Sony VAIO F mal už pred rokmi čosi, čo dnes už nemá nikto!

História počítačov VAIO od Sony je veľmi bohatá vďaka najrôznejším modelom, ktoré japonský výrobca za roky predstavil. Žiaľ, divíziu VAIO Sony pred vyše 5 rokmi predalo a odvtedy sme na našom trhu nevideli už žiadny notebook s logom VAIO. V roku 2011 sme ale mohli zažiť jeden z prvých notebookov s 3D displejom. Dnes to už žiadny výrobca neponúka.

https://www.youtube.com/watch?v=6EW5gaspkco

Logicky, 3D je v domácej zábave mŕtve, vychutnať si ho môžeme už len v kinosálach s obrovským plátnom, kde to má podstatne väčší zmysel. Pred 8 rokmi ale Sony (spolu s množstvom ďalších výrobcov) verilo, že 3D má budúcnosť.

Okrem televízorov sme sa preto dočkali aj prvých (a posledných) notebookov s 3D displejmi. Keďže Sony vyrábalo vlastné displeje, nemalo najmenší problém technológiu z TV segmentu prerobiť do sveta počítačov. Vznikol tak obrovský notebook Sony VAIO F, presnejšie VAIO F21Z.

Bol to obor, hlavne na dnešnú dobu. Rozmery 39,8 x 27,1 x 3,4-4,5 cm a hmotnosť 3,13 kg hovoria za všetko. Hlavne pri pohľade na bočnú stranu je vám jasné, že by sa do dnešných notebookových tašiek VAIO F zmestilo len s problémami. Plusom bola ale bohatá konektorová výbava, nechýbali dokonca ani USB 3.0 porty.

 

Na pravej strane nechýbala ani optická mechanika, v tomto prípade šlo dokonca o Blu-ray mechaniku!

Do veľkého tela nebol problém zmestiť kompletnú klávesnicu aj s numerickým blokom. Všimnite si tiež perfektne oddelené šípky. To sa dnes tiež už len tak nevidí. Zato touchpad s minatúrnymi rozmermi by sme dnes hľadali už ťažšie.

Vo vnútri novinky bolo to najlepšie, čo v tom čase trh ponúkal. Stroj pracoval na najnovšom procesore Intel Core i7 2630QM s architektúrou Sandy Bridge a taktom 2 GHz. O grafiku sa starala NVIDIA GT540M s 1 GB VRAM pamäťou, operačná pamäť RAM mohla mať 6 GB, alebo 8 GB DDR3 1 333 MHz. Disk mohol byť aj hybridný, teda HDD a SSD, v našom prípade šlo o HDD s kapacitou 640 GB. Operačným systémom bol Windows 7 Home Premium.

Tým najzaujímavejším na celom notebooku bol ale 16-palcový Full HD LCD displej s aktívnym 3D zobrazovaním, o ktoré sa starala technológia 3D Vision od NVIDIE.

To sa prepínalo stlačením tlačidla pod displejom. Kvalita 3D ale nebola dostatočná a z 3D celkovo sa stala zábava pre multiplexy, nie domácnosti. Aj preto VAIO F bol jedným z posledných notebookov sveta s 3D displejom.

Pre sledovanie 3D obsahu boli nutné aj aktívne 3D okuliare od Sony, ktoré bolo možné používať aj na 3D telkách od Sony. V balení boli jedny, ďalšie bolo možné dokúpiť. Cenu žiaľ už nevieme. Cena notebooku začínala na sume 1 300 €.

S nabíjačkou vážilo VAIO F21Z takmer 4 kg.

 

 

Komentáre k článku