Nahradia iPhony lekárov, ak dokážu odhaliť príznaky Alzheimera a depresiu?

ZDROJ | Paul Hanaoka

Apple verí, že iPhone dokáže pomocou zdravotných údajov a digitálnych indícií zistiť depresiu, úzkosť, dokonca aj kognitívny pokles. Aby bola zaručená bezpečnosť údajov, všetky diagnostické procesy sa budú vykonávať priamo v zariadení, na servery sa neodošlú žiadne dáta.

The Wall Street Journal priniesol informácie o technológii Apple, ktorá pomôže v predstihu identifikovať spomínané choroby. Ak by to bolo naozaj tak, znamenalo by to veľký pokrok, pretože napríklad mierna kognitívna porucha môže byť skorým znakom blížiacej sa Alzheimerovej choroby.

Pozrite siBudú nové AirPods od Apple vybavené monitoringom zdravia?

Údaje, ktoré naznačujú zdravotné zmeny analyzujú mimiku tváre, spôsob, akým sledovaná osoba rozpráva, tempo a frekvenciu prechádzok, spánkový režim, frekvenciu srdca či dýchania. Zaujímavé je, že u niektorých dobrovoľníkov, ktorí spĺňajú podmienky, sa meria aj rýchlosť ich písania, frekvencia preklepov ale i obsah toho, čo píšu.

ZDROJ | Pixabay

Výskum zahájil Apple s UCLA (Kalifornskou univerzitou v Los Angeles) študujúcou stres, úzkosť a depresiu a farmaceutickou spoločnosťou Biogen, ktorá skúma mierne kognitívne poruchy. Kódové názvy projektov sú Seabreeze (UCLA) a Pi (Biogen).

Seabreeze začne od tohto roku sledovať údaje od 3 000 dobrovoľníkov. Štúdia Pi si kladie za cieľ počas nasledujúcich dvoch rokov prijať približne 20 000 ľudí, z ktorých zhruba polovica bude mať rizikové faktory pre kognitívne poruchy.

Pozrite siInteligentný náramok, ktorý dokáže zistiť nočný epileptický záchvat

Už teraz je známe, že niektoré ochorenia (napríklad depresia) vedú k rôznym vzorcom používania smartfónov. Výzvou pre vedcov je teraz vytvoriť funkčné algoritmy, ktoré budú dostatočne spoľahlivé na presnú diagnostiku konkrétnych stavov.

ZDROJ | Pixabay

Vedúci predstavitelia spoločnosti Apple sú vraj optimistickí. Netreba zabúdať, že výskumy sú v začiatočnom štádiu a môžu doviesť vedcov do slepej uličky, ale aj o tom je veda. Na Slovensku sa (zrejme) nič podobné v súvislosti so smartfónmi neskúma. Náš štát je príliš malý, aby sa našla reprezentatívna vzorka dobrovoľníkov, ktorí by pomohli poodhaliť záhady ľudského zdravia.

ZdrojThe Wall Street Journal

Komentáre k článku