Ako skryť obsah displeja pred okolitým svetom?

Aj vy pracujete v na Slovensku čoraz populárnejších open space kanceláriách s množstvom kolegov navôkol? Ak pritom pracujete na veciach, ktoré by nemal vidieť nik iný okrem vás, je dobré si obsah displeja chrániť pomocou špeciálneho filtra. Jeden taký sme vyskúšali od spoločnosti 3M. Ako ho správne nalepiť a na čo dávať pozor?

Pozrite siAko vyčistiť notebook bez ujmy na zdraví?

Hoci v mojom prípade je celkom jedno, či kolegovia vidia, čo mám práve na displeji rozrobené, časté návštevy „tretích strán“ v redakcii sú takmer na dennom poriadku. Kým na malom displeji MacBooku toho z diaľky veľa nevidieť, na 27″ pripojenom displeji je toho vidieť už podstatne viac. Pasívny filter pre zvýšenie súkromia tak určite padne vhod.

Po objednaní vám dorazí asi najväčšia obálka, akú ste kedy mohli vidieť. Filter na 27″ monitor nie je veru vôbec malý.

Presnejšie má 59,8 x 33,7 cm.

V balení okrem filtra nájdete aj stručný návod, šesticu obojstranných lepiacich pások a malé lepky, resp. kotvičky na uchytenie displeja s možnosťou vyberania.

Na uchytenie filtra je možné použiť obojstranné pásky, alebo kotviace nálepky. V našom prípade je ale nalepovacie kotvičky nemožné použiť, rám displeja je príliš vysunutý oproti samotnému displeju.

Pozrite siAko si jednoducho skryť Wi-Fi router za televízor?

Pred samotnou aplikáciou fólie na displej je ho dobré vyčistiť od prachu, odtlačkov a iných nečistôt, ku ktorým by sa dostávalo po nalepení dosť ťažko. Odporúčam použiť alkoholom napustenú handričku na okuliare, príp. klasické vlhčené handričky na displej.

Pred nalepovaním pásiek si vyberte, ktorú stranu chcete mať na displeji viditeľnú. Fólie 3M sú totiž obojstranné, pričom z jednej strany je fólia matná, z druhej zas lesklá. Je to na vašej preferencii.

Nalepiť tenké obojstranné pásky nie je žiadna veda, len musíte dať pozor, aby vám nevznikali bubliny. Tie by boli po nalepení na displej viac viditeľné, ako na mimo neho.

Pri nalepovaní obojstranných pásiek sa nevyhnete vytvoreniu odtlačkov či prachu.

Na vyčistenie opäť použite vlhčenú utierku.

Prachu z fólie, ale aj displeja sa zas najlepšie zbavíte stlačeným vzduchom. Prach ide sfúknuť aj dychom, no stlačený vzduch je väčšia istota.

Po vyfúkaní prachu stačí zlepiť modré fólie z pásiek a filter opatrne nalepiť na displej. Začínajte priložením spodnej hrany filtra k spodnej časti displeja tak, aby oba rohy presne sadli k rohom displeja. Následne filter pritláčajte od stredu smerom nahor.

Ak by ste ho pritláčali iba z jednej strany smerom k druhej, mohla by vám vzniknúť vlna na filtri a tým by sa zhoršil pohľad na displej.

Výsledok vyzerá takto. Pri pohľade spredu je všetko viditeľné, pri pohľade zboku sa obraz na displeji takmer úplne stratí. Je na ňom vidieť, že je zapnutý, vidíte obrysy okien apod., ale nedokážete presne určiť, čo v nich je.

 

Takto je možné si ochrániť aj akýkoľvek displej notebooku, treba len pohľadať ten správny filter. Filter od 3M ale nie je lacný. Na bežný notebook stojí okolo 50 €, na veľký monitor pokojne aj dvojnásobok. Svoj význam ale má.

Pozitívom pre notebooky je i to, že filter je vlastne i ochrannou pred poškriabaním displeja. Doteraz som totiž nemal notebook, ktorý by nemal po rokoch používania poškriabané krycie sklo displeja od klávesnice.

Komentáre k článku