Ako si vyrobiť smart kufor na letnú dovolenku?

Počas leta sme zvyknutí cestovať azda najviac. Leto je čas, kedy naše ratolesti majú v škole či škôlke voľno a tak je čas „vypadnúť” preč, ideálne k moru. Ak chcete mať svoju batožinu pod dohľadom nech ste kdekoľvek, pozrite sa, ako to ide pomerne jednoducho za necelých 100 €.

Pozrite si aj ďalšie praktické návody na najrôznejšie vylepšenia a uľahčovanie života v našej rubrike NÁVOD.

Ak cestujete na väčšiu vzdialenosť a lietadlom, kvôli hlavnej sezóne s množstvom turistov sa môže stať, že sa vám kufor zapotroší kdesi na letisku a zrazu ho niet. Cenné veci, ale aj svoje oblečenie je škoda stratiť, hoci máte nárok aj na náhradu. Máme však riešenie, ako mať kufor pod dohľadom za nie príliš vysokú sumu.

O malej krabičke Invoxia GPS Tracker sme písali už pri tipoch ako si zabezpečiť svoj automobil, aby ste ho mali stále pod drobnohľadom. Rovnakú krabičku je ale možné využiť aj inak, na vytvorenie smart batožiny.

Na TECHBOX.sk z času na čas píšeme o nových smart kufroch, ktoré majú zabudované GPS moduly pre ich možné sledovanie po celom svete. Majú ale viacero nevýhod. Prvou je určite vysoká suma, ktorú si za kufor výrobca pýta. Prekročiť niekoľko stoviek eur nie je najmenší problém, priblížiť sa k piatim stovkám tiež nie. Ďalšou nevýhodou je nedostupnosť daného modelu u nás. Inou je zas nutnosť nabíjania kufra apod.

Navyše, ak už máte svoj kufor, za ktorý ste dali nemalú sumu a je vašim spoločníkom už roky, zbytočne by ste investovali do nového kufra, hlavne ak ho využívate párkrát ročne. Vhodnou alternatívou je práve Invoxia (alebo iný GPS tracker), ktorú stačí skryť do kufra a máte po starostiach.

Zariadenie z Francúzska má rozmery len 105 x 27 x 9,5 mm, hmotnosť je zhruba 30 gramov, takže vám ani počas cestovania nebude vôbec zavadzať či zbytočne zvyšovať hmotnosť batožiny. Tracker nemá klasickú SIM kartu, ale používa sieť Sigfox, „SIM karta” je tak vo vnútri. Za používanie sa prvé 3 roky neplatí žiadny poplatok, po 3 rokoch je ročný paušál 9,99 €, čo je necelé euro mesačne.

Francúzsky gadget pracuje v sieti Sigfox, ale má certifikáciu aj na LoRaWAN. Má v sebe zabudované GPS, Bluetooth 4.0 a Wi-Fi moduly. Bluetooth slúži na komunikáciu s mobilnou appkou, GPS a Wi-Fi zas na presné určovanie polohy v exteriéri (GPS + WPS) a interiéri (WPS).

Vďaka tomu, že Invoxia GPS Tracker komunikuje v sieti Sigfox (v nelicencovanom pásme od 868 MHz od 928 MHz), každá správa o polohe zariadenia je vyslaná 3x na troch rôznych frekvenciách. Viac však o Sigfoxe nájdete v našom samostatnom článku. Veľkým plusom technológie je, že sa nedá odrušiť a tak je Tracker vhodný aj na sledovanie automobilu.

Sigfox je pritom celosvetová sieť, ktorá neustále rastie. Na Slovensku je pokrytie na úrovni 87% územia, podobne je na tom väčšina európskych krajín, pričom sa chystá aj satelitná podpora, ktorá vymaže akékoľvek biele miesta na mapách sveta. Aktuálne je Sigfox v 60 krajinách sveta. Preto je vhodné skontrolovať, či tam, kde cestujete, má Sigfox pokrytie, inak by vám bol Tracker v batožine zbytočný.

Tracker sa ovláda výlučne cez mobilnú aplikáciu a Bluetooth. Vzdialené ovládanie možné nie je. Cez appku si nastavíte všetky základné vlastnosti Trackeru. Inštalácia je pritom veľmi jednoduchá a rýchla. Aplikácia je však v anglickom jazyku.

Cez appku tiež Tracker vyhľadávať pomocou zvonenia. V dosahu Bluetooth je dokonca možné Tracker vyhľadávať pomocou intenzity signálu Bluetooth. Na displeji v appke vidíte, či sa k Trackeru približujete, alebo sa od neho vzďaľujete. Appka je bezplatná pre Android (od 5.0) aj iOS (od 10.0).

Invoxia GPS Tracker pracuje na batériu, pričom tá má vydržať do 8 mesiacov v závislosti od používania. Každé zaslanie správy o polohe batériu vyčerpáva. Ak teda budete na cestách veľmi dlho, môže sa stať, že sa Tracker v batožine vybije. Počas 2-3-týždňovej dovolenky sa ale o vybitie báť nemusíte.

Tracker odosiela správy minimálne každých 10 minút, maximálne každé 4 hodiny. 10-minútové intervaly by mohli byť teoreticky aj kratšie, no to by už v sieti Sigfox nedokázalo zariadenie fungovať. Maximom pre zariadenie v sieti je 140 správ (hlásení) denne, aby sa sieť podobnými IoT zariadeniami nepreťažovala. V 10-minútovom intervale je Tracker schopný pokryť 23 hodín a 20 minút z 24-hodinového dňa. Na druhý deň v prípade pohybu posiela ďalšie správy.

V mobilnej appke je tak možné pomerne presne sledovať, kde je vaša batožina.

Čerešničkou je aj možnosť využitia Bluetooth hľadania pri čakaní na páse s batožinou. Nemusíte čakať pri páse, cez appku si zistíte, kedy je kufor už blízko vás a následne zapnete Bluetooth hľadanie. Podľa intenzity signálu budete vedieť, že váš kufor sa už blíži po páse.

Problémové môžu byť kufre z hliníka. Takých je síce pomenej, ale aj tak. Ak taký máte, overte si, či hliníkový obal kufra až príliš nebráni dostupnosti signálu pre tracker.

Tracker kúpite priamo cez web výrobcu za 99 €. Upozorňujeme, že Invoxia GPS Tracker neslúži ako bezpečnostný systém kufra, ide o doplnkové zariadenie iba na sledovanie polohy batožiny či iných objektov.

Komentáre k článku