Ako mať svoje auto pod drobnohľadom za necelých 100 €?

V súčasnosti čoraz viac počujeme o krádežiach automobilov, ale aj motoriek či iných dopravných prostriedkov. Veľmi bezpečným riešením sú bezpečnostné systémy za stovky či tisícky eur, ktoré vaše auto ochránia už pred samotným vniknutím do vozidla či naštartovaním, príp. ho viete sledovať cez GPS a tak vypátrať jeho zlodejov. Ak ale nechcete investovať tisícky eur, máme pre vás riešenie za necelú stovku!

Už vyše pol roka aktívne testujeme zariadenie Invoxia GPS Tracker, ktoré je tak malé, že ho pokojne môžete dať aj do batožiny a sledovať jej pohyb po celom svete kde cestujete. Teda takmer. Ale postupne.

Invoxia GPS Tracker k nám prišla ako blesk z jasného neba. Hoci ide o zariadenie, ktoré je na trhu nejaký ten piatok, až personalizovaná reklama na sociálnej sieti pred Black Friday nám v minulom roku ukázala, že niečo také existuje. S cenou o asi 25% nižšou, ako je tá bežná (99 €) stála táto hračka za vyskúšanie.

Zariadenie má rozmery len 105 x 27 x 9,5 mm, hmotnosť je zhruba 30 gramov. Tracker nemá klasickú SIM kartu, ale používa sieť Sigfox, „SIM karta” je tak vo vnútri. Za používanie sa prvé 3 roky neplatí žiadny poplatok, po 3 rokoch je ročný paušál 9,99 €, čo je necelé euro mesačne.

Francúzsky gadget pracuje v sieti Sigfox, ale má certifikáciu aj na LoRaWAN. Má v sebe zabudovaný GPS, Bluetooth 4.0 a Wi-Fi moduly. Bluetooth slúži na komunikáciu s mobilnou appkou, GPS a Wi-Fi zas na presné určovanie polohy v exteriéri (GPS + WPS) a interiéri (WPS).

Cez Bluetooth sa ovláda samotné zariadenie, výlučne cez mobilnú aplikáciu. Cez tú si nastavíte všetky základné vlastnosti Trackeru. Inštalácia je pritom veľmi jednoduchá a rýchla. Aplikácia je však v anglickom jazyku.

Cez appku tiež Tracker vyhľadávať pomocou zvonenia. To sa hodí, keď Tracker dáte napríklad na kľúče či batožinu.

V dosahu Bluetooth je dokonca možné Tracker vyhľadávať pomocou intenzity signálu Bluetooth. Na displeji v appke vidíte, či sa k Trackeru približujete, alebo sa od neho vzďaľujete. Appka je bezplatná pre Android (od 5.0) aj iOS (od 10.0).

Cez appku sa dá sledovať aj poloha automobilu historicky. Viete si tak dohľadať, kedy a kde ste boli, prípadne ak svoje vozidlo požičiavate začínajúcim šoférom z rodiny, viete, kde jazdili.

Invoxia GPS Tracker pracuje na batériu, pričom tá má vydržať do 8 mesiacov v závislosti od používania. Pod tým môžete chápať to, ako často s autom jazdíte a ako často si nechávate posielať správy o polohe vozidla. Minimálny čas je 10 minút, maximálny 4 hodiny.

10-minútové intervaly by mohli byť teoreticky aj kratšie, no to by už v sieti Sigfox nedokázalo zariadenie fungovať. Maximom pre zariadenie v sieti je 140 správ (hlásení) denne, aby sa sieť podobnými IoT zariadeniami nepreťažovala. V 10-minútovom intervale je Tracker schopný pokryť 23 hodín a 20 minút z 24-hodinového dňa.

To, že Tracker vydrží poriadne dlho, máme otestované. Presné číslo vám nepovieme, ale sú to mesiace pri používaní auta ráno a večer + nejaké tie dlhšie či kratšie tripy. Je to obrovské plus, pretože nemusíte riešiť, kde v aute si Tracker dáte, aby mal prístup energie.

Tracker môže byť pokojne aj v priehradke pred vodičom (nie je, presnú polohu v našom aute vám nepovieme, nájdite si vlastnú) a nič mu nechýba. Raz za čas počas šoférovania Tracker dobijeme a je to. Opäť je pokoj na mesiace. Kapacitu batérie, no len graficky, si môžete skontrolovať aj cez appku. Na nabíjanie slúži microUSB port. Batéria má kapacitu 300 mAh, takže sa nabije pomerne rýchlo.

Tým, že je Tracker pomerne malý, dokáže byť vo vozidle veľmi nenápadný. Prípadný zlodej nemusí ani tušiť, že ide o GPS tracker, hlavne keď zariadenie vyzerá ako smiešna powerbanka.

Navyše, vďaka tomu, že Invoxia GPS tracker komunikuje v sieti Sigfox (v nelicencovanom pásme od 868 MHz od 928 MHz), každá správa o polohe zariadenia je vyslaná 3x na troch rôznych frekvenciách. Viac však o Sigfoxe nájdete v našom samostatnom článku.

Pozrite siČo je to Sigfox? Dokáže konkurovať mobilným operátorom?

Veľkým plusom technológie je, že sa nedá odrušiť, takže ani GPS a GSM rušička od zlodejov nemá šancu. Problematické rušenie je aj vďaka odosielaniu troch správ súčasne na rôznych frekvenciách. K informácii o polohe vozidla sa tak dostanete, nech majú zlodeji aj rušičku.

Sigfox pritom nie je žiadny lokálny výmysel, ale celosvetová sieť, ktorá neustále rastie. Na Slovensku je pokrytie na úrovni 87% územia, podobne je na tom väčšina európskych krajín, pričom sa chystá aj satelitná podpora, ktorá vymaže akékoľvek biele miesta na mapách. Aktuálne je Sigfox v 60 krajinách sveta.

Invoxia GPS Tracker je otestovaný. Každý pohyb vozidla hlási poslušne do aplikácie. Jedinou nevýhodou je, že na hlásenia si môžete tak zvyknúť, že ich časom budete ignorovať. Kým sa tak ráno zobudíte a vaše auto už nebude na mieste, kde ste ho večer zaparkovali, môže sa stať, že už bude dávno na Ukrajine, kde Sigfox pokrytie zatiaľ nemá.

Tracker kúpite priamo cez web výrobcu za 99 €. Upozorňujeme, že Invoxia GPS Tracker neslúži ako zabezpečenie vozidla, ide o doplnkové zariadenie, ktoré vám a polícii môže pomôcť v prípade krádeže automobilu sledovať jeho polohu.

 

Komentáre k článku