Ako nezaplatiť na dovolenke za 1 GB dát 10 000 €?

ZDROJ | Sony

Letné dovolenky a výlety pomaly, ale isto začínajú a tak mnohí z nás mieria za hranice Slovenska, aby aspoň na tých pár dní vypli od celoročnej reality neustáleho pracovno-súkromného kolotoča. Ak sa chystáte do zahraničia, dávajte si pozor, aby ste sa s mobilom vo vrecku nenechali obabrať.

ZDROJ | Sony

Prečo obabrať? Pretože akonáhle sa ocitnete mimo Slovenska, aktivuje sa vám roaming. Operátori ho už roky aktivujú automaticky, no môže sa stať, že ho máte vypnutý. Tomu, čo je to roaming sme sa venovali pred pár dňami. Dnes si povieme, ako sa vyhnúť prekvapeniam na účte, hlavne kvôli dátovým službám.

Pozrite siČo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

Roaming je stále pre mnohých akýmsi strašiakom. Nie je to náhoda, neraz sa stalo, že sa v médiách či v okolí od známych objavili správy o tom, že niekto v zahraničí minul kvôli roamingu desiatky, stovky či nebodaj tisícky eur. Sú to síce extrémne prípady, ktoré už našťastie v EÚ nehrozia, no aj tak je dobré si dávať v roamingu pozor na niektoré veci.

Ako sa teda nenechať obabrať mobilom na dovolenke? Ak sa chystáte do niektorej z členských krajín Európskej únie, obavy mať nemusíte. Už viac ako rok platí nariadenie EÚ o roamingových poplatkoch, čo v praxi znamená, že v EÚ neplatíte nič navyše.

Pozrite siRoaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

V krajinách EÚ tak telefonujete, SMS-kujete a dátujete presne tak, akoby ste boli na Slovensku. Najväčší problém sú krajiny mimo EÚ. Niektorí operátori síce do eurotarify sami od seba zahrnuli aj ďalšie krajiny Európy, no mnohí nie.

Takže ak sa chystáte na dovolenku napríklad do krásnej Čiernej Hory, do hôr v Bosne a Hercegovine, či do kasína v Monaku, pozorne si pozrite cenník svojho operátora a to, do ktorej zóny patrí vaše cieľová destinácia.

ZDROJ | Incipio

9 918,10 € za 1 GB dát?!

Ak je to mimo EÚ, pripravte sa na pomerne vysoké poplatky. Tie budete platiť nielen za odchádzajúci, ale aj prichádzajúci hovor, odoslanie SMS či dáta. Prijatie SMS spoplatnené nie je vôbec.

Čo sa dát týka, odporúčam ich mimo EÚ využívať čo najmenej. inak budete z výslednej faktúry veľmi nemilo prekvapení. Dáta využívajú hlavne aplikácie, ktoré často bežia aj na pozadí. Nie sú to veľké dáta, ale ak máte takýchto aplikácií 20-30, ono sa to nazbiera aj na desiatky MB.

Len ako príklad. V Egypte (alebo inej krajine v rovnakej zóne) stojí roamingový 1 MB dát od 0,50 do 9,9181 € (!), teda 1 GB (1 000 MB) dát stojí 500 € – 9 918,10 €! Účtovací interval nie je nikdy 1 kB, ale minimálne 10 kB. Pozretie jedného YouTube videa vás tak môže pokojne stáť aj 10 – 190 €. Minúta hovoru na Slovensko vás vyjde cca 1,50-3 €, minúta prichádzajúceho hovoru okolo 1 – 1,70 €.

Do krajín, kde sú takéto šialené ceny patria aj Albánsko, Andora, Bielorusko, Bosna & Hercegovina, Čierna Hora, Faerské ostrovy, Grónsko, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Kosovo, Macedónsko, Moldavsko, Monako, Srbsko, Tunisko, Turecko (+ severná časť ostrova Cyprus) či Ukrajina a ďalšie krajiny už vzdialenejšie našej krajine. Nie každý operátor má ale rovnaké rozdelenie zón, preto tento výpočet je len informatívny, nie platný pre všetkých mobilných operátorov.

ZDROJ | Telekom

Ako ušetriť?

Aj vám prišlo trochu nevoľno? Nezúfajte, máme pre vás tipy, ktoré vás nemusia stáť desiatky či stovky eur navyše k cene vysnívanej dovolenky.

Prvá, a tá najjednoduchšia, rada znie – vypnite si mobil a oddychujte. Sami však veľmi dobre vieme, že to už dnes nie je také jednoduché, hlavne, keď mobil slúži už aj ako kompaktný foťák.

Preto druhá rada je praktickejšia – ešte na Slovensku sa prepnite do letového režimu a zapnite si iba Wi-Fi. Vďaka tomu budete dostupní na sociálnych sieťach či cez chatovacie aplikácie, no nikdy neprídete ani o kilobajt dát z vlastnej karty. Pozor, ale nezabezpečené Wi-Fi siete, určite sa cez ne nikdy neprihlasujte do internet bankingu či iných dôležitých služieb.

ZDROJ | Coolpad

Vylepšením druhej rady je presmerovanie vypnutej domácej SIM karty na zahraničnú SIM kartu, no len cez internet, alebo appku operátora. Takto ušetríte aj v tom prípade, ak by sa vám snažil niekto dovolať. Fungovať to totiž bude tak, že vaša vypnutá SIM karta bude „telefonovať“ na zahraničnú SIM kartu. V prípade spomínaného ilustračného Egypta je minúta hovoru okolo 50-80 centov.

V tomto prípade je ale komplikácia vo forme nutnosti kúpy zahraničnej SIM karty. Zároveň musíte svoju domácu SIM kartu vypnúť už na Slovensku, resp. v EÚ. Akonáhle by ste sa prihlásili v roamingu a až následne vypli kartu s presmerovaním na zahraničnú kartu, volanie by sa predražilo ešte viac – vašu domácu SIM kartu by účtoval operátor ako v roamingu pri prichádzajúcom hovore + volanie z tej SIM karty na zahraničnú.

ZDROJ | Samsung

Ak sa teda chystáte mimo EÚ, veľmi pozorne si prečítajte roamingové cenníky vášho operátora. Možno si pozrite cenník konkurencie, možno vás prekvapí a na dovolenke budete využívať predplatenú kartu. Buďte ale veľmi obozretní a nevyužívajte smartfón ako doma. Faktúra po dovolenke môže byť tak vysoká, že jedinou spomienkou na leto bude práve obrovská diera v peňaženke. Napriek tomu vám prajeme hlavne pokojnú dovolenku, nech je už kdekoľvek.

 

 

 

Komentáre k článku