Naučte sa používať QR kódy, získate niečo naviac

QR (Quick Response) kódy sú v rozvinutejších krajinách veľmi populárne a každá firma ich využíva najrôznejšími spôsobmi. U nás je ich vidieť pomenej, hoci predsa, no širšia verejnosť netuší, čo tie malé štvorčeky predstavujú. Najnovšie sme ich začali využívať aj na väčšiu interaktivitu s vami, čitateľmi, ako rozšírenie obmedzeného printového priestoru v časopise BCMOBIL & TECHBOX. Ako ich teda používať a čo všetko v sebe ukrývajú?

QR code reader

 

Pohľad do 1994…

Práve v roku 1994 divízia spoločnosti Toyota, Denso-Wave, vytvorila systém QR (Quick Response) kódov pre účely automobilky a jej prepracovaného Just-in-time manažmentu. Veľmi rýchlo sa však QR kódy stali v Japonsku populárne a vďaka svojmu otvorenému štandardu, rozšíreniu mobilov s fotoaparátmi a jednoduchým čítačkám ich začali využívať prakticky všetky firmy či jednotlivci. V súčasnosti sú QR kódy využívané prakticky kdekoľvek a na čokoľvek. Či už ide o reklamu, tlačené materiály, výrobky, atď. Do QR kódu je totiž možné zakódovať akúkoľvek správu do dĺžky 3 000 bajtov, teda takmer 4 300 znakov alebo vyše 7 000 číslic. Takto si môžete napríklad na vizitku umiestniť QR kód s ďalším informáciami o sebe, vašej firme či priamo odkaz na firemnú alebo osobnú web stránku. Využití je naozaj veľa.

QR code

Čo je QR kód?

Quick Response kód je špecifickým dvojdimenzionálnym bar kódom, pričom ho tvorí špeciálne usporiadanie malých (väčšinou) čiernych a bielych štvorčekov. Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší pri poslednom rohu kódu súžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných, na prvý pohľad chaoticky usporiadaných štvorčekoch je zakódovaná informácia. Usporiadanie môže byť od matice s 21 x 21 štvorcami až po 177 x 177 štvorčekmi, pričom v sebe kódujú od 10 – 25 znakov až po 1 852 – 4296 znakov.

QR code struktura

Ako čítať QR kódy?

Nie, nebojte sa. Na čítanie QR kódov nemusíte byť nijako zdatní v kryptológii, stačí mať správne vybavený mobil, čo je už v súčasnosti takmer každý. Na čítanie kódov pre bežných užívateľov sa totiž používajú mobilné telefóny s fotoaparátom a príslušnou aplikáciou. Niektoré smartfóny čítačku QR kódov v sebe majú už nainštalovanú rovno pri kúpe mobilu, do tých ostatných si ju musíte nainštalovať manuálne. Na čítanie QR kódov nepotrebujete však nutne smartfón, stačí vám aj bežný mobil s podporou Java aplikácií. Po spustení aplikácie sa objaví akoby aplikácia fotoaparátu. Potom stačí už len „namieriť“ na QR kód a aplikácia ho automaticky preloží. V prípade zakódovanej web stránky sa objaví jej URL a vy sa môžete jednoducho prekliknúť na jej obsah. QR kódy je však možné čítať aj pomocou web kamery vo vašom počítači. Stačí si taktiež stiahnuť niektorú z množstva aplikácií a potom sa už len „hrať“.

QR code reader Kaywa

Pozrime sa na vybrané QR čítačky pre jednotlivé platformy:

 

Android OS

Na Markete môžete nájsť množstvo aplikácií snímajúcich QR kódy, vybrali sme preto len niekoľko:

Barcode scanner – asi najpopulárnejšia aplikácia pre QR kódy, ktorá umožňuje popri prejdení na odkaz aj zdieľanie cez SMS, Bluetooth, e-mail, Facebook a iné komunikačné kanály.

QR Droidešte vybavenejší program, ktorý odkazy dokáže aj generovať (z kontaktov, URL adries, aplikácií, telefónnych čísel, kalendára, GPS pozície…), čítať aj z uložených obrázkov a webu (nielen z fotoaparátu) a plnohodnotne zdieľať.

QR Droid Private – ponúka to isté ako aplikácia QR Droid, naviac je zameraný na ochranu súkromia.

