NÁVOD | Ako si užiť kvalitnú hudbu na iPhone?

Milujem kvalitné audio, najlepšie keď hrá z HiFi reproduktorov a z môjho gramofónu. Keď som však mimo domu, musím sa spoľahnúť na iPhone. Ako docieliť, aby ste si užili skutočne kvalitný zvuk z jabĺčkového smartfónu?

Okrem kúpy drahých audiofilských slúchadiel existujú aj iné triky. Jedným z nich je aj kombinácia zosilňovacieho kábla V-Moda SpeakEasy DAC/AMP s mostovými slúchadlami.

Nikdy by som si nemyslel, že malý káblik so stredovým ovládaním by mohol vylepšiť výkon slúchadiel. Opak je však pravdou a zosilňovač v podobe V-Moda SpeakEasy DAC/AMP ma milo prekvapil.

Pozrite siNÁVOD | Ako urobiť zo starého iPhonu iPod?

Ide o bežný slúchadlový kábel, ktorý má na jednej strane 3,5 mm jack a na druhej strane lightning koncovku určenú pre iPhony a iPady. Na počúvanie tak potrebujete už iba iOS zariadenie a mostové slúchadlá s 3,5 mm portom. Na kábli sa zároveň nachádza tzv. SpeakEasy mikrofón, ktorý slúži na vybavovanie telefonátov. V tejto časti sa tiež nachádza 24-bitový digitálno-analógový prevodník na zvýšenie kvality zvuku a 31 mW zosilňovač.

Na látkovom kábli, ktorý sa vám len tak nezamotá, nájdete ovládaciu konzolu na pridávanie či uberanie hlasitosti a tiež tlačidlo na zastavenie či prepínanie skladieb. Pomocou tohto tlačidla tiež viete spustiť hlasového asistenta, ktorý v prípade iPhonov predstavuje asistentku Siri.

Po zapojení si hneď všimnete, že zvuk je o triedu lepší a hlavne, viete si nastaviť oveľa vyššiu hlasitosť. Samozrejme je dôležité, aby ste mali čo počúvať a preto treba brať do úvahy aj kvalitu samotnej nahrávky. Posledné roky skôr uprednostňujem streamovacie služby než skladby nahraté v smartfóne.

Apple produkty podporujú niekoľko audio formátov. Konkrétne ide o MP3, AAC, ALAC, WAV a AIFF. Formáty DSD a FLAC hudobná aplikácia Apple Music natívne nepodporuje. Preto existuje výborná alternatíva v podobe hudobných služieb.

Okrem Spotify, ktorá ponúka veľmi dobrú kvalitu zvuku, má výbornú HiFi kvalitu aj o niečo drahšia služba Tidal. Výhodou je, že tieto služby ponúkajú každodenný výber nových skladieb podľa žánrov, ktoré počúvate. Nechýba množstvo zaujímavých podcastov.

Ako milovník hudby a kvalitného zvuku vám môžem tento špeciálny zosilňovač od firmy V-Moda odporučiť. Tento malý upgrade vám vylepší hudobný zážitok a keď si ho porovnáte s bežnými slúchadlami, spoznáte rozdiel. Nebudete ľutovať, aj keď cena 100 eur je predsa len trochu prestrelená.

Pozrite siNÁVOD | Ako nájsť na Netflixe tituly so slovenskými alebo českými titulkami?

Okrem tohto riešenia si môžete zvukový zážitok vylepšiť aj s použitím hudobného ekvalizéra. Ten nájdete v nastaveniach hudby priamo na svojom iPhone či iPade. Apple ponúka v rámci nastavení 23 konfigurácií ekvalizéra, ktoré si môžete aktivovať podľa preferovaného hudobného žánru.

Podobné nastavenia ekvalizéra a tiež kvality hudby máte aj v spomínaných službách Spotify či Tidal. Pokiaľ sa vám nechce za službu platiť, existuje aj výborná bezplatná aplikácia Vox, ktorá ponúka možnosť prehrávania FLAC a iných hi-res formátov. Zároveň integruje všetku hudbu a hudobné služby, ktoré máte v smartfóne.

Veríme, že vám tento krátky návod pomohol zorientovať sa v prehľade možností, ktoré iPhony ponúkajú v oblasti kvalitného audia.

Komentáre k článku