O čom sme písali pred 10 rokmi? GPS navigácie mali hlavné slovo

ZDROJ | Garmin

V historickom seriáli „10 rokov“ pokračujeme aj dnes a pozrieme sa na to, čo bolo v tech svete zaujímavé pred jednou dekádou. Pred 10 rokmi totiž vznikol web TECHBOX.sk, ktorý už vtedy denno-denne informoval o dianí vo svete technologickom. Dnes sa na to môžeme pozrieť spätne, možno sa pousmiať alebo otvoriť ústa pred tým, čo sme už vtedy dokázali.

Kolega Roman nazval nový Garmin nüvi série 3700 chuťovkou. Ďalej písal: „Pri prvom pohľade na novú sériu 3700 vás možno napadne, kde mohla byť inšpirácia jej tvorcov.“ Narážal pritom na nový iPhone. „Nech je tomu ako chce, musím uznať, že séria Garmin nüvi 3700 je skutočne štýlová a moderná. Okrem displeja s rozlíšením 800 x 480 bodov, ktorý pokrýva jednoliata sklená vrstva zaujme aj hrúbka, alebo lepšie povedané tenkosť navigácií – len 9 mm! Tým sa séria noviniek 3700 s kapacitným displejom stáva najtenšími navigáciami na svete…  Mňa potešila aj podpora microUSB konektora. Keďže ide o moderné zariadenie so 4,3 WVGA displejom, umožňuje režim používania na výšku (pri pešej navigácii) aj na šírku (v automobile) a dokonca ponúka aj stále viac obľúbené ovládanie multi-touch. Vďaka nemu si jednoducho mapy priblížite či otočíte o 360 stupňov.“ Nová navigácia mala aj nový systém nüRoute s trafficTrends a myTrends. Cena bola cez 300 €.

Pár dní na to ohlásil svoje novinky aj ďalší veľký výrobca GPS navigácií, Becker. Ten v tom čase produkoval pomerne veľké množstvo modelov, od tých lacnejších s menej funkciami, až po tie najvybavenejšie. „Vyššie modely série Z 21x zaujmú už na prvý pohľad kvalitnejším telom a použitými materiálmi. Mali by byť aj rýchlejšie, keďže procesor je taktovaný na frekvenciu 533 MHz. Taktiež sa do nich zmestí viac dát, integrovaná pamäť ponúkne kapacitu 4 GB a bude rozšíriteľná pomocou microSD pamäťových kariet. Bluetoot či aktívny držiak bude samozrejmosťou a pribudne i 3D zobrazenie miest a budov. Zaujímavý však je najdrahší model Becker Z 217, ktorý za 339 € bude vybavený aj Truck atribútmi pre 15 krajín Európy.“

ZDROJ | Becker

Z iného súdka bola informácia o oficiálnom vstupe spoločnosti HTC na slovenský trh. Dovtedy sa síce HTC u nás predávali, ale nie oficiálne, nemali oficiálne zastúpenie. „Po Česku, Poľsku a Maďarsku tak konečne oficiálne zastúpenie výrobcu špičkových smartfónov bude aj na Slovensku. „HTC: quietly brilliant“ je tak realitou aj u nás. Na Slovensku budú okrem iných aj najnovšie modely – Smart (180 €), HD mini (390 €), Legend (450 €) a Desire (480 €).“ Dnes už HTC u nás nenájdeme… Za tých uplynulých 10 rokov sa ale zmenila situácia s viacerými výrobcami, vrátane Nokie.

ZDROJ | HTC

V polovici apríla sme mali v rukách aj špičkový (na tú dobu) smartfón Sony Ericsson XPERIA X10 s 1 GHz procesorom a až 8 Mpx fotoaparátom. Na svoju dobu patril k špičke, hoci dnes by sme sa nad jeho parametrami iba schuti zasmiali. Navyše ale mal svojský dizajn, ktorý si Sony Ericsson držal ešte pomerne dlho.

TomTom pred 10 rokmi vytvoril zoznam najupchatejších miest Európy. Podľa týchto meraní bolo najhoršie na tom mesto Brusel. Všetko by bolo fajn, no ani v tom čase nebolo jasné, koľko navigácií jazdí v konkrétnych mestách. Napríklad v takej Bratislave, ktorá mala len 12% upchatosť a bola na 48. mieste z 59 testovaných.

Nokia N8 prišla práve pred 10 rokmi. „Nokia N8 zaujme hneď niekoľkými technickými lahôdkami. Mňa osobne veľmi potešil práve vstavaný 12 Mpx fotoaparát Carl Zeiss so xenónovým bleskom. Musím uznať, že od uvedenia Nokie N82 som lepší fotomobil v rukách nemal a N8-čka by mohla právom zaujať jeho miesto… konečne! Samozrejme mám na mysli fotomobil od Nokie, totiž 12 Mpx nie je na trhu žiadnou veľkou novinkou, napr. Sony Ericsson Satio ho ponúka už niekoľko mesiacov. Nový Symbian^3 by mal byť taktiež sviežim vetrom v nových zariadeniach nielen od fínskeho výrobcu. Plusom je určite možnosť využiť viac domácich obrazoviek s widgetmi a aplikáciami, čo na N97-čke chýba. Čo však N8-čke nechýba je kapacitný OLED displej s rozlíšením 360 x 640 bodov a po prvýkrát i multitouch ovládanie, ktoré však konkurencia ponúka poriadne dlho.“ A cena? 440 €! Viete si predstaviť dnes kúpiť vlajkovú loď renomovaného výrobcu za takúto cenu?

Nakoniec svetlo sveta pred 10 rokmi uzrela aj česká navigácia, ktorá bola roky legendou – Dynavix s hlasovými pokynmi skvelého Pavla Lišku. „Najnovšia verzia Dynavix 9 ponúkne novú grafiku menu, ktorá je v porovnaní s pôvodnou veľký krok vpred. Menu je čistejšie a prehľadnejšie. Pribudlo aj rolovanie ponúk, dialógové tlačidlá sú väčšie a zdokonalená je i sofvérová klávesnica. Celé menu by malo byť aj rýchlejšie. Body záujmu po novom umožňujú pridať vlastné kategórie a upozorňovať na vybrané POI na trase. Konečne je možné aj vyhýbanie sa trasám s diaľničnými poplatkami alebo mýtom. Najväčšou novinkou je však pridanie funkcie „chytrá trasa“, ktorá umožňuje zvoliť optimálnu trasu v závislosti na prejazdnosti cestnej siete v rôznych denných dobách a dňoch v týždni.“ Dynavix 9 bol neskôr dostupný aj mobilné zariadenia.

Komentáre k článku