O čom sme písali pred 10 rokmi? Aj o QWERTY smartfónoch či 3D

10 rokov v živote človeka nie je až taká dlhá doba, no v technologickom svete je dekáda pomerne dosť. Keďže TECHBOX.sk tento rok oslavuje 10 rokov existencie, počas celého roka vám budeme pripomínať tie najväčšie a najzaujímavejšie novinky zo sveta technológií, o ktorých sme písali pred 10 rokmi.

Takto pred 10 rokmi vznikol nie len portál TECHBOX.sk, ale služba od Orangeu – Náhradný telefón. Jej podstata spočívala v tom, že ak sa vám zničil alebo stratil mobilný telefón, Orange vám ako zákazníkovi platiacemu 1 € mesačne za službu dá nový telefón. Za poplatok, ale bez zvýšenie trvania viazanosti.

Začiatkom februára sme mali v rukách aj Sony Ericsson Aspen, jeden z posledných smartfónov s Windows Mobile a hardvérovou QWERTY klávesnicou. V tom čase som písal: „Rozmery 117 x 60 x 12,45 mm vám vo vrecku saka či košele nebudú veľmi prekážať, no hmotnosť 130 gramov určite pocítite.“ Dnes by to bolo presne naopak. 3G smartfón mal 2,4″ QVGA displej, ktorý dokázal zobrazovať 65 tisíc farieb! Fungoval na Windows Mobile 6.5.3 a ponúkal aj 3,2 Mpx fotoaparát! To sú vlastnosti, že?

Olympus začiatkom februára 2010 predstavil svoje želiezko v ohni tzv. ultrazoom fotoaparátov. Jeho model SP-800 UZ ponúkal objektív s rozsahom 28 – 840 mm, čo je 30-násobné optické priblíženie. V tom čase 30x zoom predstavili ale aj Nikon i FUJIFILM. Novinka od Olympusu ponúkala 14 Mpx CMOS snímač, ale dokonca aj duálnu stabilizáciu, v ktorej fungovala naraz optická aj digitálna stabilizácia. Prekvapením aj na dnešnú dobu je 10 fps sériové snímanie či 3″ displej. Už v tom čase ponúkal fotoaparát Full HD video.

ZDROJ | Olympus

Dnes sa o 3D bavíme ako o mŕtvom formáte videa, hlavne čo sa týka domáceho použitia. Na 3D sa chodí do kina, kde to má aj zmysel. Televízor s 3D už prakticky v predaji nenájdete, rovnako je tomu aj v prípade videokamier. Panasonic pred 10 rokmi ale ukázal pomerne malú videokameru s 3D systémom a Full HD snímaním. Kolega Roman v tomto článku napísal: „Budúcnosť však rozhodne patrí 3D, ktorému veľkú kampaň robí aj film AVATAR.“ Zároveň dodal: „Kým sa však 3D kamery dostanú do rúk bežných používateľov ešte veľa piesku pretešie a vody sa preleje, no krok od Panasonicu je vítaným.“

Lenovo ale prekvapilo ešte viac. Netbook Lenovo IdeaPAd U1 Hybrid bol síce hardvérovou výbavou aj vo svojej dobe podpriemerný, no čínsky výrobca ukázal, že displej netbooku vie byť zároveň tabletom – využíval dva procesory, samostatný ARM v tabletovej časti a Intel Core 2 Duo v časti s klávesnicou. Toto riešenie aj od iných výrobcov sme neskôr videli ešte viackrát, kým nezaniklo úplne. Až na Microsoft a jeho Surface Book. Plusom hybridu od Lenova bola napríklad podpora 3G.

ZDROJ | Lenovo

Milo prekvapil aj Samsung, ktorý ukázal novú sériu svojich televízorov. Samsung LED Série 9000 ponúkal na svoju dobu extrémne tenké telo, čo sa ale o rámikoch okolo displeja povedať nedá. Dnes také hrubé rámy nemá ani The Frame. Displej podporoval 3D, no kolega k nemu zabudol napísať základné parametre. Po dohľadaní na webe ide o 46″ model s Full HD rozlíšením a hrúbkou 0,7 cm. Podstatne zaujímavejšou novinkou v top triede LCD televízorov od Samsungu bol ale nový ovládač so zabudovaným displejom! Prečo dnes už nikto nič také nepoužíva?! No lebo na ovládanie televízorov presne ako v tomto prípade používame obrie displeje smartfónov.

ZDROJ | Samsung

V mrazivom februári T-Com (dnes už Slovak Telekom) predstavil nové programy pre pevné siete (máte ich dnes doma ešte vôbec niekto?), špeciálne pre volanie cez internet, Smart. Aktiváciou ste mohli získať vlastné telefónne číslo s predvoľbou (+421) 0692, ktoré bolo „dovolateľné zo všetkých sietí a všade na svete, kde sa cez internet prihlásite svojimi údajmi.“ K mesačným paušálom boli aj akciové VoIP telefóny. Za necelých 9 € ste mohli mať 1 000 voľných minút na VoIP volania do celého sveta. Dnes už program neexistuje, volať do celého sveta cez internet je úplnou samozrejmosťou.

ZDROJ | Siemens

Komentáre k článku