Nestihli ste nakúpiť? Týchto 11 darčekov zoženiete aj na poslednú chvíľu

ZDROJ | Jonathan Borba

Ak si nechávate nákupy darčekov na poslednú chvíľu, tento rok to máte rozhodne o niečo komplikovanejšie. Na nákup dobrých darčekov, ktoré budete môcť zaručene uložiť pod stromček, však už dnes nemusíte vyraziť do obchodov, resp. výdajní tovaru. Vybavíte ich aj doma, kompletne online.

ZDROJ | Pixabay

Zostáva už iba pár dní a v niektorých prípadoch skôr hodín, kedy sa môžete ešte vybrať po vianočné darčeky objednané online do vami zvolenej pobočky e-shopu. Pre tieto prípady sa ešte stále môžete obrátiť na našu špeciálnu vianočnú sekciu Čo pod stromček, kde nájdete tipy na rôzne technologické vianočné darčeky pre celú rodinu.

Nami vybraných 11 tipov však pokojne vybavíte aj priamo na Štedrý deň. Namiesto konkrétnych produktov vám tentokrát ponúkneme tipy na viacero kategórií produktov a služieb, ktoré môžete zakúpiť online a podarovať vo forme poukážky, mailu či priamo digitálneho obsahu vo vybranej službe.

Aj pri týchto digitálnych nákupoch vám určite odporúčame poznať našich 14 tipov ako nakupovať on-line bezpečnejšie.

ZDROJ | Canon

Ako darovať digitálny darček?

Ak hovoríme o predplatných alebo digitálnom tovare, na výber máte z dvoch možností. Prvou je, že služba či webová stránka, z ktorej darček kupujete, ponúka možnosť vytvorenia darčekového kupónu, resp. poukážky, do ktorej už iba stačí vložiť meno obdarovaného a nejaké to želanie.

Mnoho z našich tipov však takýmto spôsobom nie je možné darovať. V takom prípade je ideálnou voľbou tvorba vlastného darčekového poukazu, do ktorého môžete vložiť darčekový kód, alebo priamo prihlasovacie údaje pre prístup k službe či digitálnemu produktu, ktorý ste darovali. Pre tento účel je ako stvorený webový nástroj Canva, v ktorom budete určite vedieť vytvoriť krásny darčekový poukaz aj bez toho, aby ste niekedy v živote pracovali s grafikou.

V prípade digitálnych predplatných služieb sa tak môžete v prípade improvizovaných darčekových poukazov v rámci nich zaviazať, že obdarovanému venujete napr. prvé 3 či 6 mesiacov predplatného. Potrebné bude samozrejme v takom prípade vytvorenie samostatnej e-mailovej adresy.

Darčekový/zľavový poukaz

Prvé miesto, kam by ste mali pri nákupe darčekov na poslednú chvíľu zamieriť, sú určite zľavové portály. Tých máme na Slovensku hneď niekoľko a všetky z nich ponúkajú bohatú ponuku rôznych pobytov, zážitkov, vzdelávacích kurzov ale aj produktov, ktoré môžete vybrať, zaplatiť a darovať pokojne aj v priebehu niekoľkých minút.

ZDROJ | Timur Romanov

Pred ich kúpou si nezabudnite skontrolovať miesto uplatnenia a dátum platnosti. Pri súčasnej pandemickej situácii radšej najmä v prípade zájazdov či zážitkov vyberajte poukazy s neobmedzenou alebo niekoľkomesačnou platnosťou, prípadne s možnosťou vrátenia peňazí.

Filmové, seriálové a hudobné predplatné

Posledný rok patril aj „vďaka“ stále aktuálnej pandémii streamovacím službám. Apple TV+, HBO Go, Netflix a mnoho ďalších nás zabávalo filmovými a seriálovými trhákmi, na ktoré by sme za normálnych okolností sledovali doma. Podobne je to samozrejme aj s hudbou, pri ktorej nám čoraz viac namiesto rádií doma aj v práci vyhrávajú služby Apple Music, Deezer či Spotify a ďalšie.

Pozrite siČo dnes pozerať na streame? Ma Rainey’s Black Bottom podľa skutočnej udalosti

Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto tomuto fenoménu ešte stále neprepadol, čo tak ho pod stromčekom prekvapiť práve poukážkou či priamo prihlasovacími údajmi k takejto službe? Darovať takýmto štýlom môžete v prípade niektorých predplatných služieb aj rodinné predplatné pre celú rodinu.

Televízia cez internet

Ak vaši blízky neholdujú filmom a seriálom, prípade im prekáža sledovanie takéhoto obsahu s titulkami, v tom prípade bude lepšou voľbou darovanie tzv. televízie cez internet (IPTV). Takýchto služieb máme na Slovensku čoraz viac a aspoň akúsi formu tejto služby už dnes ponúka prakticky každý mobilný, televízny či internetový operátor a poskytovateľ.

Spomedzi služieb, ktoré plnohodnotne využijete aj na počítači, tablete či smartfóne, sme sa nedávno pozreli na IPTV služby Lepšia.TV a SledovanieTV. K prvej menovanej službe a službe AntikTV, ktoré sme proti sebe postavili začiatkom roka do súboja, neskôr môžete dokúpiť aj multimediálne prehrávače.

Herný poukaz

Niektorí hráči si potrpia na fyzické kópie hier, niektorí vo svojej zbierke nemajú ani jednu a to aj napriek tomu, že vlastnia desiatky titulov. Ak vymýšľate darček pre tú druhú skupinu hráčov, vyberať môžete zo širokej ponuky hier pre PC, PlayStation, Nintendo či Xbox, ktoré môžete zakúpiť aj online či už prostredníctvom ich oficiálnych obchodov alebo slovenských predajcov.

