Ako uvoľniť miesto na vašom iPhone?

Keď som si pred rokom kupoval iPhone X, pri pohľade na cenovku som si povedal, že mi 64 GB pamäte bude stačiť. Dnes viem, ako veľmi som sa mýlil. V tomto návode si ukážeme, ako získať miesto na vašom jabĺčkovom zariadení.

To, že Apple zariadenia nemajú slot pre pamäťové karty môže byť niekedy výhoda. Aspoň nebudete svoj smartfón príliš zahlcovať. Čo ale robiť, ak ste za rok na vašom telefóne nainštalovali 25 aplikácii, nafotili viac ako 5 000 fotiek či nahrali cez 300 videí? Potom je tu niekoľko krokov, ako môžete miesto na svojom telefóne uvoľniť.

Úložisko (iPhone)

Najjednoduchším krokom je samozrejme mazanie jednotlivých súborov. Aby ste vedeli, čo zaberá najviac miesta, stačí kliknúť na Nastavenia – Všeobecné – Úložisko (iPhone).

V tejto časti nájdete prehľadný zoznam všetkých súborov vo vašom smartfóne zoradených podľa veľkosti. Okrem toho nechýbajú odporúčania, ktoré vám môžu automaticky pomôcť vymazať aplikácie, ktoré nepoužívate. Taktiež iPhone ponúka zapnúť službu iCloud. Tá však v bezplatnom režime ponúka iba 5 GB pamäte.

Zaujímavá funkcia je „Zbaviť sa apiek“, ktorá vymaže všetky nepoužívané aplikácie zo smartfónu. Podľa zoradených aplikácií a súborov môžete následne kliknúť na tie, ktoré zaberajú najviac miesta a z nich vymazať konkrétne časti. Pri fotkách nájdete odporúčania na vymazanie. Ideálne je napríklad vymazať album vymazané, ktorý slúži ako kôš v telefóne.

V časti osobné videá nájdete zoradené videá podľa veľkosti a taktiež môžete odstrániť tie, ktoré zaberajú najviac miesta. V podcastoch napríklad môžete odstrániť konkrétne epizódy, ktoré ste už vypočuli.

Pozrite siAko uvoľniť miesto na vašom MacBooku?

Hudba

Pokiaľ veľa miesta vo vašom smartfóne zaberá hudba, existuje niekoľko riešení. Najideálnejšie je siahnuť po streamovacej službe. V prípade iPhone dostanete ponuku na Apple Music. Stačí kliknúť v aplikácii hudba na kolónku „Pre vás“, kde nájdete ponuku členstva.

Na jeden mesiac môžete dostať Apple Music zdarma. Následne existujú tri typy členstva – individuálne za 5,99 eur mesačne, rodinné za 8,99 eur pre 6 členov a študentské za 2,99 eur, ktoré môžete získať iba ak navštevujete konkrétne univerzity.

Pokiaľ nechcete nič platiť, môžete využiť službu Spotify, ktorá ponúka bezplatné členstvo s reklamami a obrovskou knižnicou hudby. V prípade, že si chcete prepínať skladby podľa želania, využívať offline hudbu a tiež počúvať bez reklám, cena je 5,99 eur. Existujú aj ďalšie hudobné služby ako napríklad Deezer či Tidal.

Fotky

Okrem vymazania fotiek či videí je vhodné v nastaveniach v aplikácii Fotky vypnúť možnosť „Môj Fotostream“, ktorá automaticky ukladá vaše fotky do ostatných zariadení. Taktiež je dobré zrušiť zobrazenie v HDR a zapnúť možnosť iCloud fotky pokiaľ máte dosť miesta v iCloude.

Pozrite siAko uvoľniť miesto na plnom disku?

iCloud

Na uvoľnenie miesta v iPhone môžete využiť aj spomínaný iCloud. Ten nájdete v nastaveniach hneď na prvom mieste. iCloud ponúka základné úložisko 5 GB. Ak chcete viac miesta, môžete si dokúpiť 50 GB za 0,99 eura mesačne, 200 GB za 2,99 eur mesačne alebo 2 TB za 9,99 eur mesačne.

Reset

Pokiaľ máte všetky vaše súbory zálohované alebo vám na nich nezáleží, môžete využiť možnosť resetu zariadenia. Túto možnosť nájdete v nastaveniach v časti Všeobecné. V dolnej časti kliknite na „Resetovať a zvoľte možnosť Vymazať celý obsah a nastavenia.

Komentáre k článku