NPTS | Nokia N-Gage – mobil a herná konzola v jednom, ktoré predbehli dobu

Niekedy sú inovácie predčasné a dané spoločnosti na to doplatia. Podobný osud čakal aj Nokiu N-Gage, ktorá predbehla svoju dobu a stala sa tak dokonalým kandidátom do našej série Najväčších prešľapov technologického sveta.

https://youtu.be/TxR37sOJV9g

Na prelome tisícročí patril medzi najpopulárnejšie hry Had od Nokie a pod pojmom prenosnej konzoly si každý predstavoval GameBoy. Postupne na trh prichádzajú aj farebné displeje v telefónoch a v roku 2003 sme sa dočkali prvej kombinácie mobilu a konzoly vo forme Nokia N-Gage.

Pozrite siNPTS | Nintendo Virtual Boy – virtuálna realita z roku 1995

Netradične pôsobiaca novinka pripomínala GameBoy Advance. N-Gage ponúkala 2,1-palcový displej, ktorý bol umiestnený v strede. Z pravej strany ho obklopovali klasické tlačidlá, na ľavej strane sa nachádzal joystick a niekoľko skratiek.

ZDROJ | CNET

O chod zariadenia, ako aj výpočtovú silu pri hraní hier sa staral procesor s na dnešnú dobu smiešnym taktom 104 MHz. Rýchlosť ale nebola najväčším problémom telefónu, ktorý chcel vášnivým hráčom ponúknuť herný zážitok kdekoľvek.

Nokia N-Gage však mala niekoľko problémov, ktoré odrádzali práve cieľovú skupinu. Jednotlivé hry sa vymieňali na princípe cartridgov. To by ešte nebol taký problém, samotný proces bol však zložitejší. Používateľ musel telefón vypnúť, odňať zadný plastový kryt, ako aj batériu a následne cartridge vymeniť. Žiadne sťahovanie hier v priebehu pár sekúnd, ako je tomu dnes.

https://youtu.be/SNQYVZGYnSg

Pri vývoji Nokia N-Gage sa zabudlo aj na exkluzivitu, ktorá v hernom priemysle predáva, celkovo bolo navyše dostupných len 58 hier. Xbox mal svoju sériu Halo, ktorú ste nemohli dostať nikde inde. Nokia ponúkala Call of Duty i Tony Hawk’s Pro Skater, tieto tituly ale mohol mať každý.

Pozrite siNPTS | Zune 30 – prehrávač, ktorý zamrzol na priestupný rok

Neskôr sa majitelia zariadenia dočkali hry Pathway to Glory, ktorá sa stala ťahúňom. Používatelia mali konečne titul, ktorý inde nenašli a Pathway to Glory sa dočkala mnoho pozitívnych recenzií. Hra však prišla až po roku uvedenia telefónu na trh. Na exkluzivite potom Nokii pridal aj Rifts: Promise of Power, bolo však už neskoro.

ZDROJ | CNET

I napriek tomu ale Nokia N-Gage mala aj niekoľko dobrých vlastností, s ktorými vytŕčala z radu. Za zmienku stojí multiplayer s druhým používateľom telefónu vďaka Bluetooth pripojeniu či MP3 a video prehrávač.

Pozrite siNPTS | HTC First, Facebook telefón s predajom len pár tisíc kusov

Ako aj pri Amazon Fire Phone, ktorému vyhasol plameň z dôvodu vysokej ceny aj N-Gage doplatila na veľkú konkurenciu a neprimeranú cenu 300 dolárov. GameBoy Advance sa v tej dobe predával za dve stovky menej. Nokia síce ponúkala telefonovanie, no kvôli nepochopiteľnému umiestneniu reproduktora na bočnej strane si zariadenie vyslúžilo prezývku taco mobil.

ZDROJ | Wikipedia

Nokia predpokladala, že o N-Gage bude mať záujem šesť miliónov ľudí. Realita ale dovolila spoločnosti predať len polovicu. N-Gage sa ešte dočkal aktualizácie v podobe N-Gage QD ani to už však nepomohlo vlaku, ktorý terajší fínsky gigant nestihol.

ZdrojWikipedia,YouTube,Paste Magazine,Phone Cruncher

Komentáre k článku