Náhrdelník od NASA vám pomôže vyhnúť sa nákaze na COVID-19

ZDROJ | NASA/Jet Propulsion Lab

Technici z laboratória Jet Propulsion Lab vytvorili náhrdelník, ktorý navrhla NASA. Aktivuje sa pohybom ruky smerom k hlave. Čím sú prsty bližšie k tvári, tým intenzívnejšie vibrovanie prívesok vydáva. Takýmto spôsobom sa môžete vyvarovať nežiadúcich dotykov tváre a vyhnúť riziku nákazy na COVID-19.

ZDROJ | NASA/Jet Propulsion Lab

Pulse je prívesok, ktorý si zavesíte na krk, no okrem dekoračnej funkcie vás bude upozorňovať aj na „neposlušné“ ruky, ktoré sa chcú mimovoľne dotknúť tváre. Ide o inovatívne riešenie bojujúce proti koronavírusu inak ako obligátnym nosením rúška, alebo stopovania času počas umývania rúk.

Jet Propulsion Lab Pulse 3
ZDROJ | NASA/Jet Propulsion Lab

Vyvinuli ho traja spolupracovníci v NASA, pre širokú verejnosť sú k dispozícii konštrukčné pokyny na jeho výrobu – zadarmo a pre každého. Na jeho zhotovenie treba mať k dispozícii 3D tlačiareň, spájkovačku, drôt, vibračný motorček a niekoľko ďalších drobností.

Schéma zapojenia.ZDROJ | Jet Propulsion Lab

Hlavným prvkom prívesku Pulse je infračervená senzorová jednotka (U1 na schéme hore), ktorá štandardne poskytuje vysoký (AC 3 V) výstupný signál pre PIN 3 a nízky (AC 1 V), keď LED detektor (D1) dostane impulz, ktorý signalizuje, že ruka (resp. iný odrážajúci objekt) je pred príveskom. L1 je vyžarujúca infračervená LED. Keď napätie v PIN 3 klesne, zopne tranzistor PNP (Q1), aby napájal motor (M1), čím spôsobí vibráciu a pulzovanie prívesku. V1 je 3 V batéria v puzdre a S1 je posuvný spínač.

ZDROJ | Jet Propulsion Lab

Náhrdelník Pusle má bezdotykový snímač s dosahom 30,5 cm a vibračný motorček, ktorý sa aktivuje pohybom ruky smerom k hlave.

ZDROJ | Jet Propulsion Lab

Od začiatku pandémie sa začali objavovať rôzne nástroje, zariadenia a aplikácie, ktoré nám mali pomáhať v boji proti koronavírusu, či už v dodržiavaní sociálneho odstupu, alebo spomínanými časovačmi počas umývania rúk.

ZDROJ | Jet Propulsion Lab

Je sympatické, že si NASA nájde čas aj na takéto riešenia, s ktorými vzápätí nemá problém podeliť sa so širokou verejnosťou. Na druhej strane by bolo zaujímavé sledovať, koľko ľudí si podľa ich návodu vyrobí náhrdelník Pulse a či naozaj pomôže zbaviť sa zlozvyku dotýkania sa tváre.

ZdrojNASA-JPL

Komentáre k článku