NASA dala zelenú súkromnej doprave kozmonautov do vesmíru

Súkromné vesmírne lode amerických spoločností SpaceX a Boeing, ktoré by mali v blízkej budúcnosti začať s dopravou kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), zrejme ukončia súčasný biznis agentúry Roskosmos. Ruské Sojuzy majú totiž po skončení programu amerických raketoplánov monopol na dopravu pasažierov na ISS a späť.

spacex-dragon

Hoci s NASA pri nákladných letoch spolupracuje aj spoločnosť Orbital Sciences (s loďami Cygnus), pri doprave kozmonautov sa chce zamerať na dvoch silných hráčov – Boeing a SpaceX.

Pozrite si: Boeing a SpaceX čoskoro povezú amerických kozmonautov na ISS

Za týmto účelom NASA pre uvedené spoločnosti už vlani rozdelila 6,8 miliardy USD (4,2 miliardy USD pre Boeing a 2,6 miliardy USD pre SpaceX). Peniaze sú určené na jeden skúšobný a tri komerčné pilotované lety k ISS v rámci kontraktu „Commercial Crew Program“ (CCP). Skúšobné lety aspoň s jedným kozmonautom NASA na palube sa musia uskutočniť do konca roku 2017.

Pozrite si:  NASA dala zelenú rakete, s ktorou pocestujeme k Marsu

V pondelok NASA a jej partneri načrtli ďalšie fázy programu CCP. Boeing bude pokračovať vo vývoji svojej pilotovanej lode  CST-100 s testom štartu plánovaným na február 2017. Bezpilotný testovací let by sa mal uskutočniť v apríli 2017 a nasledovať bude let skúšobného pilota Boeingu s astronautom NASA v júli 2017.

boeing-cst-100-interier

SpaceX má s loďou Dragon V.2 mierny náskok, keďže oznámila testovací štart na budúci mesiac, letový test do konca tohto roku, bezpilotné letové skúšky do konca roku 2016 a let s posádkou na začiatku roku 2017. Obidve kozmické lode odvezú na ISS a späť až sedemčlennú posádku, podobne ako kedysi americké raketoplány. Ruské lode Sojuz majú miesto len pre trojčlenné posádky.

Pozrite si: Tragédia raketoplánu SpaceShipTwo zabrzdí vesmírnu turistiku

Počas tohto procesu bude NASA dohliadať na testy, aby sa ubezpečila, že obidva systémy spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné normy, aké vyžadujú štarty zariadení na kozmodrómoch Kennedy Space Center a na Air Force Station na Myse Canaveral.

Zdroj: Gizmag

Komentáre k článku