Nuda v Brne? To nehrozí!

Aj tento rok sa nám podarilo do tohto skvelého časopisu plného gadgetov prepašovať našu pankáčsku rubriku o dobrom jedle a úžasných miestach, ktorej ambíciou je pripomenúť, že tie najlepšie veci v živote naozaj nie sú veci.

„Písať o Srí Lanke, to nie je žiadne umenie, tam je zaujímavé všetko,” hovorí mi kamarát po prelistovaní nášho prvého minuloročného čísla a hneď aj dodáva, “skús napísať niečo zaujímavé o lokálnom mestečku, kam môžem vyraziť hocikedy, len tak na otočku.” Challenge accepted.

ZDROJ | Patrik Kimijan

Chcel som najskôr niečo o Bratislave, ale to si nechám na horšie časy. Dnes vyrazíme do mesta, v centre ktorého si bez hanby vztýčili obrovský falus a turistom tvrdia, že to je orloj, do mesta, kde električke domáci nepovedia inak, ako šalina a kde je toľko fantastických miest s dobrým jedlom a pitím, že na ich vyskúšanie vám jeden víkend zaručene nebude stačiť.

Aby ste nemuseli strácať čas čítaním recenzií, tak tu sú tipy na štyri naše obľúbené brnenské lokality, ktoré stihnete vyskúšať, aj keby ste tam išli len tak na otočku.

Pozrite siViete čo majú v telefóne vaše deti?

Industra Coffee

ZDROJ | Industra Coffee

Začneme rovno tým najlepším, čo v Brne poznáme. Industra nie je len bežná kaviareň, je to unikátne miesto, kde sa stretáva umenie, dizajn, technológie a skvelá káva. Tak to o sebe aspoň tvrdia na webe a po pár minútach v Industre pochopíte, že ani trochu nepreháňajú.

Niekoho môže mierne zaskočiť už samotná lokalita. Nejde ani tak o to, že sa takýto významný kultúrny a gastronomický spot nachádza v industriálnom areáli, predsa len tým bystrejším to napovie už samotný názov. Prekvapivé je to, že navigácia vás privedie do funkčného areálu mraziarní plného skladov, paliet a nákladných áut.

Samotná Industra je tiež vlastne starý mraziarenský sklad, v ktorom okrem špičkovej kaviarne dnes nájdete aj galériu, divadlo, ale aj coworkingový priestor, ateliéry pre umelcov či dielne pre hackerov. No ale späť do kaviarne.

ZDROJ | Industra Coffee

V Industra Coffee vám londýnskymi kaviarňami ošľahaní baristi Petra a Adam pripravia výberovú kávu z londýnskej pražiarne Square Miles a je len málo miest v Čechách alebo na Slovensku, kde by to s kávou vedeli porovnateľne dobre. To potvrdzujú nielen naše subjektívne názory, ale aj zopár trofejí z rešpektovaných baristických súťaží, ktoré uvidíte na poličkách.

Pozrite siČo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?

Petra sa dokonca ako jediná žena dostala do finále World Brewers Cup 2017. Že káva nie je vaša šálka kávy? Tak potom vás dostanú kvalitné čaje, domáce mušty, ale hlavne vysoko návykové koláče a poctivé nápadité jedlá. Každú nedeľu sa tu môžete zastaviť na brunch, inak je kaviareň otvorená vždy od stredy.

Panksy

ZDROJ | Panksy

Palacinky sú pre nás dokonalé jedlo vhodné ako raňajky, obed aj večera. No a tie najlepšie v celom Brne a blízkom vesmíre robia v Panksy. Klasické poctivé palacinky, aké nám robievali mamy a babky. Základom je sladké cesto s vanilkou a škoricou, za príplatok 10 korún dostanete super zdravú bezlepkovú a bezlaktózovú verziu z pohánkovej múky.

Objav aj ďalšie články na www.kimijan.com

K tomu vyberáte klasické sladké plnky ako džemy, Nutella, tvaroh či mak, ale nájdete tu aj hipsterskejšie kombinácie, ako napríklad gaštanové pyré s kiwi alebo domáci citrónový krém s čučoriedkami. Ešte odvážnejšie kombinácie chutí pripravili v Panksy pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu stránia cukru.

Chcete mať v palacinke kuracie mäso, kari a špenát? Nie je problém. Rovnako tak môžete vyskúšať domácu paštétu s brusnicami, hummus so šalátovou uhorkou a pre tlupy slovenských imigrantov tu majú vždy po ruke pravú slovenskú bryndzu z Turčianskych Teplíc, ktorú rolujú spolu s cibuľkou.

ZDROJ | Panksy

To, čo je na Panksy super, je, že tými úžasnými palacinkami ich aktivity zďaleka nekončia. Keď sem prídete, tak určite vyskúšajte legendárne polievky, ktorých ponuka osciluje od tradičných moravských legiend ako zelňačka s klobáskou, bramboračka s houbama, až po japonský ramen.

