O čom sme písali pred 10 rokmi? Opäť o produktoch, ktoré dnes už neexistujú

Pred 10 rokmi vznikol portál TECHBOX.sk. 10 rokov v bežnom svete nie je tak mnoho, veď koľko kilometrov diaľnic sme stihli postaviť? Alebo kam sme sa posunuli v separovaní? Takýchto otázok by sme našli desiatky, ak nie stovky. Vo svete technológií je ale jedna dekáda neuveriteľne dlhý čas. Neveríte? pozrite sa o čom sme písali pred 10 rokmi a pochopíte.

Napríklad sme pred dekádou rozoberali nový operačný systém BlackBerry OS 6. V tom čase kanadská spoločnosť RIM predstavovala svoju absolútnu novinku. Kolega napísal: „BlackBerry OS 6 sa po vzore pioniera Apple iPhone a jeho nasledovníkov Android OS a Windows Phone 7 Series ponesie v znamení dotykového ovládania s podporou multitouch. Užívatelia sa tak môžu tešiť na obľúbené funkcie ako je pinch-to-zoom, multimediálny prehliadač zobrazujúci albumy vo forme cover flow alebo jednoduché prehliadanie fotografií, ovládané posunom prstu.“ Dnes už BlackBerry OS ani nepoznáme a pomaly zabúdame aj na samotné BlackBerry ako také.

Apple koncom apríla 2010 kúpil texaskú firmu na výrobu mikročipov. Dnes z nej (a ďalších podobných akvizícií) profituje, keďže si procesory vie vyrábať celkom samé.

Pred 10 rokmi sme mali v rukách predchodcu všetkých odolných Olympusov, model TOUGH-6020. Tento neveľký kompakt mal 14 Mpx CCD snímač s veľkosťou 1/2,33″, 5x optický zoom (28 – 140 mm) s duálnou stabilizáciou a odolnosť voči vode (do 5m), pádom (1,5 m) a zime (do -10°C), ale aj kovový kryt objektívu. Ponúkal toho mnoho, na tú dobu, no škoda len CCD snímaču.

Z iného a dnes už neexistujúceho súdka ale boli novinky od Samsungu. Kompakty Samsung WP10 a ES73 mali 12 Mpx snímače, druhý menovaný dokonca ponúkal 5x optické priblíženie bez zapuzdreného objektívu (f/3,5 – f/5,9). Rovnaký parameter čo sa týka priblíženia ponúkal aj prvý menovaný, a to dokonca i s lepšími parametrami – f/3,6 – f/4,8. HD, resp. VGA video by dnes už bolo na smiech. Prvý menovaný model dokázal odolávať aj vode, prachu či pádom, druhý už len prachu a pádom. Dnes už Samsung fotoaparáty nevyrába.

ZDROJ | Samsung
ZDROJ | Samsung

Ani ďalší produkt, o ktorom sme pred 10 rokmi básnili a snívali dnes už neexistuje. Teda existuje, ale už nie od Sony. Hovorím o Sony VAIO notebooku zo série Z. Písal som: „Vyšší a výkonnejší  model novej série Z (VPCZ11Z9E) disponuje extrémnejším procesorom Intel Core i7 – 620M s taktom 2,66 GHz (s Turbo Boost technológiou až 3,33 GHz), 6 GB RAM pamäťou, 256 GB Quad SSD diskom a Full HD (1 920 x 1 080) monitorom s LED podsvietením. Ostatné parametre sú identické. Obe novinky pracujú na OS Windows 7 Professional (64-bit), ponúkajú DVD mechaniku (príplatková BD mechanika), WLAN, Bluetooth 2.1+EDR, HDMI, VGA, snímač odtlačku prstov, no stále len 2x USB konektor. Vďaka použitiu uhlíkových vlákien a hliníka na konštrukcii tela notebooku, ktorý má mimochodom rozmery 210 x 314 x 23,8-32,7 mm hmotnosť neprekročila 1,5 kg.“ Pred 10 rokmi! Slušné, čo poviete?

A ešte jeden dnes už neexistujúci produkt – GPS navigácia s telkou! Áno, Garmin pred 10 rokmi vyrábal model nüvi 1490TV so zabudovaným TV tunerom. Kolega v tom čase písal: „Na veľkom, 5” displeji budete radi pozerať nielen TV vysielanie, ale aj samotnú navigáciu, vďaka 3D zobrazeniu budov, detailnému vykresleniu najbližšej križovatky či zmeny smeru, ako aj dopravného značenia, statických radarov uložených v mapovej databáze a tiež vás navedie do správneho odbočovacieho pruhu. Navigácia nüvi 1490TV si zapamätá až 10 trás, čo vám uľahčí ich plánovanie.“ 

Mimochodom, viete, že predchodca Google Máp je na Slovensku dostupný zhruba 10 rokov? Práve pred jednou dekádou sme totiž informovali o bezplatnej appke Google Navigation for Mobile pre Android. „Výhodou navigácie od Google nie je len jej bezplatnosť, ale aj množstvo funkcií, o ktorých niektoré konkurenčné spoločnosti môžu len snívať. Patrí sem určite satelitné zobrazenie počas navigovania, alebo tzv. „Street View“, pomocou ktorého je trasa zobrazovaná namiesto štandardnej 2D alebo 3D mapy v reálnom prostredí,“ napísal v tom čase o novinke kolega.

 

Komentáre k článku