O čom sme písali pred 10 rokmi? Aj o prvom Galaxy S či zaujímavých mobiloch

Takto pred 10 rokmi bolo možno podobné počasie ako je dnes von, no technológie boli určite úplne iné. Pri listovaní článkov spred 10 rokov, kedy vznikol aj portál TECHBOX.sk, sa človeku tlačí do oka i slza, ale hlavne úsmev na pery už len pre to, o čom všetkom sme dokázali písať ako o absolútnej novinke, ktorú tak skoro nič neprekoná. Pozrite si to najzaujímavejšie spred 10 rokov z TECHBOX.sk.

Koncom mája 2010 som písal o novom snímači od OmniVision, ktorý mal priniesť Full HD video do fotoaparátov smartfónov. „Nový CMOS čip je hrubý len 3,5mm, čím pokoril aj konkurenčný Samsung, ktorý pred vyše mesiacom predstavil čip s hrúbkou 4,5mm. V prípade bežných čipov je prakticky jedno, či je snímač o milimeter hrubší alebo tenší. U mobilných zariadení je dôvod šetrenia hrúbky jasný. Spoločnosť OmiVision na výrobu nového čipu využila svoju len 1,4 μm OmniBSI (Backside Illumination) technológiu.“ Novinka dokázala natáčať Full HD video pri 30 fps.

Ak si myslíte, že autonómne automobily prišli s Teslou, ste na omyle. Už pred 10 rokmi Mercedes-Benz mal vo vývoji autonómny systém v top modeli Triedy S. Išlo síce len o testovanie, no postupne sa viaceré prvky dostali do sériových vozidiel, hlavne spomínanej Triedy S. Plne autonómne vozidlo s trojcípou hviezdou na prednej maske síce ešte na trhu nemáme, no ide už len o otázku času a legislatívy. Kolega v tom čase písal: „Testovacie automobily s autopilotom pritom precízne dodržiavajú aj vopred určenú rýchlosť i prípadne meniace sa tempo, či naprogramovaný priebeh jej zmien. I pri viacerých opakovaniach podľa jedného vopred naplánovaného kurzu sa jazdné stopy automobilu neodlišujú o viac ako dva centimetre.“

V roku 2010 boli smartfóny ešte zábavné. Neveríte? Tak sa pozrite na Sony Ericsson Xperia X10 mini. Miniatúrny smartfón s iba 2,55″ displejom a veľkosťou 83 x 50 x 16 mm a hmotnosťou len 88 gramov! Vo svojej dobe patril medzi najmenšie modely na trhu a bol u mnohých obľúbený práve pre maličké rozmery. Navyše mu bolo možné meniť zadné kryty.

Pred 10 rokmi bolo síce menej výrobcov mobilných zariadení ako dnes, no prakticky všetky patrili k renomovaným spoločnostiam, ktoré vo svete technológií už čosi dosiahli. Okrem spojenia Sony Ericsson sme sa dočkali aj spojenie ASUSu a Garminu. Vznikol tak smartfón Garmin-Asus nüvifone A10. Kolega Marek v tom čase písal: „V nüvifone A10 nájdeme aj funkciu cityXplorer, ktorá vám umožní jednoduché plánovanie cesty s využitím aj verejnej dopravy. O dostatok energie na cestách sa postará 1 500 mAh batéria. Vďaka operačnému systému Android sa môžete tešiť aj zo všetkých výhod, ktoré tento systém prináša, ako napríklad jednoduchá synchronizácia kontaktov, Gmail, Youtube alebo viac ako 30 tisíc aplikácií určených pre tento operačný systém v Android Markete.“ Okrem iného mal 3,2″ HVGA displej, 5 Mpx foťák či Android 2.2.

ZDROJ | Garmin-Asus

Z úplne iného súdka bola nová Motorola FLIPOUT, štvorcový smartfón s QWERTY klávesnicou. „V zatvorenom stave tomuto štvorcovému krásavcovi dominuje displej, ktorý má bohužiaľ uhlopriečku len 2,8″ a rozlíšenie displeja 320 x 240 bodov, čo je v dnešnej dobe displejov s vysokým rozlíšením pomerne málo. Po odklopení displeja na stranu však svetlo sveta uzrie QWERTY klávesnica s piatimi radmi kláves a štvorsmerným ovládačom, čo nám dáva dokopy 45 kláves. Pod displejom sú pritom tri základné kapacitné tlačidlá pre ovládanie funkcií telefónu. Operačným systémom Motoroly FLIPOUT je Android 2.1 s nadstavbou MOTOBLUR.“ Už veríte, že smartfóny pred 10 rokmi boli zaujímavé?

Pred 10 rokmi sa ale objavil aj smartfón, ktorý tu máme dodnes. Teda presnejšie jeho nástupcov. Samsung totiž predstavil model Galaxy S. Ten si bol kolega pozrieť naživo v Zurichu. Už vtedy Roman napísal: „Samsung Galaxy S – názov tohto smartfónu si dobre zapamätajte! Určite o ňom budete ešte počuť, pretože to nie je obyčajný Android, ale nadupaný Android.“ A mal pravdu, počujeme o ňom dodnes. „S-ko je Android smartfón s unikátnym Super AMOLED displejom, aký nájdete už len v telefóne Samsung Wave. Tentokrát je však displej 4-palcový a s vysokým rozlíšením 480×800 bodov. Lepší displej na trhu nenájdete… Použitý 1 GHz procesor sa stará o svižný chod a do pamäte môžete uložiť 8 alebo 16 GB dát, ktoré je možné rozšíriť microSDHC kartami. Telo je na veľký smartfón tenučké, má len 9,9 mm.“

A takto Galaxy S vyzerá v čase:

Komentáre k článku