Pozrite siTýchto 10 herných konzol poteší na Vianoce každého

Okrem konkrétneho titulu môžete hráčov potešiť aj darčekovou poukážkou v ľubovoľnej hodnote. Pokiaľ ide o konzolových hráčov, tých môže potešiť aj poukaz na prístup k online hraniu a ďalším bonusom, ktoré ponúkajú služby PlayStation Plus, Nintendo Switch Online a Xbox Live Gold.

Herné streamovacie služby

Špičkové grafické karty sú vypredané, herné konzoly novej generácie taktiež. Čo teda darovať hráčovi, ktorý si pod stromčekom nenájde nový herný hardvér? Balzamom na dušu môže byť v takom prípade prístup do niektorej hernej streamovacej služby, s ktorými sa tento rok aj na Slovensku roztrhlo vrece.

Len nedávno sme medzi prvými na Slovensku testovali hernú službu Google Stadia, v rámci ktorej si budujete vlastnú knižnicu hier a rovnako aj službu GeForce NOW, ktorá naopak stavia na existujúcich knižniciach hráčov v rámci služieb Epic Games Store, Uplay či Steam. Zabudnúť ale nesmieme ani na predplatné Xbox Game Pass Ultimate zatiaľ určené pre mobilné zariadenia.

Darček cez App Store

Darček, ktorý doslova vybavíte aj od štedrovečerného stola. V prípade digitálneho obchodu App Store pre zariadenia iOS, iPadOS a macOS môžete blízkych potešiť platenou aplikáciou a hrou úplne jednoducho. Stačí si otvoriť App Store na ľubovoľnom zariadení od Apple, vedľa ceny klepnúť na ikonu zdieľania a vybrať prvú položku s popisom „Darovať apku…“. Ďalším postupom vás už prevedie darovací formulár, kde vyplníte všetko potrebné.

Elektronická (audio)kniha

Vybrali ste si z nášho predvianočného zoznamu najlepších čítačiek elektronických kníh? V tom prípade k nim môžete blízkym rovno pribaliť aj zopár prvých titulov. Elektronickú knihu môžete vopred stiahnuť do čítačky, ale aj tabletu alebo smartfónu či knihu elektronicky mailom darovať aj na diaľku.

ZDROJ | Pixabay

Podobne môžete potešiť aj audioknihou, ktorých už nájdete v slovenskom aj českom jazyku prakticky „plný internet“. Takto zakúpené audioknihy je možné počúvať väčšinou v oficiálnej mobilnej aplikácii daného predajcu okamžite po jej zakúpení. V prípade, ak audiokniha nie je chránená proti kopírovaniu, najmä starším blízkym ju môžete napáliť a darovať rovno na CD nosiči.

Elektronické predplatné novín a časopisov

Dobré čítanie na dlhé zimné večery nemusí byť iba o knihách, darovať už dnes môžete aj čoraz populárnejšie predplatné na webovú žurnalistiku či prístup k rôznym spravodajským portálom. Vyberať si môžete z celého zástupu kvalitných slovenských i zahraničných portálov, ktoré touto cestou zároveň podporíte v ich tvorbe.

Staňte sa Petreonom

Ak vaši blízky fandia podcastu alebo inému obsahu, ktorý tvoria ľudia „na voľnej nohe“, skúste portál Patreon.com. Väčšina takýchto tvorcov príma podporu práve cez tento portál, v rámci ktorého je za finančnú podporu obsahu možné získať nejaké tie bonusy navyše.

Pozrite siSkvelé rozhovory do vrecka, počúvajte TECHTALKS aj ako podcast!

V prípade stále veľmi populárnych podcastov ide často o exkluzívne diely, skorší prístup k novému obsahu, súkromnú diskusiu s tvorcami či automatické zaradenie do uzatvorených súťaží. Takúto podporu si môžete vziať na svoje plecia a obdarovanej osobe venovať prihlasovacie údaje, ktoré jej poskytnú prístup k týmto hodnotným bonusom.

Online vzdelávanie

Filmy, seriály, hudba či podcasty sú samozrejme fajn, no prečo nevyužiť voľný čas a prístup k internetu aj produktívne? Internet ponúka doslova desiatky rôznych vzdelávacích portálov so stovkami až tisíckami kurzov, ktoré pomôžu vašim blízkym rozvíjať sa v rôznych odvetviach od informačných technológií cez ekonómiu, umenie až po varenie.

ZDROJ | ASUS

Podobné online kurzy ponúka aj mnoho slovenských vzdelávacích organizácií, agentúr a podobných inštitúcií. Ak vám, resp. obdarovanému neprekáža angličtina, vybrať si môžete aj zo 6 vzdelávacích aplikácií, ktoré sme pre vás vybrali ešte na začiatku pandémie.

Predobjednávka na novú konzolu

Trochu netradičným darčekom na záver je tak trochu z núdze cnosť. Mnoho hráčov od tých najmenších až po najväčších možno dúfa, že si pod stromčekom tento rok nájde nový PlayStation 5 či Xbox Series X. Tieto konzoly sú však aj na Slovensku aktuálne beznádejne vypredané (Series S majú obchody na sklade).

Pozrite siMicosoft Xbox Series X a Sony PlayStation 5 – tvárou v tvár

Ak máte takéhoto hráča v okolí aj vy, potešiť ho môžete aj bez toho, aby ste za konzolu zaplatili X-násobok nejakému priekupníkovi. Pod stromček mu totiž môžete darovať potvrdenie o zaplatení predobjednávky na novú konzolu, ktorá by mu mala doraziť domov už začiatkom budúceho roka.

Komentáre k článku