Nový štandard Wi-Fi bude dominovať. Čo prinesie?

ZDROJ | Pplware

Najpopulárnejšia rodina štandardov pre bezdrôtové siete LAN, ktorú pod označením Wi-Fi pozná každý a masovo sa využíva doma, aj vo verejných priestoroch, stále zdokonaľuje svoje schopnosti.

Drží tak krok s nárokmi nových multimediálnych formátov, ale pripravuje sa aj na epochu internetu vecí (IoT). Predaj Wi-Fi čipsetov preto logicky stále rastie. Podľa spoločnosti ABI Research sa vo svete v rokoch 2016 až 2021 očakáva predaj viac ako 20 miliárd Wi-Fi čipsetov.

Pozrite siInternet vecí podporí 10 000x úspornejšie pasívne Wi-Fi

Záujem podporia nové scenáre využitia Wi-Fi, nové frekvenčné pásma, typy prístrojov a rôzne nároky na výkon. ABI Research tiež očakáva masívny odchod Wi-Fi z populárneho, ale dnes veľmi zahlteného pásma 2,4 GHz. Viac ako 95 percent zariadení predaných v roku 2021 má podporovať Wi-Fi v pásme 5 GHz, pričom je v hre aj zdieľanie pásma s mobilnými technológiami.

802.11ax-logo
ZDROJ | Industry Information

Andrew Zignani, analytik ABI Research predpokladá, že prenikanie Wi-Fi do viacerých pásiem podnieti operátorov a OEM výrobcov, aby kládli dôraz na zlepšovanie výkonnosti a priepustnosti, pri súčasnom znižovaní spotreby čipov.

Napomôcť tomu môžu technológie MU-MIMO (Multi-user MIMO), s ktorými sa ráta aj pri nízkovýkonových Wi-Fi aplikáciách v IoT.

Pozrite siŠtandard Wi-Fi s veľkým dosahom a malou spotrebou je schválený

Nové možnosti tiež prinesie 802.11ax, vyvíjaný nástupca dnes najnovšieho štandardu 80.11ac, ktorý začlení do Wi-Fi ďalšie funkcie pre zvýšenie bezdrôtového výkonu v náročných aplikáciách. Štan­dard 802.11ax by mal do­siah­nuť maximálnu rých­losť až 10 Gbit/s, kým súčasný štandard Wi-Fi 802.11ac ponúka v pásme 5 GHz teoretickú priepustnosť do 1,3 Gbit/s.

Pozrite siVízia 5G podľa Samsungu

802.11ax bude využívať OFDA (Orthogonal frequency-division multiple access) moduláciu a 4 MIMO streamy. OFDA rozdelí kanál na desiatky až stovky menších na rozdielnych frekvenciách, čo pomôže zvýšiť efektivitu oproti 802.11ac až desaťnásobne.

802.11ax -MU-MIMO
ZDROJ | Industry Information

Nový štandard by mal byť komerčne dostupný od roku 2019 a ABI Research predpovedá, že podiel 802.11ax už v roku 2021 bude činiť 57% Wi-Fi čipsetov. Tlak na využívanie spektra v pásme 5 GHz, ktorý narastá už od zavedenia štandardu 802.11n, pokračuje po nástupe 802.11ac a bude ešte vyšší po migrácii na 802.11ax, ovplyvní aj nástup LTE-U (LTE v nelicencovanom pásme) u mobilných operátorov.

Pozrite siPodľa Intelu je budúcnosť bezdrôtová, kompletne!

802.11ax
ZDROJ | Imagination Technologies Limited

LTE-U pôvodne vyvinuté firmou Qualcomm umožňuje operátorom využívať nelicencované 5GHz pásmo v kombinácii s licencovanými pásmami LTE. Pomôže to zlepšiť pokrytie a rýchlosti dátových prenosov vo vnútri budov, ale zároveň môže vniesť otázniky do kapacity pásma 5 GHz.

ABI Research predpokladá, že budú prežívať aj ďalšie Wi-Fi štandardy, ako 802.11ad (známy ako WiGig), alebo 802.11ah (Wi-Fi HaLow plánovaný pre internet vecí). Ich podiel však bude len okrajový. Podiel čipsetov s Wi-Fi HaLow má byť v roku 2021 len 1% z celkového predaja. O internet vecí sa totiž usiluje viacero ďalších bezdrôtových technológií, vrátane sietí 5G.

ZdrojTelecomTV

Komentáre k článku