O čom sme písali pred 10 rokmi? O GPS, Vertu, ale aj vysúvateľných QWERTY

ZDROJ | Vertu

Pred 10 rokmi sme nasávali všetky novinky v MWC 2010, ktoré výrobcovia počas niekoľkých dní predstavili. Zároveň sme sa však vytešovali zo zariadení, ktoré dnes už takmer neexistujú. Na jednej strane je to škoda, no druhej zas pozitívom, pretože sme v priebehu dekády dokázali viacero zariadení nahradiť jediným. O čom hovorím?

Pozrite siTECHBOX.sk má 10 rokov! Čo sme s vami dokázali za jednu dekádu?

O GPS navigáciách. Pred 10 rokmi sme vydávali dokonca ešte špeciálny printový časopis NAVIBOX. V tom čase bol boom navigácií, ktoré musel mať jednoducho každý šofér. Svoju novinku predstavil Mio. Mio Moov V780 na svoju dobu ponúkal veľmi slušnú výbavu, ale aj čosi navyše – pripojenie na internet, a to dokonca cez Wi-Fi, 3G alebo WiMAX! Kolega v tom čase o novinke napísal: „Novinka Mio Moov V780 je len 14,35 mm tenká GPS navigácia s veľkým až 7-palcovým kapacitným displejom s rozlíšením 800 x 480 bodov.“

ZDROJ | Mio

Dodal tiež: „V 3D menu totiž nájdete plnohodnotný prehrávač HD videí vrátane podpory DivX, prepracovaný prehliadač fotografií s možnosťou multi-touch zoomovania à la iPhone, TV prijímač s podporou DVB-T či moderný hudobný prehrávač so zobrazovaním obalov albumov, kde oceníte i vstavaný 3,5 mm konektor pre pripojenie vlastných slúchadiel.“ Keby dnes niečo také chcel používať, nemá šancu. Náhradou by bol ale smartfón.

Hovoril som ale aj o MP3, resp. MP4 prehrávačoch. Jeden taký predstavil Philips, mal byť konkurentom pre iPod. Philips GoGear Muse mal „až“ 3,2″ displej s rozlíšením 480 x 320 px. Novinkou bola podpora HD videa, a hoci miniatúrny displej mal od HD rozlíšenia ďaleko, vďaka HDMI portu bolo možné prehrávanie videí na veľkých obrazovkách televízorov či monitorov.

Plusom bola podpora FLACu, ale aj prítomnosť microSD kariet do 16 GB. V tom čase samozrejmosťou bolo aj FM rádio s RDS. Pred 10 rokmi som k novinke písal: „Novinke nechýba ani známa technológia na vylepšovanie zvuku – FullSound, ktorá analýzou 10 miliónov krát za sekundu prehrávaného zvuku vylepšuje jeho frekvenčné spektrum a pridáva mu na kvalite.“ Za 180 € tak majitelia dostali slušnú výbavu, dnes už ale nič také mať nepotrebujú, aj tu MP3/MP4 prehrávače plnohodnotne nahrádza smartfón.

ZDROJ | Philips

Dnes už na trhu nenájdeme ani ďalšiu novinku konca februára 2010 – mobilný telefón Vertu. V roku 2010 sa mu zjavne ešte výrazne darilo a výrobca predstavil až 4 nové telefóny – Vertu Constellation Exotic Ostrich a Karung, Constellation Ayxta a Ascent Ti NEON. Za všetky stačí azda info o modeli Ti NEON od kolegu: „Nový rad Ascent Ti NEON zaujme v prvom rade žiarivými farbami krytu antény, vytvoreného vrúbkovaným kaučukom, podľa čoho dostal pomenovanie. Modely Lime, Ice White, Hot Pink a Tangerine sú inšpirované dynamickými farbami, motívmi surfových dosiek a plážového piesku. Telo z ušľachtilej ocele je pieskované a na bokoch a kryte batérie leptané jemným detailom rybích šupín.“

Podstatne krajší i zaujímavejší by bol ale aj v súčasnosti model Constellation Ayxta, luxusné véčko, no s priemernou výbavou aj na svoju dobu.

Ani ďalšiu novinku marca 2010 dnes už nikde nenájdeme. Bola ňou konkrétne Nokia N97 mini Gold Edition, krásny smartfón hlavne pre nežnejšie pohlavie, ktorý mal ale jednu vychytávku (na dnešnú dobu) – výsúvateľný displej, ktorý odkrýval hardvérovú QWERTY klávesnicu. Za ňou mnohí ešte aj dnes vyronia nejednu slzu z inak drsného oka.

https://youtu.be/T-8HWbuDwCU

Výbava novinky bola totožná s klasickou N97 mini. Mala teda 3,2″ displej s rozlíšením 320 x 640 px, 5 Mpx fotoaparát s VGA videom či Symbian Series 60. Nechýbalo Wi-Fi, Bluetooth či FM rádio s RDS, ale ani (logicky) 3,5 mm audio port. Batéria ponúkala kapacitu 1 200 mAh.

ZDROJ | Nokia

Pred 10 rokmi sme sa ale dočkali aj čohosi, čo tu máme dodnes – LTE siete. Hoci vtedajší operátor Telefónica O2 Slovakia (dnes O2 Slovakia) iba oznámil spúšťanie testovania 4G (LTE) siete, už vtedy sme vedeli, že sa 4G raz aj dočkáme. Z tlačovej správy sme sa dozvedeli, že: „Testovanie sa podľa tlačovej správy operátora uskutoční v priebehu tohto roka na základe povolenia Telekomunikačného úradu SR v pásme 2,6 GHz v oblasti Banskej Bystrice.“ Testy prebiehali na BTS a backgrounde od Nokia Siemens Networks. Dnes majú všetci traja najväčší operátori pokrytú drvivú väčšinu územia Slovenska.

 

 

Komentáre k článku