NÁVOD | Ako ľahko vložiť do fotiek údaje o polohe

Prichádza čas výletov, dovoleniek, či rôznych tripov. To je práve ten čas, kedy mnohí z nás vytiahnu fotoaparát, pretože ako dobre vieme, smartfón je síce fajn, ale jeho fotoaparát má predsa len svoje limity. Nedá sa dobre pracovať s hĺbkou ostrosti, využiť zoom, zachytiť rýchly pohyb a podobne. Avšak ani kvalitný fotoaparát nie je dokonalý. Jednou z chýbajúcich funkcií v ňom môže byť absencia GPS modulu.

Keď sa už konečne počasie umúdrilo a prišla jar, nielen tá papierová, vytiahol som svoj Olympus Pen, nabil batériu a vyčistil objektív. Potom som sa zamyslel, ako by som vyriešil vkladanie údajov o polohe do metadát fotografií. Myslel som, že si dokúpim za pár eur modul, ktorý nasuniem do sánok na blesk a bude o všetko postarané. Akurát že sa nič podobné na môj model nepredáva. Neostalo mi teda nič iné, ako hľadať iné riešenie. Nakoniec som sa dopracoval k jednej aplikácii, ktorá urobí to čo má, nezáleží na akom type fotoaparátu fotíte a navyše je zadarmo.

ZDROJ | Tappy Taps

Aplikácia sa volá Geotag Photos Pro. Je k dispozícii pre Android aj pre iOS, pridanie údajov o polohe je potom možné v počítačoch s operačným systémom Windows, Mac a Linux.

ZDROJ | Tappy Taps

Ako to vlastne funguje? Nainštalovaná appka v smartfóne zaznamenáva polohu počas snímania fotiek. Zaznamenaný súbor (GTX) s údajmi o polohe sa potom v počítači nahrá priamo do fotografií. Súbor z výletu sa dá odoslať na e-mail, alebo zdieľať cez iné služby.

Pozrite siČo je GPS, globálny pozičný systém?

V praxi je to celkom jednoduché. Najprv si samozrejme treba stiahnuť appku do telefónu. Tam si vytvoríme účet, ten nám výborne poslúži aj pri nahrávaní polohy do fotografií v počítači. Aplikácia nás vyzve, aby sme si zosynchronizovali čas s fotoaparátom. Ak by sme však na to pozabudli, v počítači sa to dá ešte upraviť, ale lepšie je na to myslieť na začiatku. Zvlášť ak tieto údaje nebudeme nahrávať hneď po výlete, ale napríklad mesiac po návrate z dovolenky.

Potom si nastavíme interval vytvárania polohy. Štandardne je nastavený čas na 2 minúty, čo si myslím, že je úplne postačujúce. Treba mať na zreteli, že čím častejšie sa ukladá aktuálna poloha, tým rýchlejšie sa míňa batéria v telefóne. Na druhej strane – ak si nastavíme interval raz za hodinu a my mašírujeme peši cez celý Londýn, alebo sme na tripe v Plitvických jazerách, nezískame veľmi presné údaje.

Pozrite siVýborný kompakt kúpite aj do 400 €, máme pre vás 5 tipov

Keď máme všetko pripravené (chlebíčky zabalené a energy drink vychladený), spustíme štart v aplikácii, pomenujeme si trip a môžeme začať. Odvtedy sa nemusíme starať o nič. Používame smartfón ako zvyčajne, aplikácia beží na pozadí.

ZDROJ | Tappy Taps

Po návrate domov (do cieľa, do hotela) aplikáciu ukončíme. Vytvorí sa nám mapka o našom pohybe. Môj prvomájový trip mal 107,93 km, prebiehal od 13:02 do 17:09 a zaznamenal 64 údajov o polohe.

ZDROJ | Tappy Taps

Nemal som predstavu, koľko Geotag Photo Pro „zhltne“ energie. Telefón som preto nabil na 100 %. Celú dobu v aute som z neho streamoval hudbu z Apple music, urobil som na ňom pár fotiek, napísal pár správ, proste bežné používanie. Napriek tomu mu celé toto používanie, vrátanie zapnutého GPS, nezobralo viac ako 16 % kapacity batérie, čo je veľmi slušná hodnota.

Doma som si stiahol aplikáciu pre počítač, prihlásil sa do konta Geotag Photo Pro, kde ma už čakal Trip 1. máj. Našiel som si uložené fotky a tam odklikol Start geotagging. Po chvíli boli údaje o polohe nahraté do fotografií.

Tu vidíme, že sa nás aplikácia pýta na prípadnú korekciu dátumu.

Teraz sa už nahrávajú dáta z aplikácie do fotiek. (Zelený kruh s fajkou.)

Systém nás informuje, že všetkých 27 fotografií dostalo geografickú značku.

Aplikácia teda splnila svoj účel, nemal som s ničim problém. Zaujímavé je, že pracuje naprieč operačnými systémami – Android smartfón a Mac počítač, iPhone a Windows.

ZDROJ | Tappy Taps

Ako zaujímavosť môžem na záver uviesť, že je k dispozícii aj aplikácia pre iPad, ale z nejakého dôvodu pýtajú za ňu 8,99 dolára.

Vyzerá to teda, že tento rok oprášim nielen spomínaný Olympus, ale aj Nikon D300S. Všetky fotky budú pekne a moderne opatrené geoúdajmi, kde som ich urobil.

Komentáre k článku