostatnom čase platí aktuálny cenník podľa tabuľky.

Mesačný poplatok programov je 356 Sk (Paušál 299 Sk) a 594 Sk (Paušál 499 Sk). Obidva paušály si môžete aktivovať buď s 15-mesačnou viazanosťou bez akciového mobilu, alebo s 24-mesačnou viazanosťou pri kúpe akciového telefónu. Akčná ponuka platí len do konca roka 2005.

Paušál 299 Sk a 499 Sk Orange T-Mobile Slovak Telecom
Každý deň od 8 – 18 hod. 8,22 Sk/0 Sk (Paušál 499 Sk) 8,22 Sk 8,22 Sk
Každý deň od 18 – 8 hod. 5,36 Sk/0 Sk (Paušál 299 Sk) 5,36 Sk 5,36 Sk
SMS správa 2,38 Sk 2,38 Sk 2,38 Sk

Vedeli ste, že 100 Sk v roku 2005 sa podľa inflačnej kalkulačky INEKO rovná sume 4,62 €? 1 SMS za 2,38 Sk by dnes stála 0,11 €. 

Orange sa rozhodol ponúknuť všetkým novým, pokračujúcim paušálnym, resp. PRIMA zákazníkom migrujúcim na paušálny program vianočný darček „HAPPY DAY“. HAPPY DAY, alebo po slovensky „šťastný deň“, predstavuje jeden ľubovoľný deň v týždni, alebo celý víkend, počas ktorého je možné v roku 2006 telefonovať v sieti Orange úplne zadarmo. Je na každom z vás, ktorý deň si vyberiete.

Ak si vyberiete napr. stredu, tak získate každú stredu v roku 2006, tj. 52-krát celý deň bezplatné telefonovanie. Pri víkendoch si počet dní v roku zdvojnásobíte. Ale pozor, celý rok budú môcť telefonovať a sms-kovať bezplatne vo vybraný deň, alebo víkend len používatelia s aktivovaným Paušálom 120, 250, 500 a 1000. Deväť mesiacov si budete môcť užívať výhody HAPPY DAY s Paušálom 90+SMS a šesť mesiacov s Paušálom 60, alebo 399 Sk. Rovnaká ponuka platí aj pre firemných zákazníkov. 

Rovnako si môžete zakúpiť výhodný PRIMA balík s telefónom Siemens A65 a kreditom 2 998 Sk len za 2 999 Sk. Orange sa na Vianoce poriadne pripravil. Dôkazom toho je aj 44 automobilov Peugeot 307 v najnovšej verzii s klimatizáciou, o ktoré sa súťaží každý deň až do 21.12. 2005. Denne tak dvaja zákazníci Orangeu získajú automobil.

ZDROJ | Nokia

T-Mobile Flarion

17. októbra bola na Slovensku spustená rýchla (1 Mbit/s) mobilná dátová sieť FLASH-OFDM (Flarion) využívajúca frekvenčné pásmo zastaranej analógovej siete NMT. Slovensko sa tak vďaka T-Mobile zapísalo do dejín mobilnej komunikácie ako prvá krajina na svete, kde dátová sieť na uvedenej technológii komerčne funguje.

T-Mobile si od nás zaslúži veľkú pochvalu. I keď v súčasnosti môžete technológiu Flarion využívať len vo vybraných mestách a ich okolí, je tým najrýchlejším dátovým pripojením, aké u mobilného operátora nájdete.

Vianoce v T-Mobile

T-Mobile rozšíril vianočnú akciu o dva nové balíky „Nekonečné hovory“ obsahujúce možnosť bezplatne volať na všetky telefónne čísla v sieti T-Mobile počas dvoch rokov. Nekonečné hovory deň: S týmto programom môžete telefonovať neobmedzene len počas pracovných dní v čase od 8:00 do 18:00, to znamená, že cez víkendy a sviatky voláte za štandardné ceny.

Aktivácia balíčka je bezplatná a mesačný poplatok je 475 Sk. Nekonečné hovory noc a víkend: Balíček umožňuje neobmedzené volania v pracovných dňoch v čase od 18:00 do 8:00 a počas celých víkendov a sviatkov. Mesačný poplatok klesol na 118 Sk.

Obidva balíky je možné čerpať až po prevolaní predplatených minút daného mesačného programu. Aktivovať je možné len jeden z nich, a to najneskôr do 31.12. 2005. Nekonečné hovory sú veľmi vydarenou reakciou T-Mobilu na nové paušály od Orangeu. Škoda len, že akcia platí iba pre nových zákazníkov.

Vianoce v T-Mobile sú tento rok v znamení svojich najbližších a najmilších. Každý nový, alebo existujúci zákazník, ktorý sa rozhodne využívať služby operátora ďalších 24 mesiacov a aktivuje si niektorý z programov 55Viac/Relax60, alebo vyšší, môže počas najbližších 12 mesiacov volať, posielať SMS a MMS správy na tri zvolené čísla zo siete T-Mobile úplne zadarmo. Akcia platí po vyčerpaní voľných minút a SMS správ. 

Zmenila sa tiež vianočná ponuka mobilných telefónov. Do ponuky pribudlo niekoľko noviniek, a to Alcatel OT159, SAGEM My301X, Siemens C75, Nokia N70 a Sony Ericsson W800i. Korunáč Sagem My301X navyše získate s Bluetooth slúchadlom. Po minulé roky sme boli zvyknutí aj na darček navyše. Tento rok je darček pre zákazníkov pripravený tiež, ale obľúbené značkové darčeky Reebok nahradil možno pre niekoho praktickejší discman Sony. 

Aj EASY zákazníci si prídu na svoje. T-Mobile znížil cenu EASY SIM karty so 100 Sk kreditom na 99 Sk! Ponuka sa zúžila len na tri súpravy s mobilným telefónom, ktoré sú dostupné za rôzne ceny. Ako prvé sa v ponuke objavilo „véčko“ Alcatel OT-E159 s kreditom 3 000 Sk. To si navyše môžu všetci zákazníci, ktorí si aktivujú niektorý z vianočných programov, zakúpiť len za 2 799 Sk v počte maximálne tri kusy.

ZDROJ | Nokia

Komentáre k článku