O čom sme písali pred 10 rokmi? O 3D mobile, 3D Sony telke, 3D projektore

ZDROJ | Sony

Pred 10 rokmi vo februári sme prvýkrát stlačili tlačidlo a portál TECHBOX.sk bol spustený. 10 rokov dozadu sme žili technológiami rovnako, ako dnes. Doba sa však mení a je zaujímavé sledovať, ako veľmi práve pohľadom do minulosti. O čom sme teda písali pred 10 rokmi? Opäť hlavne o 3D. Našťastie ale aj o inom.

Napríklad vtedy ešte fínska Nokia, ktorá vlastnila aj Ovi Mapy predstavila zaujímavosť – nahranie si vlastných hlasových povelov. „Ak teda vlastníte mobilný telefón Nokia podporujúci Ovi Mapy 3.0 (12 modelov výrobcu) môžete si bezplatne zo stránky výrobcu stiahnuť najnovšiu verziu Ovi Mapy 3.03 a dodatočnú aplikáciu Own Voice. Aplikácia je síce v angličtine, no pomocou jednoduchých krokov si môžete nahrať 54 vlastných navigačných príkazov.“ Perfektný nápad, čo poviete?

Nedávno sme písali o tom, že Telekom prestavil prvý neobmedzený paušál, vrátane neobmedzených dát, bez FUP. Pred 10 rokmi sme sa však tešili z toho, že za 6 € mesačne sme mali 500 MB voľných dát, za 20 € 10 000 MB. Navyše pri rýchlosti do 7,2 Mbit/s! To boli nové programy Mobilného internetu.

Orange v tom čase prišiel ale s úplne inou iniciatívou – šrotovné. „Pod názvom Šrotovné prináša Orange ďalšiu unikátnu službu, ktorou chce pomôcť životnému prostrediu,“ znela veta z tlačovej správy. Sľubovaných 200 € za starý smartfón ale bolo prakticky nemožné získať.

Samsung začiatkom mája 2010 predstavil svoju odpoveď na 3D smartfóny od Sharpu a LG, model Samsung W960. Kolega o novinke písal: „Poďme ale k meritu veci. Ním je už v úvode spomínaný displej, schopný zobrazovať obraz v 3D formáte bez použitia špeciálnych okuliarov. Vytvorený je technológiou AMOLED, má 3,2” uhlopriečku, rozlíšenie 240 x 400 bodov, je schopný zobrazovať 16 miliónov farieb a je, ako pri pohľade na obrázky isto tušíte, dotykový. Zaujímavosťou je možnosť prepínania medzi 2D a 3D zobrazovaním, čo sa uskutočňuje samostatným tlačidlom.“ Inak išlo o smartfón strednej triedy určený pre domáci trh.

ZDROJ | Samsung

Sony až v máji 2010 predstavil svoj prvý 3D televízor pre európsky trh. Sony BRAVIA HX800 chcela ponúknuť 40 a 46-palcové uhlopriečky. „Tie sa budú môcť pochváliť okrem Full HD rozlíšenia aj technológiami Dynamic Edge LED a Motionflow 200Hz PRO. To najzaujímavejšie však má ponúknuť podpora 3D, kde pri dokúpiteľnom príslušenstve, t.j. aktívne 3D okuliare s technológiou Active Shutter (aktívna uzávierka) v rôznych farbách a veľkostiach + vysielač 3D, si z televízora vytvoríte 3D telku. Sony uvádza, že vymedzený čas (nie je známe, aké dlhé obdobie) bude ako doplnok k novému modelu HX800 k dispozícii špeciálne balenie 3D príslušenstva obsahujúce dva kusy okuliarov a 3D vysielač. Cena televízora, pravdepodobne so 40-palcovou uhlopriečkou vrátane 3D setu, by mala byť približne 1500 €.“ Dnes už vieme, že 3D pre domácu zábavu nebola dobrá cesta a žiaľ to vyzerá podobne aj s virtuálnou realitou.

ZDROJ | Sony

S 3D to chcel skúsiť aj Viewsonic s 3D projektorom PJD6531w. Kolega o novinke písal: „Nový model Viewsonic PJD6531w ponúkne svietivosť 3000 lumenov a dynamický kontrast 3200:1. Tým najzaujímavejším je však podpora 3D, ktorej základom je zobrazovacia frekvencia 120 Hz pri HD rozlíšení 1280 x 720, t.j. 720p. Môžete si tak premietať 3D filmy a 3D obsah z pripojeného zdroja, napríklad prostredníctvom HDMI alebo priamo zo siete, keďže je k dispozícii i pripojenie sieťového kábla RJ-45.“ Plusom bola pomerne nízka cena – 699 dolárov (bez dane).

ZDROJ | Viewsonic

Na koniec sme si nechali lahôdku od Sony, ktorú síce dnes tiež už nenájdete, no na svoju dobu bola extrémne pokroková. Sony totiž predstavilo vynovenú sériu mikronotebookov VAIO P. „Hoci ide o extrémne malé zariadenie s rozmermi 245 x 120 x 19,8 mm a hmotnosťou len 632 gramov, výrobca do neho doslova napchal na čo si spomeniete. Dokonca aj to, na čo zabudnete! Srdce tvorí klasický Intel Atom Z540, Z550 alebo Z560 procesor s 2 GB DDR2 SDRAM pamäťou. Na 64 GB SSD disku nájdete predinštalovaný Windows 7 Home Premium (32-bit). Zaujímavosťou už z predchádzajúceho modelu je 8-palcový (20,3 cm) LED monitor s rozlíšením 1 600 x 768 obrazových bodov! Pridanou hodnotou, za ktorú si poriadne priplatíte je však napríklad zabudovaný GPS čip s digitálnym kompasom. Cez VAIO Location Search softvér s real-time mapami bez nutnosti zapnutia internetového prehliadača. Druhou novinkou vo svete netbookov je pohybový senzor, vďaka ktorému budete môcť netbook ovládať nielen pohybom, ale pri čítaní PDF dokumentov či e-kníh si ho otočíte ako knihu a čítate omnoho pohodlnejšie. Do tretice je výborným doplnkom zabudovaný HSPA čip (Everywair Embedded 3G) zvládajúci 7,2/2 Mbps cez sieť operátora.“ Veľmi slušná výbava na zariadenie s rozmermi menšími ako papier A4.

Komentáre k článku