QuickMark – k vyššie spomínaným funkciám pridáva i ručné zadávanie číslic čiarových kódov (u nás EAN 13). Všetky spomínané aplikácie sú bezplatné.

 

Apple iOS

Taktiež z nespočetného množstva najrôznejších čítačiek sme pre vás vybrali tieto:

QR Code Reader and Scanner – (bezplatná) – jednoduchá čítačka QR kódov pre iPhone.

Bakodo – Barcode Scanner and QR Bar Code Reader – (bezplatná) – čítačka QR a čiarových kódov pre iPhone s možnosťou zdieľania na sociálnych sieťach.

QR Coder – (bezplatná) – aplikácia pre vytváranie vlastných QR kódov.

QR Code Reader HD – (platená – 0,79 €) – najlepšia čítačka QR kódov pre Apple iPad 2, ktorá sníma kódy aj za zlých svetelných podmienok.

QR to vcard – (bezplatná) – aplikácia umožňujúca prevod QR kódov na vizitku, ktorú môžete následne spracovať vo vašom iOS zariadení.

QR code reader

BlackBerry OS

Najnovšie, ale i niektoré staršie BlackBerry zariadenia majú čítačku QR kódov už predinštalovanú. Ak však siahnete po niektorej z tejto trojice, určite nebudete ľutovať:

QR Code Scanner Pro – Free – (bezplatná) – jednoduchá bezplatná čítačka štvorcových QR kódov pre BlackBerry.

SimpleScanner NoAds – (platená – 0,99 USD) – platená čítačka QR kódov pre BlackBerry bez zbytočných reklám.

My PIN Barcode for BBM – (bezplatná) – umožňuje zdieľať PIN vášho BlackBerry ako QR kód.

 

Java

Java aplikácií na čítanie QR kódov pre mobily je taktiež požehnane. Ak by ste mali problém s niektorou z nasledujúcej dvojice, stačí do vyhľadávača zadať váš typ mobilu a „QR code reader“ a určite sa k nejakej špeciálnej pre vás dostanete.

Kaywa – je jednou z najpopulárnejších aplikácií aj pre Java platformu. Podporuje množstvo modelov telefónov, niekoľko jazykov a svojou jednoduchosťou vyhráva na plnej čiare medzi Java QR aplikáciami.

BeeTagg QR Reader – ďalšia veľmi populárna multiplatformová aplikácia, ktorú je možné stiahnuť aj zaslaním SMS či priamo SMS-kou od výrobcu.

UpCode – opäť multiplatformová aplikácia s jednoduchým používaním.

QR code reader BeeTagg

Symbian OS

Ak si do vyhľadávania v OVI obchod zadáte „QR“, zobrazí sa vám hneď niekoľko aplikácií. Nie však všetky sú dostupné cez OVI obchod. Taká Kaywa čítačka tam nie je. Tú si musíte stiahnuť priamo zo stránok výrobcu.

NeoReaderďalšia populárna aplikácia na čítanie nielen QR kódov.

UpCode – aplikácia aj pre ostatné operačné systémy vrátane Java jazyka je jednou z najznámejších čítačiek bar kódov.

BeeTagg QR Reader – identická aplikácia ako pre jazyk Java.

 

Windows Phone 7  a Windows Mobile OS

WP7 zariadenia by mali disponovať čítačkami QR kódov už od svojho základu, staršie zariadenia ich však mať nemusia.

i-Nigma (bezplatná) – jednoduchá aplikácia, ktorá vám umožní QR kódy aj vytvárať.

QuickMark – tak ako pre Android OS či Symbian OS, tak aj pre Windows platformu (aj WP7) ponúka výrobca SimpleAct Inc. prepracovanú aplikáciu s množstvom funkcií.

QR code reader Kaywa

Dúfame, že medzi množstvom čítačiek QR kódov si vyberiete tú najvhodnejšiu pre váš mobil a budete ju aj využívať. Do QR kódov výrobcovia ukrývajú všeličo, my v časopise sme napríklad zakódovali web stránky fotogalérií testovaných produktov. Časom však určite pribudne aj ďalší multimediálny obsah a veríme, že QR kódy budú tým správnym rozšírením obmedzeného printového vydania časopisu.

QR code

Video: RocketboomTech.com

Foto: Kaywa, BeeTagg, BlackBerrycool.com, QRcoded.org, QR Code Reader

Komentáre k článku