Pozrite siCestovanie s elektronikou štýlovo? Chce to kožené tašky Union Colection

Podobne ako Industra, ani Panksy nie sú len o jedle, a tak sa palacinkáreň pravidelne mení na galériu, klubové kino alebo mini koncertný stage. Úplne top sú letné open air koncerty, kedy sa jednoducho pred dvere vytiahnu bedne, pár stoličiek a hrá sa. Na Brno jako dobrý.

BURGER INN

ZDROJ | BURGER INN

Ľudová múdrosť vraví, že burger je nová pizza, čo znamená, že žemľu s mäsom vám dnes v nejakej podobe predajú v každej druhej krčme. Ak však nie ste ochotní míňať svoje peniaze za rozmrazený polotovar bez chute a nápadu, tak treba vedieť, za kým ísť.

No a v Brne je naša voľba už pár rokov úplne jasná – BURGER INN. Len kúsok od Náměstí svobody nájdete malý priestor s obrovskou charizmou. Zopár stolov a stoličiek, impozantný digestor, veľký asi ako Fabia a barový pult, ktorý je tým jediným, čo tu oddeľuje čiernymi kachličkami obloženú kuchyňu od priestoru pre hostí, takže ak chcete, môžete pozerať frajerom za grilmi rovno na prsty.

No pri prvej návšteve v BURGER INN vaše oči zaručene zamestná explózia kreativity na stenách – fotky, grafiky, vtipné hlášky, coolové múdrosti. Trošku póza, trošku underground, ale ja som im to celé zožral s rovnakým nadšením ako tie ich burgery. Šťavnaté, ideálne prepečené mäso, špičkový syr a žemľa, ktorá by bola zážitkom, aj keby som ju mal jesť suchú.

ZDROJ | BURGER INN

Dalo by sa o tom napísať veľa, ale načo – lepší burger som vo V4 nejedol. Pre úplnosť nemôžem zabudnúť na hranolky, ktoré keď som pred rokmi prvýkrát ochutnal, tak som sa seriózne pár minút pohrával s myšlienkou, že sem pôjdem brigádovať, len aby som sa naučil, ako také niečo upiecť.

Podobne ako ja bol na tom zrejme brnenský rapper Tafrob, ktorého tu občas môžete stretnúť, ako maká pri grile. Ak vám po burgeri a hranolkách ešte zostane v žalúdku nejaké voľné miesto, tak sa pri tónoch starého dobrého rapu, ktorý tu hrá nonstop, môžete úplne zabiť donutom alebo brownie. Ak toto nie je šťastie…

10-Z

ZDROJ | 10-Z

Za komunizmu to bolo najutajovanejšie miesto v Brne. Hoci sa nachádza v úplnom centre na frekventovanej Husovej ulici, len zopár ľudí vedelo, že vôbec existuje a len vyvolení komunistickí funkcionári doň mali prístup. Priamo pod hradom Špilberk majú totiž Brňáci obrovský protiatómový kryt.

Počas druhej svetovej vojny ho tu do tvrdej skaly vysekali nacisti, aby sa pri bombardovaní Brna americkými a ruskými jednotkami mali kde skryť nielen samotní Nemci, ale aj obyvatelia centra či zamestnanci mestských úradov. Po vojne tu komunisti vybudovali plne vybavený protiatómový kryt s označením 10-Z, kde by v prípade nukleárneho útoku dokázalo počas troch dní prežiť až 600 kľúčových ľudí mesta a kraja, teda vyvolených funkcionárov komunistickej strany.

Bunker má naozaj úctyhodné rozmery – celková plocha je 1 500 metrov štvorcových, nachádza sa tu 70 miestností a celková dĺžka chodieb je až 600 metrov. Pred pár rokmi miestni nadšenci v atómovom kryte vybudovali múzeum a sprístupnili ho verejnosti.

ZDROJ | 10-Z

Okrem bežných prehliadok sa v 10-Z konajú aj vernisáže, prednášky, či dokonca jazzové koncerty. Pre tých odvážnejších je tu možnosť stráviť v bunkri celú noc pod dozorom uniformovaných súdruhov SNB. Vybrať si môžete z viacerých miestností od jednolôžkovej až po rodinné izby pre päť osôb. V bunkri nie je žiaden telefónny signál, no celá plocha je pokrytá Wi-Fi.

Ak máte pocit, že k dokonalosti tu chýba už len nejaké dobové jedlo, tak premýšľate úplne rovnako ako prevádzkovatelia tohto unikátneho priestoru. Tí totiž v atómovom kryte zriadili Mléčný bar, ktorého menu so špecialitami z normalizačných čias pripravuje slovenský šéfkuchár Marcel Ihnačák.

Objednať si tu môžete vodu so sirupom, Ovocit, ale aj obložené chlebíčky a „turka“. Na prehliadku bunkra 10-Z môžete prísť každý deň okrem pondelka od 11:30 do 18:15, Mléčny bar je otvorený od 12:00 do 19:00.

ZdrojČasopis TECHBOX jar 2019

Komentáre k článku